IZBOROM NAJLJEPŠIH NOŠNJI ZATVORENI 58. ĐAKOVAČKI VEZOVI
Objavljeno prije 3 h i 20 min
Harnoš najljepša djevojka, Doko snaša, a Levaković momak. Najfotogeničnija Ružica Žužić
ĐAKOVO – Spušten je zastor 58. Đakovačkih vezova, započetih još 21. lipnja, kroz čije je brojne priredbe prošlo čak 10.000 sudionika, a u nedjeljnoj svečanoj povorci 55 folklornih skupina iz cijele Đakovštine, Slavonije, Hrvatske i inozemstva – od zemlje partnera Bugarske, Švicarske, Austrije, Srbije, BiH pa do Indije, SAD-a, Kanade, Australije. Ukupno 2400 sudionika, kao i oko 40 zaprega i brojni jahači i jahačice, mažoretkinje, puhači DVD-a Đakovo, hrvatski ovčari.
No svečani mimohod, u vezovsku nedjelju praznik folklora, narodnog ruha i tradicije, nije značio kraj. Nizali su se programi u Strossmayerovu parku, kao i na hipodromu. U tom perivoju, na ljetnoj pozornici, kada je večer zamijenila vrelinu srpanjskog dana, započeo je tradicionalni program svečanog zatvaranja Vezova naslovljen “Slavonijo, zemljo plemenita”, uz izbor najbolje nošenog narodnog ruha među djevojkama, snašama i momcima. Njihov je izlazak na vezovsku “modnu pistu” pravi praznik za oči, pa publika gledalište u amfiteatru ljetne pozornice u tom perivoju uvijek za tu prigodu popuni do posljednjeg mjesta, kao i okolni prostor. Pred njih je u nošnjama izišlo sedam djevojaka, pet snaša i tri momka, dolazeći iz četiri slavonske županije.
Prema ocjeni stručnog žirija kojim je predsjedala etnologinja i kustosica Muzeja Đakovštine Ivana Dević, najljepšu narodnu nošnju, iz Donjih Andrijevaca, među djevojkama imala je Ivana Harnoš iz Starog Topolja, prva je pratilja Dorotea Vargašević iz Sibinja u nošnji čiji su dijelovi iz Sibinja i Kaniže, a druga je pratilja Ivana Bošnjak iz Gradišta u nošnji čiji su dijelovi iz tog mjesta i Cerne. Prvo mjesto među snašama osvojila je Gordana Doko, Đakovo, u nošnji iz Koritne, prva je pratilja Ana Borevac iz Požege u nošnji iz požeškog kraja, a druga Daliborka Plažanin iz Andrijaševaca u nošnji čiji su dijelovi iz Rokovaca-Andrijaševaca. Najljepše narodno ruho među momcima imao je Hrvoje Levaković Šarčev iz Rokovaca u nošnji iz tog sela, drugi je Danijel Kolarević iz Starih Mikanovaca u mikanovačkoj nošnji, a treći Nikola Dubravac iz Gradišta u gradištanskom narodnom ruhu. Najfotogeničnija je djevojka Ružica Žužić iz Širokog Polja, odakle joj je i nošnja.
Vezove je zatvorio gradonačelnik Marin Mandarić, koji je za najljepše nošnje dodijelio i nagrade. Uz Dević, u stručnom žiriju bile su i umirovljena etnologinja iz Vinkovaca Ljubica Gligorević te etnologinja Katarina Dimšić, kustosica Muzeja Slavonije u Osijeku. U glazbenom programu nastupili su Vlatka Kopić Tena, Sanja Hajduković, Marija Pavković Snaša i Viktorija Kulišić Đenka, MVS Bećarine i ŽVS KUD-a Tena Đakovo. Program su vodili Marija Gačić i Mato Ručević.
Đakovo je u vezovske dane živjelo doslovno punim plućima, bivajući otvorena pozornica tradicije, kao i dobrih koncerata, druženja, dobrog jela i kapljice. Stoga i ne čudi što je grad bio pravi “mravinjak” u koji su se slijevali gosti iz cijele Slavonije i drugih krajeva, hvaleći srce Slavonije, Vezove i dobru zabavu.
Suzana Župan