- U južnoj Engleskoj otkrivena je “autocesta dinosaura” koja sadrži gotovo 200 tragova koji datiraju unatrag 166 milijuna godina.
- Neki tragovi pokazuju staze kojima je prošao Cetiosaurus, dinosaur koji je narastao do gotovo 60 stopa u duljinu. Još jedan set pripadao je Megalosaurusu, grabežljivcu od 30 stopa i prvom dinosauru koji je znanstveno imenovan prije dvjesto godina.
- Nalazi će biti prikazani na novoj izložbi u Prirodoslovnom muzeju Sveučilišta Oxford i emitirani u BBC-jevom programu “Kopanje za Britaniju” sljedeći tjedan.
Radnik koji je iskapao glinu u kamenolomu vapnenca u južnoj Engleskoj primijetio je neobične izbočine koje su dovele do otkrića “autoputa dinosaura” i gotovo 200 tragova koji datiraju od prije 166 milijuna godina, rekli su istraživači u četvrtak.
Izvanredno otkriće, napravljeno nakon što je tim od više od 100 ljudi iskopao kamenolom Dewars Farm u Oxfordshireu u lipnju, proširuje prethodni paleontološki rad na tom području i nudi bolji uvid u razdoblje srednje jure, rekli su istraživači sa sveučilišta u Oxfordu i Birminghamu. .
PRVI KOSTUR ZELENOG DINOSAURA PRONAĐEN U UTAHU BI MOGAO BITI NOVA VRSTA, KAŽE NATIONAL GEOGRAPHIC
“Ovi otisci stopala nude izvanredan prozor u živote dinosaura, otkrivajući detalje o njihovom kretanju, interakciji i tropskom okolišu u kojem su živjeli”, rekla je Kirsty Edgar, profesorica mikropaleontologije na Sveučilištu u Birminghamu.
Četiri niza tragova koji čine takozvanu autocestu pokazuju staze kojima su prolazili ogromni biljojedi s dugim vratom zvani sauropodi, za koje se smatra da su Cetiosaurus, dinosaur koji je narastao do gotovo 60 stopa u duljinu. Peti set pripadao je Megalosaurusu, divljem grabežljivcu od 30 stopa koji je ostavio karakterističan otisak s tri kandže i bio je prvi dinosaur koji je znanstveno imenovan prije dva stoljeća.
Područje na kojem se križaju tragovi postavlja pitanja o mogućim interakcijama između mesoždera i biljojeda.
“Znanstvenici poznaju megalosaura i proučavaju ga dulje nego bilo koji drugi dinosaur na Zemlji, a ipak ova nedavna otkrića dokazuju da još uvijek postoje novi dokazi o tim životinjama koji čekaju da budu pronađeni”, rekla je Emma Nicholls, paleontolog za kralježnjake u Prirodoslovni muzej Sveučilišta Oxford.
Prije gotovo 30 godina, 40 kompleta otisaka stopala otkrivenih u kamenolomu vapnenca u tom području smatralo se jednim od znanstveno najvažnijih svjetskih nalazišta tragova dinosaura. Ali to je područje sada uglavnom nedostupno i postoje ograničeni fotografski dokazi jer je prethodilo upotrebi digitalnih kamera i dronova za bilježenje nalaza.
Grupa koja je radila na mjestu ovog ljeta snimila je više od 20.000 digitalnih slika i koristila dronove za izradu 3-D modela otisaka. Mnoštvo dokumentacije pomoći će budućim studijama i moglo bi rasvijetliti veličinu dinosaura, kako su hodali i brzinu kojom su se kretali.
KLIKNITE OVDJE DA SE PRIJAVITE ZA NAŠ LIFESTYLE NEWSLETTER
“Očuvanje je toliko detaljno da možemo vidjeti kako se blato deformiralo dok su dinosaurova stopala škljocala unutra i van”, rekao je Duncan Murdock, znanstvenik za Zemlju u muzeju u Oxfordu. “Zajedno s drugim fosilima poput jazbina, školjki i biljaka, možemo oživjeti blatnu okolinu lagune kroz koju su hodali dinosauri.”
Nalazi će biti prikazani na novoj izložbi u muzeju i također emitirani u BBC-jevom programu “Kopanje za Britaniju” sljedeći tjedan.