Donald Trump proglasio je globalni trgovinski rat jer je njegova administracija nametnula širok niz tarifa na robu uvezenu u SAD.
Američki predsjednik nazvao “Dan oslobađanja”, sve su države bile uključene u mjere za čišćenje – s tim da je Velika Britanija pogodila 10 -postotna tarifa na sav izvoz u Sjedinjene Države, jer je Trump založio da Amerika “više neće biti otkinuta”.
Nacije Europske unije suočavaju se s čvršćim 20-postotnim kaznama, dok će Kina platiti 34 posto, a Kambodžu i 49 posto. Švicarska je također teško pogođena s 31 posto, Tajvan, suočena je s 32 posto, a Indija 26 posto.
Izvor Downing Street rekao je: “Uopće ne želimo tarife, ali niži namet od ostalih osvećuje naš pristup. To je važno jer je razlika između 10 posto i 20 posto tisuće radnih mjesta.”
Sir Keir Starmer ranije je rekao da “sve opcije ostaju na stolu”, ali nisu slijedile druge države u najavi odmazde za SAD.

Europska unija (EU) već se osvetila prvom krugu tarifa nametanjem robe od 26 milijardi eura (22 milijarde funti) iz SAD -a. Blok kaže da će na nadolazeću najavu pružiti “pravovremeni, robustan i kalibriran” odgovor.
Trumpove 25 posto auto tarife obuhvatit će gotovo 600 milijardi dolara vozila i uvoza auto dijelova godišnje i proširiti se na sav računalni uvoz u SAD – uključujući prijenosna računala.
Popis uključuje tarifne kodove za motore, prijenose, litij-ionske baterije i druge glavne komponente, zajedno s jeftinijim dijelovima, uključujući gume, amortizere, žice svjećica i crijeva kočnice.
Povoljne dužnosti postavljale bi nove prepreke u najvećoj svjetskoj potrošačkoj ekonomiji, preokrenuvši desetljeća liberalizacije trgovine koja su oblikovala globalni poredak. Očekuje se da će trgovinski partneri odgovoriti vlastitim mjerama koje bi mogle dovesti do dramatično viših cijena za sve, od bicikala do vina. Američke budućnosti dionica potonule su nakon njegove najave.
“To je naša deklaracija o neovisnosti”, rekao je Trump na događaju u vrtu Rose White House u srijedu.
„2. travnja 2025. zauvijek će se pamtiti kao dana kada je američka industrija bila preporođena. Američka sudbina bila je povratila i onog dana kada smo Ameriku ponovno počeli učiniti bogatima. Desetljećima je naša zemlja opljačkala, pljačkala, silovala i pljačkala nacije u blizini i daleko, i prijatelja i neprijatelja.
“Amerikanci su stvarno pretrpjeli ozbiljno. U tjeskobi su promatrali kako su strani vođe ukrali naše poslove, strane varalice su preplavile naše tvornice i strane čistače koji su razdvojili naš nekad prekrasan američki san.
“Naša država i porezni obveznici otrgnuti su više od 50 godina, ali to se više neće dogoditi.”
Čelik i aluminij
25 -postotna tarifa na uvoz čelika i aluminija u SAD postoji od sredine ožujka. U tako kratkom vremenu teško je izmjeriti dugoročni utjecaj odluke na Veliku Britaniju. Međutim, ekonomisti kažu da bi to moglo utjecati na britanske proizvode u vrijednosti od stotina milijuna kilograma jer će stvari poput automobila, limenki i limenke vjerojatno postati skuplje.
Velika Britanija čelična industrija već se bori jer je višak kapaciteta na globalnom tržištu gurnuo cijene. Ova velika proizvodnja u velikoj mjeri dolazi iz Kine, a to je djelomično motivirajući Trumpa da stavi još veće tarife na čelik zemlje na ogromnih 45 posto.

Podaci u industriji u Velikoj Britaniji javno se ne slažu s odlukom Labour -a da se ne osveti. Gareth Stace, generalni direktor trgovinske udruge UK Steel, označio je potez Trumpove administracije “izuzetno razočaravajućim” i pozvao vladu da poduzme “odlučne mjere” kako bi zaštitila industriju.
“Ove tarife nisu mogle doći u još gore vrijeme za industriju čelika u Velikoj Britaniji, jer se borimo s visokim troškovima energije i prigušenom potražnjom kod kuće, protiv prekomjernog i sve više protekcionističkog globalnog krajolika”, rekao je.
SAD je drugo najveće izvozno tržište industrije čelika iza Europske unije.
Auto dijelovi
Predsjednik Trump potvrdio je da će se uvesti 25 -postotni uvozni porez na sve automobile uvezene u SAD, što će biti udarac u britanskoj automobilskoj industriji.
Oko 16,9 posto izvoza automobila u Velikoj Britaniji bilo je u SAD prošle godine, što je predstavljalo ukupno više od 101.000 jedinica u vrijednosti od 7,6 milijardi funti.
Russ Mold, direktor ulaganja u AJ Bell, rekao je da tarife dolaze u “vrlo teško vrijeme za industriju”, jer je proizvodnja automobila u Velikoj Britaniji u veljači pala na 12 posto u odnosu na godinu prije.
Rekao je: “Povjerenje potrošača je na rubu, znamo da je to vrlo konkurentno tržište, a čak se i električna vozila možda ne prodaju tako brzo kao što se nada.”

