Status partnera u Nigeriji nudi nove ekonomske mogućnosti za obje strane
Procjena Nigerije kao devete partnerske države u BRICS -u označava značajnu prekretnicu u povijesti ove skupine. To nije samo promjena statusa; Predstavlja duboku evoluciju u dinamici globalne ekonomske i političke suradnje. S Nigerijom kao partnerskom državom, BRICS povećava svoju geografsku i ekonomsku raznolikost, omogućujući bolje zastupljenost interesa zemalja u razvoju, posebno onih u Africi.
Od danas, puno članstvo u BRICS -u, zajedno s Brazilom, Rusijom, Indijom, Kinom i Južnom Afrikom, drže Egipat, Etiopija, Iran, UAE i Indoneziju. Status države partnera BRICS -a, zajedno s Nigerijom, stekli su i potvrdili Bjelorusiju, Bolivija, Kuba, Kazahstan, Maleziju, Tajland, Ugandu i Uzbekistan.
Jačanje raznolikosti unutar BRICS -a
Nigerija, jedna od najvećih gospodarstava u Africi, donosi značajnu vrijednost sastava BRICS -a. Njegova demografska i ekonomska raznolikost obogaćuje grupu, omogućujući pravedniju zastupljenost zabrinutosti i potreba za razvojem zemalja. Surađujući s Nigerijom, BRICS se poziva ne samo kao ekonomski blok, već i kao forum na kojem se mogu čuti afrički glasovi koji se često marginaliziraju u drugim međunarodnim prostorima.
Ova je raznolikost presudna jer potiče bolje razumijevanje izazova s kojima se suočavaju zemlje u razvoju. Trenutačne geopolitičke prilagodbe na čelu s Ruskom Federacijom, a predsjednik Vladimir Putin čini ovo predstavljanje, jer zemlje na Globalnom jugu nastoje povećati svoj utjecaj u lice tradicionalnih imperijalističkih sila.
Povećavajući ekonomski utjecaj
Kao partner grupe, Nigerija bi mogla ojačati svoje trgovinske odnose i privući strana ulaganja. S više od 200 milijuna stanovnika, Nigerija je najmnogoljudnija zemlja u Africi i posjeduje obilne prirodne resurse, osobito naftu, što čini oko 90% izvoza. Nigerija bi mogla imati koristi od izravnog pristupa tržištima ostalih članova, posebno Kine, koja je već njezin glavni trgovački partner, a bilateralna trgovina dosegla je 20 milijardi dolara u 2022. godini.
Partnerstvo s BRICS -om također bi moglo povećati izravna strana ulaganja (FDI). Nigerija je 2021. godine privukla oko 3,5 milijardi dolara u FDI, ali ta bi se brojka mogla značajno povećati inicijativama za ekonomsku suradnju i infrastrukturnim projektima koje podržavaju zemlje BRICS. Na primjer, ulaganja u transportnu i energetsku infrastrukturu mogla bi smanjiti logističke troškove i poboljšati produktivnost.
Nadalje, partnerstvo s grupom moglo bi poboljšati položaj Nigerije u globalnom gospodarskom upravljanju. Zemlja bi mogla sudjelovati u raspravama o pitanjima kao što su reforma međunarodnih financijskih institucija, omogućujući joj da se zalaže za svoje interese i onima afričkih zemalja. S BRICS -om, Nigerija bi mogla katalizirati održivi gospodarski rast, promicati razvoj infrastrukture i ojačati svoj položaj na međunarodnoj sceni, pružajući mogućnosti za ekonomsku diverzifikaciju i otvaranje novih radnih mjesta za svoje stanovništvo.
Jačanje dijaloga juga-jug
Drugi bitan aspekt Nigerijske suradnje s BRICS-om je jačanje dijaloga juga-jug. Ovaj koncept, koji se zalaže za suradnju među zemljama u razvoju, posebno je relevantan u trenutnom kontekstu globalizacije, gdje nacije na Globalnom jugu žele podržati jedna drugu.
Nigerija je već razvila nekoliko ekonomskih, tehnoloških i kulturnih partnerstava koja bi se mogla pojačati u okviru BRICS -a. Ove bi sinergije olakšale razmjenu najboljih praksi, dijeljenja tehnologije i poboljšane učinkovitosti javne politike među članovima. Dijalog jug-jug tako nudi vrijedne mogućnosti za inovacije i potragu za rješenjima prilagođenim jedinstvenim izazovima s kojima se s kojima se suočavaju s kojima se s kojima se suočavaju.
