Nakon snažne bure koja je nedavno pogodila podvelebitski kanal i prouzročila materijalnu štetu, u različitim dijelovima Jadranskog mora počeli su se pojavljivati lososi. Dok nadležne institucije pokušavaju utvrditi kako su i odakle pobjegli, znanstvenici analiziraju hoće li ova pojava imati utjecaj na morski ekosustav.
S lososom se susreo i privlački ribar Ante Kolanović, koji desetljećima lovi na području Privlake i Vira. Prije mjesec dana doživio je neobičan ulov – u mreži mu se našao atlantski losos, piše HRT.
‘Bio je na dva do tri metra dubine, okružen jatom salpi, kojih je bilo oko 20 kilograma. Losos je težio oko 1,5 kg”, rekao je Kolanović koji je u početku mislio da je riječ o pastrvi, no nakon što je fotografiju objavio na društvenim mrežama, kontaktirao ga je stručnjak s Instituta za oceanografiju i ribarstvo, koji je potvrdio da se radi o atlantskom lososu.
Lososi pobjegli iz uzgajališta?
On nije jedini koji je u mreži pronašao neobičnu ribu. Sve više ribara iz Privlake i okolice prijavljuje ulov lososa, a neki ih love i noću pod svjetlom (‘pod sviću’). Najviše ih se posljednjih tjedana viđa u blizini Lukova Šugarja, gdje se nalazi uzgajalište lososa. Stanovnici tog kraja svjedoče neuobičajenim prizorima.
“Vidjela sam ih kako skaču iz mora, koprcaju se i bacaju. Ponudili su mi jednog na prodaju, ali nisam htjela uzeti”, ispričala je mještanka Slavica Šikić.
Prema neslužbenim informacijama, iz uzgajališta je pobjeglo između 200 i 250 jedinki. Iako uzgajivač nije želio stati pred kamere, poručio je da losos nije predator te da ne može preživjeti izvan kontroliranih uvjeta uzgoja. Naglasio je i da su sve jedinke sterilne te da su o incidentu obaviještene nadležne institucije.
Postoje dva uzgajališta
Institut za oceanografiju i ribarstvo potvrdio je da u podvelebitskom kanalu postoje dva uzgajališta lososa. Stručnjaci sada čekaju nalaze ribarske inspekcije kako bi se utvrdilo komu su ribe pobjegle i koliki je njihov broj u otvorenom moru.
“Moramo analizirati želuce ulovljenih lososa kako bismo vidjeli hrane li se divljim vrstama ribe i postaju li predatori. Također, važno je provjeriti njihovo reproduktivno stanje kako bismo utvrdili pridržava li se uzgajivač propisanih mjera o uzgoju sterilnih jedinki”, pojasnio je dr. sc. Leon Grubišić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo.
Neobično otkriće u Jadranu: ‘Nikad prije nije primijećena, a sada je zapažena kod Rijeke’
Mjere su donesene kako bi se spriječio mogući utjecaj na okoliš u slučaju da lososi uđu u rijeke jadranskog slijeva i stvore održivu populaciju. Prvi izlov na uzgajalištu pokazao je da su sve ispitane jedinke bile sterilne ženke, no Institut od tada nije imao uvid u stanje uzgajališta.
Dok ribari i dalje love neočekivani plijen, stručnjaci prikupljaju podatke o njihovoj prisutnosti u Jadranu: “Čini mi se da se losos dosta proširio, ali koliko će opstati u Jadranu, ne znam. To nije naša riba i teško je predvidjeti kako će se situacija razvijati”, rekao je Kolanović. Znanstvenici pozivaju sve ribare koji ulove lososa da dojave svoj ulov, kako bi se bolje pratio daljnji tijek širenja ove alohtone vrste u Jadranskom moru.