Turska je u srijedu postigla sporazume sa saveznicima NATO-a Velikom Britanijom i Njemačkom koji otvaraju put nabavi desetaka zrakoplova Eurofighter Typhoon, kojima Ankara nastoji ojačati obranu u sve nestabilnijoj regiji, prenosi Reuters.
Britanija je potpisala preliminarni sporazum kojim se Ankari dopušta upravljanje zrakoplovima, dok je Njemačka odobrila isporuku 40 zrakoplova Turskoj, koja se oslanjala i na strane kupnje i na vlastite projekte obrambene industrije, uključujući domaće zrakoplove, kako bi pojačala odvraćanje. Osim Eurofightera, Ankara također pregovara s Washingtonom o kupnji još 40 aviona F-16.
🇹🇷🇬🇧40 #Eurofighter için imzalar atıldı! Türkiye ve İngiltere arasında tam kapsamlı mutabakat #sondakika
👉https://t.co/drLb3CWh34 pic.twitter.com/lGxXvbNVQn— ÜLKE TV (@ulketv) July 23, 2025
Napeta regionalna slika i žurba Turske
Izraelski napadi na zemlje u regiji, uključujući 12-dnevni sukob s turskim susjedom Iranom i nedavne napade na drugog susjeda Siriju, uznemirili su Ankaru, potaknuvši napore za brzo naoružavanje kako bi se suprotstavila svim potencijalnim prijetnjama.
Turska je od 2023. u pregovorima o kupnji 40 Eurofightera Typhoona, koje gradi konzorcij Njemačke, Velike Britanije, Italije i Španjolske, koji predstavljaju Airbus, BAE Systems i Leonardo.
Govoreći na svečanosti potpisivanja s britanskim ministrom obrane Johnom Healeyjem u Istanbulu, ministar obrane Yasar Guler rekao je da je sporazum doveo Tursku “korak bliže potpuno sveobuhvatnom sporazumu” o mlažnjacima, dodajući da će on također ojačati zračne sposobnosti NATO-a i Turske.
“Pozdravljamo ovaj pozitivan korak prema pridruživanju naše zemlje klubu Eurofighter Typhoon i želimo ponoviti našu zajedničku ambiciju da što prije dovršimo potrebne aranžmane”, rekao je. Guler je također novinarima rekao da je planirana akvizicija uključivala 40 mlažnjaka, ali da se razmatraju i različite opcije.
Odvojeno, njemačka vlada – koja se u početku protivila prodaji – otvorila je put isporuci 40 zrakoplova Turskoj nakon pozitivne odluke Saveznog sigurnosnog vijeća, izvijestio je u srijedu časopis Spiegel. Njemačko ministarstvo obrane odbilo je komentirati, a Savezno vijeće, čije je odobrenje potrebno za izvoz oružja, općenito ne komentira svoje odluke.
🇹🇷🇬🇧40 #Eurofighter için imzalar atıldı! Türkiye ve İngiltere arasında tam kapsamlı mutabakat #sondakika
👉https://t.co/drLb3CWh34 pic.twitter.com/lGxXvbNVQn— ÜLKE TV (@ulketv) July 23, 2025
Oživljavanje zaboravljene tvorice
Sporazumi dolaze nakon tjedana pozitivnih izjava Ankare i konzorcija Eurofighter o prodaji, a turski predsjednik Tayyip Erdogan ovog je tjedna pohvalio njemački i britanski stav o tom pitanju.
Britanija je izjavila da će se pregovori s Turskom o konačnoj prodaji nastaviti u nadolazećim tjednima. Ovaj dogovor bio bi prva izvozna narudžba koju je Britanija osigurala za mlažnjak od 2017. godine i dao bi novi zamah završnoj montažnoj liniji u tvornici BAE-a u sjevernoj Engleskoj.
Premijer Keir Starmer rekao je da će višemilijardni sporazum s Turskom “održati i zaštititi 20.000 radnih mjesta u Velikoj Britaniji za buduće godine”, dok je dužnosnik tvrtke BAE Systems prošli tjedan rekao da je tvrtka uvjerena u dobivanje novih narudžbi iz zemalja, uključujući Tursku.
Z. Meter: Erdogan se vraća iz Njemačke bez dozvole za kupnju Eurofightera