Svijet se dramatično mijenja pred našim očima. Jednu od tih promjena najbolje demonstrira i Turska – zemlja, koja usprkos formalnom članstvu u NATO savezu i bliskim odnosima s Europskom unijom, sve češće i sve jače demonstrira svoj samostalni vanjskopolitički i ekonomski smjer razvoja, o čemu najbolje svjedoči i slijedeći vijest.
Turski izvoz u mnogim područjima u zemlje Šangajske organizacije za suradnju (SCO), s kojima je nedavno povećala bilateralne kontakte i kontakte na visokoj razini, porastao je za 85 posto u posljednjih 5 godina – piše u utorak turska novinska agencija Anadolu (AA).
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan nazočit će summitu šefova država Šangajske organizacije (SCO) koji će se održati 3. i 4. srpnja u kazahstanskom glavnom gradu Astani.
Na summitu će sudjelovati čelnici država i vlada članica SCO-a Kazahstana, Kine, Rusije, Kirgistana, Tadžikistana, Uzbekistana, Irana, Indije i Pakistana, kao i čelnici Bjelorusije, Mongolije, Azerbajdžana, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turkmenistana koji će nazočiti kao promatrači i partneri u dijalogu.
Nedavni razvoj političkih odnosa Turske sa zemljama članicama SCO-a, koje imaju gotovo polovicu svjetske populacije, doveo je do trgovinskih i gospodarskih posljedica. Nedavno su se povećali i turski posjeti na visokoj razini tim zemljama.
Predsjednik Erdoğan bio je u jednodnevnom posjetu Rusiji u rujnu prošle godine, a već u studenom iste godine posjetio je i Kazahstan kako bi prisustvovao 10. summitu Organizacije turskih država, kao i Uzbekistan gdje je nazočio 16. samitu Organizacije za ekonomsku suradnju.
U sklopu istaknutih posjeta na ministarskoj razini, ministar industrije i tehnologije Mehmet Fatih Kacır održao je kontakte u Kini u prosincu prošle godine. Kasnije, u svibnju 2024. ministar energetike i prirodnih resursa Alparslan Bayraktar i ministar vanjskih poslova Hakan Fidan otišli su u Kinu i održali sastanke na visokoj razini.
Budući da zemlje članice SCO-a dominiraju značajnim dijelom svjetskih rezervi prirodnog plina, u ovom su se razdoblju ubrzali i posjeti energetskom sektoru. Ministar Bayraktar prisustvovao je 4. sastanku Vijeća ministara energetike SCO-a prošlog mjeseca posjetio je i Rusiju.
Ministar Fidan se, pak, susreo s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Kremlju, kamo je otišao kako bi sudjelovao na sastanku BRICS+ i održao bilateralne kontakte nakon posjeta Kini. Očekuje se da će se međusobni posjeti na visokoj razini nastaviti između Turske i zemalja SCO-a.
Rusija kaže da je Turska dobrodošla u BRICS-u
Gradit će se željeznica Kina-Kirgistan-Uzbekistan
Osim energetskih sporazuma i projekata, pozornost privlače i prometni i infrastrukturni projekti koji povezuju ove zemlje radi povećanja trgovinske razmjene.
U tom kontekstu, vodeći projekti također se usko tiču Turske koja sudjeluje u kineskoj inicijativi Pojas i put. Među tim projektima ističu se inicijativa Središnji koridor, prometna ruta koja se proteže do Kine preko Kavkaza i središnje Azije, kao i željeznička pruga Baku-Tbilisi-Kars, koja povezuje Tursku sa središnjom Azijom.
S druge strane, prošlog mjeseca potpisan je sporazum o projektu željeznice Kina-Kirgistan-Uzbekistan, koja se planira graditi u okviru Inicijative Pojas i put.
Turski izvoz u zemlje SCO-a postojano raste
Izvoz iz Turske u zemlje članice SCO-a G20, uključujući Kinu, Indiju i Rusiju, porastao je u razdoblju 2019.-2023., isključujući 2020., kada se pojavila epidemija Covid-19.
Npr. turski izvoz u te zemlje u 2020. dosegao 13,9 milijardi dolara, 18,4 milijarde dolara 2021. i 23 milijarde dolara 2022. Prošle godine izvoz u zemlje članice SCO-a približio se 26,1 milijardi dolara.
Tako je turski izvoz u te zemlje u petogodišnjem razdoblju porastao za preko 85 posto. Osim toga, udio izvoza u te zemlje u 2023. godini činio je približno 10 posto ukupnog izvoza Turske.
Z. Meter: REZIME GEOPOLITIČKE 2023.: Sluđeni svijet! Okreće li se Kissinger u grobu u koji je tek položen?