Donald Trump nametnuo je najbrže američke tarife na uvoz u više od jednog stoljeća, naplaćujući stope čak 50 posto na neke zemlje u potezu koji je EU opisala kao “veliki udarac” svjetskoj ekonomiji.
Američki predsjednik šokirao je globalno tržište u srijedu, jer je najavio minimalne tarife od najmanje 10 posto na gotovo sve izvoznike u SAD -u, s mnogo većim dužnostima za zemlje koje uživaju u najvećim trgovačkim viškovima.
Nacije jugoistočne Azije i neke od najslabijih svjetskih gospodarstava bili su najteže pogođeni, uspostavljajući učinke smanjenja Trumpove administracije na program USAID u mnogim od tih zemalja.
Ispod je Neovisni ‘Smanjivanje zemalja najteže je pogodilo nove nameta i one koje su izuzeti.
Osnovna tarifa od 10%
Brojne zemlje, uključujući Veliku Britaniju, suočit će se samo s onim što je Bijela kuća opisala kao “osnovnu” tarifu na njihov uvoz u SAD od 10 posto, stupajući na snagu od 5. travnja.
Ostale zemlje u ovoj kategoriji uključuju Ukrajinu, Australiju, Novi Zeland, Singapur, Brazil, Tursku, Kolumbiju, Argentinu, El Salvador, Ujedinjene Arapski Emirate i Saudijsku Arabiju.
Zemlje izuzete od novih tarifa
Izuzeća su bila ograničena i prvenstveno vezana za postojeće trgovinske sporazume ili posebne okolnosti. Kanada je bila oslobođena i od 10-postotne osnovne i recipročne tarife prema sporazumu SAD-Meksiko-Kanade (USMCA). Međutim, ostaje podložna zasebnom 25 -postotnoj tarifi na većinu robe i 10 posto na izvoz energije nametnutog u veljači 2025. godine, povezano s problemima imigracije i trgovine drogom, za koje je Bijela kuća rekla da bi se kasnije mogla prilagoditi ili zamijeniti osnovnom tarifom.
Meksiko je bio izuzeti od novih tarifa zbog USMCA -e, iako se od veljače 2025. suočava s istom 25 posto tarife, s mogućim budućim usklađenjem s novim okvirom.
Kuba, Bjelorusija, Sjeverna Koreja i Rusija također nisu bili podvrgnuti novim tarifama, bilo zbog postojećih sankcija ili postojećih visokih tarifa. Američke sankcije u Moskvi već “isključuju bilo kakvu značajnu trgovinu”, rekla je u srijedu tajnica za tisak Bijele kuće Karoline Leavitt u srijedu.
Zemlje su najteže pogodile nove tarife
Sljedeće se zemlje suočavaju s najvećim tarifnim stopama pod takozvanim režimom “recipročne tarife”, pri čemu je Bijela kuća rekla da je to odražavalo njihove značajne trgovinske viškove sa SAD-om ili visoke prepreke američkom izvozu. Te će tarife stupiti na snagu 9. travnja.
- Kambodža: 49% recipročna tarifa
Kambodža je pogođena s najvišom stopom od 49 posto. Ekonomija u razvoju u kojoj gotovo 18 posto stanovništva živi ispod granice siromaštva, većina svojih ljudi oslanja se na poljoprivredu, s malim poljoprivrednicima osjetljivim na klimatske promjene, fluktuirajući cijene usjeva i sporove u zemljištu.
Veliki izvoznik SAD -a, Vijetnam je pogođen 46 -postotnom tarifom, unatoč tome što je posljednjih tjedana poduzeo hitne mjere kako bi smanjio svoj trgovački višak s Washingtonom, uključujući rezanje tarifa na širokom rasponu robe namijenjene SAD -u. Strmi namet nametnut je jer je zemlja sve više postala vodič za kinesku robu koja želi izbjeći tarife, tvrde američki dužnosnici. Kineski proizvođači prethodno su premjestili svoje poslovanje u zemlje poput Vijetnama i Kambodže, ne samo zbog nižih operativnih troškova, već i za zaobilaženje trgovinskih prepreka.
Šri Lanka se suočila s četvrtom najvećom tarifom, iako je bio glavni izvoznik svijeta.
Bangladeš, gornji izvoznik odjeće, pretrpio je veliki udarac jer je pogođen 37 -postotnom tarifom. Već u krizi otkako je njegovo vodstvo svrgnuto prošlog kolovoza, njegova se industrija odjeće u velikoj mjeri oslanja na američki izvoz, čineći oko 7 milijardi dolara godišnje.
Tajland se suočava s 36 -postotnom recipročnom tarifom prema novoj trgovinskoj politici g. Trumpa. To cilja njegov značajan trgovački višak i prepreke, što utječe na izvoz poput elektronike i tekstila u SAD.
- Kina: 34% (ukupna efektivna tarifa 54%+)
Kina, glavni američki suparnik i trgovački partner, pogođen je 34-postotnoj recipročnoj tarifi, uz već postojeću 20-postotnu tarifu nametnutu ranije 2025. godine. S ukupnom tarifom od 54 posto, Kina je zavjetovala protiv nemjera, optužujući gospodina Trumpa za “jednolacijsku maltretiranje”. Analitičari kažu da je stopa u praksi još veća za mnoge najvažnije kineske izvoznike, zbog dodatnih tarifa specifičnih za sektor, poput 25 posto carine na automobilima.
Poluvodički div i značajni tehnološki izvoznik, Tajvan je bio ciljani s 32 posto tarife zbog svog trgovinskog viška i prepreka. Te se tarife još ne odnose na poluvodiče, možda zbog složenosti lanca opskrbe.
Švicarska je pogođena visokim tarifama unatoč manjem količini trgovine. To je vjerojatno zbog vlastitih visokih tarifa na američku robu poput poljoprivrednih proizvoda.
Indija, jedan od najvećih trgovačkih partnera u Aziji, pogođen je onim što je gospodin Trump rekao da je “snižena” recipročna tarifa od 26 posto. Indiju je više puta optužio za “vrlo visoke tarife” i nazvao ga “kraljem tarife” zbog prosječnog nameta na američku robu od 52 posto.
Glavni američki saveznik, Južna Koreja je još uvijek usmjerena zbog svog trgovinskog viška i prepreka. Tarife dolaze u ranjivo vrijeme dok se zemlja odvija iz političke krize koja ga je ostavila bez izabranog vođu.
Drugi američki saveznik, Japan, opisao je 24 -postotnu tarifu kao “izuzetno žaljenju”. Trgovinski stručnjaci rekli su da ne očekuju tako strmu stopu, s obzirom na to da je prosječna tarifa Tokija na ne-poljoprivrednu robu otprilike 2,4 posto, među najnižim na svijetu.
Tretirana kao pojedinačna entiteta, EU je pogođena tarifom od 20 posto zbog trgovinskog deficita od 235,6 milijardi dolara sa SAD -om 2024. godine i višim tarifama na američku robu.
Trumpov popis prilagođenih tarifa u cijelosti
Ovaj je popis isporučio Bijela kuća kao prilog dokumentu nakon konferencije za novinare g. Trumpa. Ne uključuje zemlje s kojima se suočavaju 10 posto tarife “osnovne”.
Alžir 30%
Angola 32%
Bangladeš 37%
Bosna i Hercegovina 36%
Bocvana 38%
Brunej 24%
Kambodža 49%
Kamerun 12%
Chad 13%
Kina 34%
Obala bjelokosti 21%
Demokratska Republika Kongo 11%
Ekvatorijalna Gvineja 13%
Europska unija 20%
Falklandski otoci 42%
Fidži 32%
Gvajana 38%
Indija 27%
Indonezija 32%
Irak 39%
Izrael 17%
Japan 24%
Jordan 20%
Kazahstan 27%
Laos 48%
Lesoto 50%
Libija 31%
Lihtenstein 37%
Madagaskar 47%
Malavi 18%
Malezija 24%
Mauricijus 40%
Moldavija 31%
Mozambik 16%
Mjanmar (Burma) 45%
Namibija 21%
Nauru 30%
Nikaragva 19%
Nigerija 14%
Sjeverna Makedonija 33%
Norveška 16%
Pakistan 30%
Filipini 18%
Srbija 38%
Južna Afrika 31%
Južna Koreja 26%
Šri Lanka 44%
Švicarska 32%
Sirija 41%
Tajvan 32%
Tajland 37%
Tunis 28%
Vanuatu 23%
Venezuela 15%
Vijetnam 46%
Zambija 17%
Zimbabve 18%