Kina je zemlja koja je po mnogim stvarima Hrvatima neobična, a kineska kultura, običaji i društveno ponašanje strano. Tako se u posljednje vrijeme pojavio jedan trend dok se zemlja bori s visokom nezaposlenošću mladih i problemima na tržištu nekretnina.
Naime, neki bogati kupci odustaju od raskoši usred ekonomske nesigurnosti. Pojavljuju se znakovi tzv. “luksuzne sramote” uslijed izazovnog makroekonomskog okruženja, slabog rasta BDP-a i niske potrošačke sigurnosti. To je negativno utjecalo na potrošnju srednje klase, prema izvješću konzultantske tvrtke Bain & Company iz lipnja, piše poslovni dnevnik.
“Bogatiji kupci se boje da ih se ne vidi kao previše raskošne ili previše upadljive,” izjavila je Claudia D’Arpizio, partnerica i globalna voditeljica mode i luksuza u Bain & Company, u zasebnom intervjuu za CNBC.
I nebo plače nad ovim prizorima mladog hrvatskog seljaka: ‘To je tužno’
“Vlada obeshrabruje obožavanje novca”
Kina je druga najveća ekonomija na svijetu i dom za preko 98.000 ultra-bogatih pojedinaca – onih s neto vrijednošću većom od 30 milijuna dolara, odmah iza Sjedinjenih Država.
Međutim, ekonomija je pod pritiskom nakon Covida, uz očekivanja usporenog rasta i slabe potrošnje. Kineski politički stav također je igrao ulogu u “luksuznoj sramoti” koju osjećaju kineski potrošači.
“Općenito, ljudi su suptilniji u ovim vremenima,” rekao je Kenneth Chow, glavni savjetnik u Oliver Wyman, za CNBC.
“Vlada potiče zajednički prosperitet i obeshrabruje bilo kakvo obožavanje novca.”
Bogati Romi pokazali raskoš i zlato svojih luksuznih vila: ‘Oba dva sina mi vozi Maybach’
Suzbijanje “pokazivanja bogatstva”
U svibnju je Kina započela suzbijanje “pokazivanja bogatstva” i zabranila nekoliko online influencera – često poznatih po raskošnom načinu života – na kineskim društvenim mrežama.
“Mislim da je ovo uvelike povezano s vladinim stavom,” rekla je D’Arpizio. Kampanja za zajednički prosperitet stvorila je psihološki utjecaj na Kineze, dok su neki od bogatijih pojedinaca počeli premještati novac izvan zemlje, dodala je.
“Također, tijekom vremena kada je ekonomija nesigurnija, povijesno smo vidjeli u drugim zemljama … da bogatija i imućnija populacija oklijeva javno pokazivati svoje bogatstvo,” rekao je Chow.
Komentari