Ivan Milas bio je hrvatski pravnik i političar koji će ostati zapamćen kao jedini čuvar hrvatskog pečata. Riječ je o funkciji koju je predsjednik Franjo Tuđman izmislio i jedino ju je njegov čovjek od povjerenja Milas obnašao.
Milas je rođen 18. listopada 1939. godine u selu Zmijavci blizu Imotskog u Dalmatinskoj zagori. Osnovu školu pohađao je u Zmijavcima a srednju u Imotskom. Pravni fakultet završio je u Zagrebu. Bio je predsjednik Saveza pravnika u privredi. Bio je zaposlen u Mesnoj industriji Sljeme gdje je bio direktor kadrovskih poslova. Milas je za vrijeme Jugoslavije bio blizak političkom disidentu Marku Veselici i bio je aktivan u Hrvatskom proljeću početkom 1970-ih.
Godine 1972. vlasti komunističke Jugoslavije optužile su ga za “djelovanje protiv države”, uhitile ga te je proveo šest mjeseci u zatvoru čekajući suđenje. Pušten je kako bi se pripremio za obranu, a to je iskoristio kako bi pobjegao u Austriju gdje je dobio status izbjeglice. Jugoslavija je tražila njegovo izručenje, što su austrijski sudovi odbili. Suđeno mu je u odsutnosti i određena mu je zatvorska kazna u trajanju od dvije i pol godine.
Susret s Tuđmanom
U Beču je kao politički emigrant živio do 1990. godine. Prvog hrvatskog predsjednika Tuđmana ondje je upoznao 1988. godine, već u kolovozu 1989. godine pristupa Hrvatskoj demokratskoj zajednici.
Tuđman je prije 34 godine donio krucijalnu odluku i rođena je Hrvatska: Sjećate se što je rekao?
U veljači 1990. godine dobio je putovnicu za povratak u Hrvatsku. Na prvom Općem saboru HDZ-a u Zagrebu izabran je za člana Središnjeg odbora te stranke. Na prvim višestranačkim izborima 1990. godine postao je saborski zastupnik.
Tijekom prve faze Domovinskog rata između ljeta 1991. i proljeća 1992. godine služio je kao zamjenik ministra obrane i zamjenik ministra pravosuđa.
Obnašao niz važnih funkcija
Ponovno je izabran za zastupnika na parlamentarnim izborima 1992. godine. Od 6. lipnja do 12. kolovoza 1992. godine obnašao je dužnost ministra pravosuđa, a kasnije je bio potpredsjednik hrvatske vlade pod premijerom
Milas je ponovno izabran na izborima 1992. godine, te je obnašao dužnost ministra pravosuđa od 6. lipnja do 12. kolovoza 1992. godine, a kasnije je bio potpredsjednik u Vladi Hrvatske, pod Hrvojem Šarinićem. Bio je 1944. godine voditelj saborskog izaslanstva u parlamentarnoj skupštini OESS-a, a 1995.godine je bio predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Dana 28. svibnja 1995. predsjednik Tuđman odlikovao ga je Veleredom kralja Dmitra Zvonimira. Također u svibnju 1995. stvorena je funkcija Čuvara državnog pečata, a predsjednik Tuđman imenovao je Milasa na tu funkciju 6. svibnja 1995., gdje je ostao do 1. veljače 2000. godine. Milas je ponovno izabran u Sabor na izborima u listopadu 1995. godine. Između 1996. i 2000. Milas je bio član Vijeća Hrvatske narodne banke. Posljednji put je izabran u Hrvatski sabor na parlamentarnim izborima 2000. godine, gdje je služio do kraja 2003. godine, kada se povukao iz politike.
Protivio se privatizaciji
Zalagao se za uvođenje reda u poreznom sustavu, tražeći uvođenje markice na duhanske proizvode i trošarine na gorivo. U tome je dobio utjecajne protivnike u duhanskom i naftnom lobiju koji su se protivili uvođenju tih posebnih poreza na promet.
Protivio se privatizaciji ključnih državnih poduzeća i banaka, a posebno prodaje HT-a Deutsche Telekomu i Privredne Banke Zagreb talijanskoj grupaciji Intesa Sanpaolo.
U Saboru 1996. godine uz Antuna Vrdoljaka i Jurja Buzolića je glasao protiv usvajanja Ustavnog zakona o suradnji RH s Međunarodnim kaznenim sudom za područje bivše Jugoslavije.
‘Mozak košta dvije marke’
Ivan Milas ostao je posebno poznat po izjavama koje su privukle pažnju javnosti i u inozemstvu. Uvjerljivo najpoznatiju je izrekao u Saboru u studenom 1995. godine: “Gospodo draga, ovdje su puna usta Europe, svi se u ovom domu utrkujemo kako ćemo pohvaliti Europsku zajednicu i kako čim prije moramo postati članica tog društva. Za razliku od mnogih ovdje, ja sam živio i radio u Europi. I mnogi misle kako ulazak u Europu odmah osigurava bogatstvo i bolji život. U Austriji teleći mozak košta dvije marke, a tek ćemo vidjeti koliko vrijedi naš”, rekao je Milas.
Tuđman odveo Hrvatsku u Vukovar i pozvao na oprost, ali Srbi udarili kamenjem po predsjedniku
Jednom prilikom Tuđman se Milasu požalio na poteškoće oko pridobivanja hrvatskog plemstva za hrvatsku stvar, a Milas mu je tada rekao da se ne brine, a ako mu fali plemića, bar to može lako riješiti. ”Evo imenuj mene plemenitim Ivanom Milasom od Zmijavaca, i tako redom dok budeš imao cijelu četu plemića sa sobom!”, presjekao je Milas.
Sa suprugom Nevenkom imao je troje djece. Preminuo je 29. srpnja 2011. godine u 72. godini u Zmijavcima gdje je i pokopan na groblju Suvača.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.