Premijer Srbije u ostavci, Miloš Vučević optužio je u petak izvjestitelja EP-a za Srbiju Tonina Piculu da se miješa u unutarnje stvari Srbije i nazvao “skandaloznim” njegove ocjene da bi studenti u višemjesečnom prosvjedu morali politički artikulirati svoje zahtjeve.
Picula je, naime, u intervjuu za Radio Slobodna Europa ocijenio da je Srbija u “neproglašenom izvanrednom stanju”, te da predsjednik Aleksandar Vučić nije našao način kako kompenzirati nezadovoljstvo prosvjednika. Istaknuo je da će studenti i građani koji prosvjeduju odlučiti kako će nastaviti prosvjede, ali da ih moraju politički artikulirati jer se u jednom trenutku u demokratskom društvu nezadovoljstvo mora artikulirati – dijalogom, pa i izborima.
Vučević je, nazivajući Piculu “osvjedočenim srbomrscem”, njegove ocjene o stanju u Srbiji nazvao “skandaloznim”. “Skandalozno je njegovo miješanje u unutarnja pitanja naše zemlje, a napose javni poziv studentima da trebaju izaći s političkim zahtjevima. Vjerujem da je naša mladež mudra i da voli svoju domovinu, te da će odbiti one koji bi je gazili i rastakali”, istaknuo je u priopćenju Vučević. On je, navodeći da je “Srbija suverena i demokratska država”, dodao kako njome “nikada neće upravljati jedan Tonino Picula”, poručivši da “svi koji misle dobro o sebi i o svojoj domovini trebaju ignorirati sve što taj čovjek govori”.
Premijer u ostavci
Vučević je, podsjetimo, podnio neopozivu ostavku na mjesto premijera niti 24 sata nakon što su članovi i pristaše Srpske napredne strane, čiji je predsjednik, 28. siječnja bejzbol palicama ispred sjedišta SNS-a u Novom Sadu napali skupinu studentskih aktivista i jednoj studentici polomili čeljust. Njegova ostavka povlači i pad cijele vlade, ali to Skupština Srbije još nije službeno potvrdila pa su i Vučević i ministri i dalje u punom kapacitetu.
Studente, čije blokade više od 60 fakulteta traju od 22. studenog, na dosadašnjim skupovima podržale su stotine tisuća građana. Posljednji veliki prosvjed održan je u Novom Sadu blokadom tri mosta, a idući je najavljen za 15. veljače u Kragujevcu, na dan obilježavanja prvog ustava tadašnje Kneževine Srbije iz 1835., koji se, nastavno na tekovine Francuske revolucije, smatrao jednim od najmodernijih i najliberalnijih u Europi tog vremena.
Studenti zahtijevaju odgovornost vlasti za smrtonosni pad nadstrešnice u Novom Sadu u kojemu je 1. studenoga prošle godine poginulo 15 osoba, a dvije su ozlijeđene s doživotnim posljedicama. Traže poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije, te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.
Vučićeve prijetnje odzvanjaju regijom: ‘Dobio sam snagu, bit će nezadovoljnih’