Zbog kritične nestašice zaliha krvi u Kliničkom bolničkom centru Split, početkom srpnja organizirana je izvanredna akcija darivanja za bolesne, unesrećene i sve kojima je krv prijeko potrebna za liječenje. I ne samo u gradu pod Marjanom, nego i u Gradu, a glavni darovatelji bili su navijači Bilih.
Banka krvi
Ako je suditi po aktualnom stanju u Općoj bolnici Dubrovnik, krajnji jug nema razloga za brigu za rezerve krvi:
– U ovom trenutku zalihe krvi u Općoj bolnici Dubrovnik su zadovoljavajuće za potrebe cijelog područja koje pokriva dubrovačka opća bolnica. Krvi ima dovoljno za cijelo područje Dubrovačko-neretvanske županije. Stoga nije ni bilo potrebe za apele građanima s obzirom da je stanje s krvi i krvnim pripravcima zadovoljavajuće. Inače redovito organiziramo akcije dobrovoljnog darivanja krvi. Prošli tjedan smo uz akcije u Metkoviću i u Blatu na Korčuli, organizirali izvanrednu akciju nogometnih navijača – ističu iz Press ureda Opće bolnice Dubrovnik i poručuju kako ne trebaju posezati za zalihama iz drugih centara:
– Nemamo potrebe za bankama krvi iz drugih centara. Unatoč tome što smo mi kao bolnica mala banka krvi, po potrebi je prosljeđujemo dalje u druge centre na njihov zahtjev – kažu nam iz bolnice.
Volonterski predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Živko Šimunović otkriva pak kako se na početku godine s Odjelom transfuzijske medicine ugovori kalendar darivanja za GDCK Dubrovnik, Metković, Korčula i Ploče. Ove godine imaju 74 redovne akcije s unaprijed određenim terminima. U prošlotjednu izvanrednu nacionalnu akciju za navijače kod nas se uključilo njih dvadesetak. Inače, ako ima naznaka da krvi nedostaje, u okviru redovne akcije apelira se na određenu krvnu grupu, to su obično A minus ili nula minus kao opći davatelji, ali po potrebi i neka druge tad nedostajuća, a grupa ima osam, četiri glavne s podjelom na plus i minus, veli Šimunović.
Darivatelji do 65-e
Dodaje kako u adresaru Crvenog križa Dubrovnik ima oko 800 darovatelja. Među njima i onih koji su dali jednom, no ne znači da neće opet. Do 65. godine se može davati krv, uvjet je da si zdrav, da nisi pod medikamentima, imaš najmanje 18 godina, da nemaš fobiju od igle. Žene mogu dati krv triput godišnje svaka 4 mjeseca, a muškarac četiri puta, svaka 3 mjeseca. Udio žena među DDK se kreće između 20 i 22 posto na razini Hrvatske, pa tako i kod nas.
– Ja sam osobno davao krv na poziv, budući da je moja krvna grupa AB pozitivna među najrjeđima, to mi je prije zaposlenja bio jedini kontakt s Crvenim križem. U mojih 13 godina ravnateljstva nije bilo puno apela za darivanjem, jer srećom nije bilo ni velikih katastrofa. Nikad se nije dogodilo da je u bolnici otkazana operacija zbog nestašice krvi – kaže sugovornik. Napominje kako su dubrovačkim darivatelja dali još neke pogodnosti.
– Osim što na nacionalnoj razini ne plaćaju dodatno osiguranje ako muškarci daju 36, a žene 26 puta krv, našima smo omogućili besplatan pokaz, ako je muškarac dao 20, a žena 15 puta krv. Osiguran im je i besplatan parking u svim zonama osim prve nakon 36. darivanja muškaraca i 26. žena. U dogovoru s bolnicom stječu i prednost kod nekih žurnih pregleda na koji se čeka dulje od mjesec dana. Svake godine 25 listopada na Dan darivatelja krvi u RH, mi im priredimo podjelu zahvalnica u znak zahvale svih nas – zaključuje Šimunović