Sudovi i tužiteljstva u Bosni i Hercegovini koriste nadzorne kamere kineskih proizvođača Hikvision i Dahua, koje su sankcionirane u SAD-u zbog sigurnosnih rizika, otkrio je Detektor.
Ove kamere se sve češće uklanjaju u europskim gradovima zbog zabrinutosti za privatnost i ljudska prava, ali u BiH još nema konkretnih koraka prema njihovoj zamjeni.
Kamere su većinom nabavljene prije nego što su uvedene sankcije, a dio opreme financiran je sredstvima SAD-a i EU. Iako institucije poput VSTV-a, sudova u Tuzli i Mostaru, te tužiteljstava u Orašju, Tuzli, Bihaću i Trebinju tvrde da su sustavi sigurni i da nemaju pristup internetu, stručnjaci upozoravaju da su ove kamere imale sigurnosne propuste, uključujući “backdoor” pristup, što potencijalno omogućuje vanjski nadzor.
Županijski sud u Mostaru, u čijim sudnicama su postavljene kamere Hikvision, navodi da je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) finansirala nabavku ove opreme 2020. godine. Kamere u ovom sudu nisu povezane na internet, potvrdili su za Detektor.
“Svi se pohranjeni videozapisi nalaze na lokalnom ili sudskom serveru, koji nije povezan na globalnu internet mrežu, tako da ne postoji mogućnost zloupotrebe videozapisa od strane ovlaštene osobe“, tvrde.
Američka ambasada u BiH upozorava na sigurnosne rizike i apelira na vlasti da to uzmu u obzir prilikom budućih nabavki. Međutim, pravosudne institucije zasad ne planiraju zamjenu kamera, navodeći da bi to bio nepotreban trošak.
EU nije sankcionirala kineske tehnološke kompanije, ali očekuje da BiH uskladi regulative o zaštiti podataka s europskim standardima.
Istovremeno, europske zemlje poput Velike Britanije i Nizozemske uklanjaju ovu opremu iz vladinih institucija, dok su SAD i Australija već poduzele slične korake. Stručnjaci za cyber sigurnost upozoravaju da bi BiH trebala donijeti jasne zakonske regulative za sigurnosnu opremu kako bi zaštitila nacionalne interese i podatke građana.
Cijeli tekst čitajte na Detektoru.