Tijekom prva četiri mjeseca ove godine u Bosnu i Hercegovinu uvezeno je gotovo 30.000 automobila ukupne vrijednosti oko 380 milijuna KM, pokazuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO BiH), dostavljeni “Nezavisnim novinama”.
Prema navedenim podacima, od 1. siječnja do 30. travnja ove godine uvezeno je 29.973 automobila, od čega je 26.746 rabljenih, a 3.227 novih vozila.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine, uvezeno je gotovo 2.000 vozila više, točnije 1.995. Tada je u BiH uvezeno ukupno 27.798 automobila. Ipak, u prva četiri mjeseca prošle godine uvezeno je više novih automobila nego ove godine, ali znatno manje rabljenih.
Najskuplji uvozi: Porsche, Mercedes i električni automobili
Kada je riječ o najskupljim vozilima, najskuplji automobil uvezen u BiH tijekom ove godine bio je Porsche 911 GT3 RS, čiji je vlasnik ukupno platio 511.118 KM, uključujući i uvozne davanja.
Slijedi Mercedes-Benz G klasa AMG G63, koji je koštao 459.438 KM, te Porsche 911 Turbo čija je vrijednost iznosila 446.540 KM. Na četvrtom mjestu nalazi se Mercedes AMG SL63 s ukupnom cijenom od 430.295 KM, a peto mjesto zauzima još jedan Porsche 911 GT3 RS, koji je plaćen 415.422 KM.
UNO BiH navodi kako je tijekom ove godine uvezeno 59 električnih vozila, dok ih je u istom razdoblju prošle godine bilo 67. Najskupljih pet električnih automobila uvezenih u BiH ove godine su marke Porsche, a najskuplji među njima je Porsche Taycan 4S, čija je cijena iznosila 222.351 KM.
Hibridnih vozila uvezeno je gotovo dvostruko više nego u istom razdoblju prošle godine. Tako je od siječnja do travnja ove godine u BiH uvezeno 932 hibridna vozila, dok ih je prošle godine bilo 549.
Od ukupnog iznosa od oko 380 milijuna KM, električni automobili koštali su približno 3,3 milijuna KM, a hibridi 69,5 milijuna KM.
Uvjeti uvoza i razlozi prevlasti rabljenih vozila
Pero Ćorić, predsjednik Gospodarske komore Republike Srpske, izjavio je za “Nezavisne novine” da tržištem i dalje dominiraju rabljena vozila.
“Prema trenutačnim podacima, naše tržište još nije spremno za prihvat većeg broja novih vozila jer su cijene iznimno visoke, a zbog slabije kupovne moći građani se radije odlučuju za rabljene automobile. Dodatni razlog je i nastojanje Europske unije da se riješi vozila s unutarnjim izgaranjem. Što se tiče ponude, ona je velika, ali još uvijek nije proradio zakon ponude i potražnje koji bi doveo do pada cijena. Teško je reći što nas očekuje, ali moje mišljenje je da neće doći do pada cijena”, rekao je Ćorić.
Kako su ranije pisale “Nezavisne”, da bi automobil bio uvezen u BiH, mora zadovoljiti minimalne tehničke uvjete homologacije, što podrazumijeva tehnički pregled svakog vozila koji obavljaju ovlašteni tehnički servisi u BiH.
“Osoba koja dolazi s vozilom u BiH prijavljuje ga za uvoz na graničnom prijelazu, nakon čega dobiva provoznu carinsku prijavu u trajanju do šest dana, u kojem roku mora obaviti tehnički pregled u ovlaštenom servisu i dobiti uvjerenje da vozilo zadovoljava tehničke uvjete homologacije”, naveli su iz UNO BiH.
Kad je riječ o uvoznim davanjima, standardna carinska stopa za osobna motorna vozila iznosi 15 posto, dok je PDV 17 posto.
“Ako se radi o rabljenim osobnim vozilima porijeklom iz Europske unije, od početka 2013. godine carina je ukinuta i plaća se samo PDV od 17 % na utvrđenu carinsku vrijednost vozila. Da bi osoba bila oslobođena plaćanja carine, mora imati dokaz o porijeklu vozila iz EU – ili izjavu na fakturi ako je prodavatelj pravna osoba, ili obrazac EUR 1 ako je vozilo kupljeno od fizičke osobe ili se već nalazi u vlasništvu uvoznika”, dodali su iz UNO BiH.