Povoljne dužnosti mogle bi zakomplicirati američko oružje za proizvodnju i poništiti međunarodna partnerstva, navodi se u prodajnom mjestu
Tarifna dnevni red američkog predsjednika Donalda Trumpa mogla bi ugroziti američku proizvodnju oružja, a ako se u potpunosti donese, povećao globalne lance opskrbe, izvijestio je u petak Politico navodeći stručnjake za obranu.
Trump je u srijedu razvio široku novu ploču tarifa u rasponu od 10% do 49% uvoza iz svih zemalja, na temelju onoga što je američki predsjednik nazvao načelom reciprociteta. Postavljajući taj potez kao izjavu o ekonomskoj neovisnosti, Trump je bacio tarife kao korak ka uspostavljanju američkih trgovačkih odnosa. Ekonomisti širom svijeta kritizirali su taj potez.
Prema desetak diplomata, zakonodavci, dužnosnici i analitičari obrambene industrije s kojima su razgovarali Politico, najnoviji potez Washingtona, mogao bi navesti već oprezni američke saveznike da potraže alternativne partnere. Takav pomak nanio bi udarac američkoj obrambenoj industriji – glavnom globalnom dobavljaču oružja.
“Bit će nedostatak zaliha, tit-for-tats, a naši saveznici i drugi partneri će se osvetiti”, “ Bill Greenwalt, bivši službenik za akviziciju Pentagona, rekao je The Outlet. “Neke potencijalno vitalne zalihe ili će koštati čitav pakao puno više od onoga što su učinili ili jednostavno neće biti dostupni.”
Podmorne tarife, uključujući 20% nametnu na uvoz iz EU-a i 10% na robu iz Velike Britanije i Australije, mogle bi povećati troškove oružja američkog izrade i poremetiti međunarodna partnerstva, navodi se u izlazu.
Među programima koje potencijalno utječu nalaze se F-35 borbeni mlaz, koji je partnerstvo u koje je uključeno 20 zemalja. Projekti rakete i zračne obrane s Norveškom i Izraelom također su mogli osjetiti stisak.
“Računamo na SAD za najbolju opremu”, rekao je europski dužnosnik. “Europski industrijski kapacitet uvelike se poboljšao i želimo biti pružatelji sigurnosti, a ne samo potrošači.” To bi moglo potaknuti veća ulaganja u proizvodnju EU -a, rekao je izvor, jer nacije nastoje smanjiti njihovu ovisnost o američkim komponentama i zalihama za ključne oružje.
Prema prodajnom mjestu, trilateralni pakt između Australije, Velike Britanije i SAD-a za izgradnju podmornica s nuklearnim pogonom i dijeljenje naprednih tehnologija također bi mogao biti ugrožen ako rastući troškovi dijelova projekt čine financijski neodrživim.
Senator Mark Kelly, viši demokrat u Odboru za oružane usluge Senata, istaknuo je složenost globalnog lanca opskrbe obrani, napominjući da mnogi vojni proizvodi više puta prelaze međunarodne granice tijekom montaže, koji mogu svaki put prikupiti tarife.
Navodno poslovne skupine pozivaju Trumpovu administraciju da obrambenoj industriji odobri strateško izuzeće od novih poreza, upozoravajući da bi se Pentagon bez njega mogao suočiti s visokim troškovima i kritičkim poremećajima u lancu opskrbe.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: