Tržište stablecoina u procvatu doseglo je još jednu prekretnicu u srijedu, prešavši granicu ukupne tržišne vrijednosti od 200 milijardi dolara po prvi put u povijesti kako se potražnja ubrzava i prihvaćanje imovine širi.
Klasa imovine u cjelini dodala je tržišnu vrijednost od 10 milijardi dolara u samo dva tjedna otkako je premašila rekord bikovskog ciklusa 2022. od 190 milijardi dolara, prema CCData i DefiLlama.
Stablecoini su kriptovalute osmišljene za održavanje stabilne cijene, uglavnom vezane za američki dolar. Oni su ključni dio infrastrukture za prostor digitalne imovine, služeći kao glavni izvor likvidnosti za trgovanje kripto imovinom na burzama i kretanje vrijednosti na tračnicama blockchaina.
Potražnja za stabilnim novčićima stalno je rasla tijekom prošle godine kako su kripto tržišta izronila iz brutalnog medvjeđeg tržišta. Rast se značajno ubrzao nakon prošlomjesečne izborne pobjede Donalda Trumpa, dodajući ponudu od 30 milijardi dolara dok su investitori mahnito ulagali sredstva u kriptovalute.
Tetherov USDT, najpopularniji stabilcoin, popeo se na rekordnu ponudu od 139 milijardi dolara, što je povećanje od 12% u mjesec dana, pokazuju podaci DefiLlame. Globalno tržište Abu Dhabija (ADGM) ranije ovog tjedna priznalo je USDT kao prihvaćenu virtualnu imovinu, a cilj izdavatelja je proširiti usluge diljem regije Bliskog istoka.
Circleov USDC, drugi po veličini u klasi imovine, također je porastao 9% na gotovo 41 milijardu dolara tržišne vrijednosti tijekom istog razdoblja. Circle se nedavno udružio s Binanceom, najvećom svjetskom kripto burzom po obujmu trgovanja, kako bi globalno potaknuo prihvaćanje USDC-a.
Međutim, nije samo rastuće kripto tržište ono što pokreće rast.
Postoje dokazi za sve veću upotrebu stablecoina za plaćanja, doznake i štednju, posebno u zemljama u razvoju s brzom deprecijacijom lokalne valute i krhkim financijskim sustavima. Jedan od pokazatelja prihvaćanja stablecoina za nekripto slučajeve upotrebe je brzo rastući broj transakcija stablecoina na aplikacijama za prijenos uključujući peer-to-peer platforme za plaćanje, istaknuo je Nik Milanović, partner u tvrtki rizičnog kapitala Fintech Fund, u objavi X.
Tokenizirani proizvodi sa stabilnim cijenama koji ulagačima nude prinos također su u modi. Ethenin USDe token vezan za dolar, koji generira prinos skraćivanjem bitcoina i perpetuala ethera koji stvaraju stopu financiranja, prema podacima DefiLlame, skočio je preko 5 milijardi dolara, što je 90% više u mjesec dana. Nadolazeći protokol za decentralizirano financiranje (DeFi) Usualov stablecoin povećao se na 700 milijuna dolara, udvostručivši se tijekom istog razdoblja.
Tržišna kapitalizacija mogla bi se udvostručiti 2025
Rast će se vjerojatno nastaviti u sljedećoj godini, a upravitelj digitalne imovine Bitwise predviđa da će tržište stablecoina dosegnuti 400 milijardi dolara 2025. Prema izvješću od utorka, jedan od ključnih katalizatora mogao bi biti američki Kongres koji donosi dugo očekivani zakon o stablecoinu koji definira pravila za tvrtke i institucije za izdavanje i interakciju s tokenima.
“Jasni odgovori na velika pitanja — Tko ih regulira? Koje su odgovarajuće obvezne rezerve? — potaknut će golemi novi interes među izdavateljima, potrošačima i tvrtkama”, napisali su analitičari Bitwisea. “Kad se to dogodi, očekujte da neke velike tradicionalne banke poput JP Morgana i drugih uđu u prostor.”
Ostali katalizatori rasta uključuju popularne fintech aplikacije koje integriraju stabilne kovanice u svoje usluge po uzoru na Paypal s njegovim stabilnim kovanicama PYUSD i sve veću ulogu stabilnih kovanica u globalnim plaćanjima i doznakama, dodaje se u izvješću.
Nije samo Bitwise taj koji je objavio bikovske projekcije za stabilne kovanice. Standard Chartered i Zodia Markets prognozirali su u prošlomjesečnom izvješću da bi stabilni coin mogao doseći ekvivalent od 10% američke ponude novca i deviznih transakcija, u odnosu na trenutnih 1%.