Oluja Boris, koja je pogodila središnju i istočnu Europu, izazvala je katastrofalne posljedice. Do sada je potvrđeno šest smrtnih slučajeva, dok se nekoliko osoba vodi kao nestalo. Oluja je izazvala masovne poplave, zbog čega su tisuće ljudi prisiljene na evakuaciju, a desetine tisuća kućanstava ostale su bez električne energije.
Posebno su teško pogođene zemlje poput Češke, Slovačke, Poljske, Rumunjske i dijelova Austrije, gdje su brojne regije pod vodom. Lokalne vlasti u jugozapadnoj Poljskoj hitno su apelirale na stanovnike da evakuiraju iz svojih domova jer poplavne vode prijete probiti još jednu branu.
Najdramatičnija situacija trenutno je u jugozapadnoj Poljskoj, gdje lokalne vlasti hitno apeliraju na stanovnike da napuste svoje domove zbog nadolazećih poplavnih voda koje prijete probijanjem brana. Gradonačelnik Prudnika, Grzegorz Zawiślak, u pratnji glavnog vatrogasnog zapovjednika, uputio je hitan poziv za evakuaciju stanovnicima sela Moszczanka, Łaka Prudnicka i dijelova samog Prudnika, grada s preko 21 tisuću stanovnika.
Deswegen sind Warnungen ernst zu nehmen. Hier ist ein Mann einfach bei nichtmal 50 cm Wasserhöhe durch die Flut gegangen und wurde mitgerissen. Ob er noch gerettet wurde wissen wir nicht.
Dieses Video kommt aus Tschechien
Wetter – Unwetter Deutschland
Posted by Unwetterwarnservice Emsland on Sunday 15 September 2024
‘Ne gubite vrijeme na dileme’
“Apel je vrlo ozbiljan, ne gubite vrijeme na dileme, morate otići. Ako se brana probije, vaši će domovi biti uništeni, a vaš život ugrožen”, rekao je Radosław Roszkowski, lokalni dužnosnik iz Prudnika u videu.
Rijeka u Głuchołazyju probila je nasipe, odnijela privremeni most i poplavila središte grada. U dramatičnom apelu, gradonačelnik je pozvao stanovnike da se presele na viša područja, rekavši: “Utapamo se.”
Ciklona Boris hara Europom, Hrvati u Austriji dobivaju upozorenja: ‘Ovo ne sluti na dobro’
Poljska i Češka trenutno se suočavaju s najgorim poplavama u posljednjih nekoliko desetljeća. Premijer Poljske Donald Tusk izjavio je da su ovogodišnje padaline premašile one iz 1997. godine, kada su u regiji poginule više od 100 osoba. Upozorio je kako je infrastruktura izgrađena nakon te katastrofe, uključujući protupoplavne brane i akumulacijske rezervoare, dizajnirana kako bi spriječila ponavljanje slične tragedije.
Ipak, štete su već ogromne. Gotovo 40% Wrocława, glavnog grada regije, već je pod vodom. Stanovnici pogođenih područja nastavljaju borbu s bujicama dok spasilačke ekipe ulažu sve napore kako bi spriječile daljnje katastrofe.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.