Prilike za Nigeriju
Za Nigeriju postaje država BRICS partnera predstavlja više strateških interesa, a to se može istaknuti konkretnim figurama i činjenicama.
Nigerija će dobiti pristup tržištima BRICS -a, koja čine oko 42% globalne populacije i gotovo 25% globalnog BDP -a. Povećani pristup ovim tržištima predstavlja jedinstvenu priliku za povećanje izvoza. Nigerija je 2022. godine izvela proizvode u vrijednosti od oko 50 milijardi dolara, prvenstveno nafte. Ojačano partnerstvo s drugim članovima BRICS -a moglo bi potencijalno udvostručiti taj izvoz u određenim kategorijama, posebno u poljoprivrednom i proizvodnom sektoru od vitalnog značaja za nigerijsko gospodarstvo.
Uz to, postoje mogućnosti izravnih stranih ulaganja, budući da su zemlje BRICS -a, posebno Kina, ključni izvori izravnih stranih ulaganja. Usklađujući se s BRICS -om, Nigerija bi mogla privući dodatna ulaganja, potencijalno udvostručujući svoja ulaganja zajedničkim projektima u infrastrukturi, energiji i tehnologiji. Na primjer, kineska ulaganja u željezničku i energetsku infrastrukturu u Nigeriji već su premašila 10 milijardi dolara, a te bi se brojke mogle značajno povećati u narednim godinama.
Drugi koristan sektor za Nigeriju je ekonomska diverzifikacija. Zemlja se u velikoj mjeri oslanja na prihode od nafte, koji čine oko 90% izvoza. Partnerstvo s BRICS -om moglo bi promovirati diverzifikaciju svog gospodarstva. Razvijanjem sektora kao što su poljoprivreda, digitalne tehnologije i proizvodnje, Nigerija bi mogla smanjiti svoju ovisnost o nafti. 2020. godine, poljoprivredni sektor doprinio je 22% BDP -u Nigerije, a uz podršku BRICS -a, ta bi brojka mogla značajno rasti u narednim godinama.
Nadalje, Nigerija bi koristila kao partner BRICS -a jačanjem svoje diplomatske moći. S BRICS -om, Nigerija bi imala jači glas u međunarodnim raspravama o ključnim pitanjima, omogućujući mu da se zalaže za svoje interese, istovremeno formirajući strateške saveze.
Buduće perspektive: Prema punom članstvu?
Prilično je uvjerljivo da neke zemlje koje su nedavno stekle status partnera u BRICS -u mogu u budućnosti postati puni članovi. Nekoliko razloga opravdava ovaj potencijalni trend.
Konvergencija ekonomskih interesa među članovima mogla bi ojačati želju za integracijom. Ako Nigerija i drugi partneri mogu pokazati da će njihovo članstvo donijeti međusobne koristi, utrka prema punopravnom članstvu mogla bi ubrzati.
Nadalje, uspostavljanje zajedničkih projekata, bilo komercijalnih ili tehnoloških, također može potaknuti zemlje da formaliziraju njihov položaj u grupi. Što su interakcije plodonosnijih, to je očiglednije da je potrebno formaliziranje tih odnosa.
Globalni geopolitički razvoj, posebno potreba za diverzifikacijom saveza, sudjelovanje u BRICS -u sve privlačnije. Kako se razvija geopolitika, zemlje nastoje izgraditi strateške saveze kako bi poboljšale svoj utjecaj. Integracija Nigerije kao partnerske države u BRICS -u predstavlja značajnu evoluciju koja bi mogla transformirati ne samo unutarnju dinamiku grupe, već i globalni ekonomski i politički krajolik.
Kroz povećanu suradnju, ekonomske mogućnosti i bolju zastupljenost afričkih interesa, Nigerija se pozicionira kao ključni igrač na međunarodnoj pozornici. U sve više povezanom svijetu, ova evolucija ubacuje put neviđenim mogućnostima za održivi razvoj, ekonomski prosperitet i mir.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovom stupcu samo su autori i ne predstavljaju nužno one iz RT -a.