Kada je prije dvije godine pokrenut Europski digitalni inovacijski centar (EDIC) AI4Health.Cro tehnologije temeljene na umjetnoj inteligenciji (AI) u hrvatskom zdravstvu mogle su se izbrojati na prste jedne ruke.
Danas ih je ipak mnogo više i polako ulaze u sustav, kaže Anja Barešić, koordinatorica AI4Health.Cro s Instituta Ruđer Bošković. Uvođenje inovacija temeljenih na AI-u u sustav kojem je svaka pomoć dobrodošla cilj je javno-privatnog konzorcija koji se sastoji od čak 16 partnera koji pokrivaju sve aspekte potencijalne primjene AI u zdravstvu, od medicinskog do pravnog.
Zahvaljujući konzorciju Hrvatska bi mogla dobiti dva značajna AI alata u zdravstvu. Jedan od njih je aplikacija koja uz pomoć AI-a prepoznaje potencijalne kancerogene lezije na mamografskim snimkama dojke. Izrada takve aplikacije bio je zadatak inovacijskog natječaja AI4Health.Croa, na kojem je tim PMM, kojeg čine mladi FER-ovci Jakov Rukavina i Mario Tropčić te PMF-ovac Marko Domagoj Benković, odnio pobjedu.
Doprinos dijagnostici
Ino Protrka, ravnatelj Doma zdravlja Zagreb – Centar (DZZC), oduševljen je rješenjima koje su iznijeli najbolji timovi natječaja na koji se prijavilo njih 34.
“Njihov pogled je drugačiji od našeg liječničkog i daje nam drugu perspektivu. Spajanjem njihovog i medicinskog znanja dobivamo mnogo bolje i kvalitetnije “oružje” u borbi protiv karcinoma dojke”, ističe Protrka. Riječ je o oboljenju od kojega godišnje u svijetu premine 670 tisuća žena, a u Hrvatskoj čak 700. Rano otkrivanje, dobra dijagnostika i kvaliteta liječenja bit će ključni u pozitivnom ishodu, a AI može dati važan doprinos u dijagnostici.
Zdravstveni sustav, primjerice, prilično je opterećen mamografskim nalazima iz Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, najboljeg državnog preventivnog programa. Svaki nalaz, upozorava Protrka, moraju pregledati dva radiologa. Pomoć AI-a stoga bi im dobro došla.
“Ovo bi značajno povećalo preciznost u dijagnostici. Ona je, primjerice, nakon pregleda nalaza dva radiologa, na otprilike 80 posto, pokazuju određeni podaci. AI može pomoći da se što je moguće više približimo 100 postotnoj točnosti”, ističe ravnatelj DZZC-a, naglašavajući da AI nikako neće zamijeniti radiologe već će im bitno pomoći.
Kada bi rješenja, koja su bila razvijana u sklopu inovativnog natjecanja AI4Health.Cro, postala tržišna Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke bio bi drugi, nakon programa ranog otkrivanja raka pluća, u kojem se sustavno koriste AI alati. Pitamo stoga mladi tim planiraju li nastaviti razvoj svog rješenja.
“Dojmovi su još svježi. Definitivno ćemo sjesti i raspraviti što ćemo i kako dalje s ovim rješenjem”, kaže Mario Tropčić iz PMM, pobjedničkog tima.
Lanjski pobjednici inovacijskog natječaja AI4Health.Cro-a, koji su razvijali rješenje za problem rane rehospitalizacije, osnovali su startup te dalje razvijaju rješenje, otkriva Barešić koja se nada da će tako biti i u slučaju ovogodišnjih najboljih projekata.
Besplatne usluge
“AI ima svoje mjesto u zdravstvu. Pokazuje se da ubrzava određene procese, pojeftinjuje ih te olakšava život pacijentima i medicinskim djelatnicima”, ističe koordinatorica konzorcija koji olakšava ulazak inovativnim startupima u sustav koji mnogi izbjegavaju jer je zbog zaštite i osjetljivosti podataka u njega nešto teže ući.
“AI4Health.Cro inovatorima te malim i srednjim poduzetnicima, potpuno besplatno, pruža usluge edukacije, testiranja, umrežavanja i savjete oko financiranja”, kaže Barešić dodajući da je u drugoj godini provedbe projekta ove usluge koristilo 37 korisnika. Usto, kaže, jednom godišnje organiziraju i inovacijska natjecanja koja su rezultat potreba zdravstvenog sustava.
Posljednji takav potvrđuje da u Hrvatskoj ima znanja koja su sposobna iznjedriti rješenja koja će rezultirati konkretnim i svima na korist pomacima u zdravstvu.
Takvo jedno u području onkologije razvio je Hammel Amrania, znanstvenik i kliničar koji je nakon desetljeća rada u znanosti odlučio pokrenuti vlastiti startup. Što je bilo ključno za uspjeh, otkrio je Amrania publici godišnje konferencije AI4Health.Cro, ističući da koliko god to preziru za uspjeh moraju naučiti prodavati. U području zdravstva, u konačnici, prodajete rješenja koja nekome mogu spasiti život, poručuje.
Kratko predavanje održao je i Kaloyan Ratchev, rumunjski poduzetnik koji radi na razvoju inovacijskog ekosustava. Objasnio je da je europsko tržište istovremeno prilika i izazov za AI startupe u zdravstvu. Izazov je fragmentiranost tržišta, a prilika činjenica da kada se ona svlada startup bude u prednosti pred konkurentima iz SAD-a i Kine.