Britanski brend Jaguar Land Rover trebao bi posebno pogoditi tarife, jer 100 posto njegovih automobila koji se prodaju u SAD -u napravljeni su u inozemstvu. Njegovi poznati branič i Range Rover linije popularni su u SAD -u, što naciju čine glavnim prodajnim destinacijom širom svijeta.
Recipročne tarife
Usredotočujući se na ono što se naziva “nepravednošću” u američkim međunarodnim trgovinskim sporazumima, Trumpova administracija nametnula je recipročne tarife po različitim stopama za svakog partnera.
Trump je prikazao plakat koji je nabrojao recipročne tarife, uključujući 34 posto na Kini i 20 posto na Europskoj uniji, kao odgovor na dužnosti koje je stavljeno na američku robu.
Dužnosnik Bijele kuće, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da će te kazne stupiti na snagu 9. travnja i da će se prijaviti na oko 60 zemalja.
Kanada i Meksiko, dva najveća američka trgovinska partnera, već su suočeni s 25 posto tarifa na mnoge robe.
Osnovna tarifa od 10 posto stupit će na snagu u subotu, rekao je dužnosnik.
Dok je SAD najveći partner za samohrane trgovine u Velikoj Britaniji, nacija izvozi više robe u Europsku uniju u cjelini. U 12 mjeseci do studenog, Velika Britanija je u EU izvezla 57 milijardi funti u SAD i 175 milijardi funti.
Politička reakcija
Britanski poslovni tajnik zavjetovao se da će mirno pristupiti Trumpovoj odluci da u srijedu u Velikoj Britaniji nametne uvozne tarife od 10 posto, dok zemlja pokušava postići ekonomski ugovor s Washingtonom.
“SAD je naš najbliži saveznik, tako da je naš pristup ostati miran i obvezan je učiniti ovaj posao, za koji se nadamo da će ublažiti utjecaj onoga što je danas objavljeno”, rekao je Jonathan Reynolds u izjavi nakon što su tarife najavljene.
“Na raspolaganju imamo niz alata i nećemo se ustručavati djelovati. I dalje ćemo se baviti britanskim tvrtkama, uključujući njihovu procjenu utjecaja bilo kakvih daljnjih koraka koje poduzimamo.”
Sekretar za trgovinu u sjeni Andrew Griffith opisao je tarifnu najavu kao “razočaravajuće vijesti” i sugerirao da je Brexit poštedio Veliku Britaniju od viših poreza na uvoz.
Pozvao je vladu da se složi s “poštenim” sporazumom sa SAD -om u korist poduzeća i potrošača, rekavši: “Ovo je razočaravajuća vijest koja će se brinuti radne obitelji u cijeloj zemlji …
“Proračun za hitne slučajeve kancelara prije samo tjedan dana s neadekvatnim prostorom za glavu sada je u opasnosti, bacajući neizvjesnost o više poreza ili smanjenja potrošnje. Nažalost, britanske tvrtke i radnici platit će cijenu za neuspjeh u radu.”
Dodao je: “Srebrna obloga je da je Brexit, za koji su ministri rada glasali protiv manje od 48 puta, znači da se suočavamo s daleko nižim tarifama od EU -a: dividenda o Brexitu koja će zaštititi tisuće britanskih poslova i poduzeća.”
Sir Ed Davey pozvao je Veliku Britaniju i EU da se osvete, optužujući Trumpa da je pokrenuo destruktivni trgovinski rat.
Vođa liberalnog demokrata rekao je: “Moramo što brže okončati ovaj trgovinski rat – a to znači da se čvrsto stoji sa svojim saveznicima protiv Trumpovih pokušaja podjele i vladavine.
„Premijer bi trebao okupljati naše zajedničke i europske partnere u koaliciji voljnih protiv Trumpovih tarifa, koristeći odmazde tarife gdje je to potrebno i potpisujući nove trgovinske sporazume jedni s drugima gdje je to moguće.
“Ako se vlada preda Trumpovim prijetnjama, samo će ga potaknuti da iznova i iznova koristi iste taktike maltretiranja.”