U Rimu vlada ludnica dok se približava konklava, tijekom koje će 133 kardinala mlađa od 80 godina izabrati nasljednika pape Franje. Duhovno iskustvo koje je teško dešifrirati novinarima naviklim na ritmove političkog života.
Intervencija zaposlenika Tiskovnog ureda Svete Stolice u pokušaju zaštite talijanskog kardinala okruženog šumom mikrofona i kamera blizu granice između talijanskog teritorija i Vatikana malo je teži u usporedbi s uzbuđenjem tisuća novinara poslanih da prate konklavu.
„Izbor pape oduvijek je privlačio medijsku pozornost, ali ono što se ove godine mijenja jest širenje informativnih kanala, web stranica, blogova… To stvara novi model komunikacije, ponekad destabilizirajući ili čak nasilan za neke kardinale, posebno starije“, primjećuje iskusni vatikanski stručnjak, a prenosi aleteia.fr
Nikad veći kaos
„Mislite li da možete postati sljedeći poglavar Katoličke crkve?“ novinari pitaju kardinale čija imena i porijeklo ne znaju, pod zaprepaštenim pogledom njihovih iskusnijih kolega, željnih da se pozabave suptilnijim pitanjima. Odjeci sastanaka kardinala posljednjih dana pokazali su ponekad kontradiktorne smjernice iz kojih će budući papa morati izvući sintezu: neke svjedoče o porastu moći Azije i južne hemisfere te želji da se pozornost proširi na siromašne i najmanje, u vjernosti liniji pape Franje. Drugi pak ističu potrebu za određenim institucionalnim preoblikovanjem i povratkom klasičnijoj teologiji, u lozi Ivana Pavla II. i Benedikta XVI .
Posvuda po Vatikanu i šire, medijski balon koji okružuje konklave obilježava svakodnevni život Rimljana. Neki vlasnici zarađuju bogatstvo iznajmljujući svoje terase medijskim kućama koje su spremne platiti ogromne svote kako bi bile prisutne i vidljive na ovom globalnom događaju.
Ali se uvode i drugi originalni i jeftiniji pristup. Tako se na terasi restorana u Borgu u televizijskom programu pojavljuje nekoliko stručnjaka i svećenika u rimskim ovratnicima koji raspravljaju, uživajući, u stvarnim situacijama, u delicijama talijanske kuhinje, dok drugi gosti i osoblje oživljavaju scenu… U blizini Trga svetog Petra, stand-up televizijske novinare sa znatiželjom promatraju hodočasnici, ali i drugi novinari, željni ‘pokupiti’ neke informacije i kontakte. Mali svijet medija međusobno se procjenjuje i ukršta puteve s mješavinom dobrohotnosti, ljubomore i ljutnje.
Poznato je tko će birati novog Papu? Hrvatski kardinal među najstarijima
Od uzbuđenja do molitve
U nedjelju se “lov na kardinale” proširio po cijelom Rimu, na župe gdje su kardinali titularni, i gdje su vjernici u nevjerici gledali kako novinari donose svoju televizijsku opremu.
Tečno znanje talijanskog jezika francuskog kardinala Jean-Marca Avelinea u njegovoj župi Santa Maria ai Monti posebno je zapaženo, ali dovodi do različitih tumačenja. „Nešto se kuha oko nadbiskupa Marseillea“, primjećuje vatikanski stručnjak. „Pretjeruje, izgleda kao izborna kampanja… Ostali kardinali će biti iznervirani“, primjećuje drugi.
Lažne vijesti
Krajem prošlog tjedna, informacije objavljene u talijanskom tisku izazvale su pomutnju. Kardinal Pietro Parolin, ključna osoba u Rimskoj kuriji kao državni tajnik Svete Stolice za vrijeme Franje, a posebno praćen među papabilima navodno je doživio napad nesvjestice te su ga liječili liječnici sat vremena izvan općih kongregacija. Je li to istina? „Ne“, kratko je odgovorio ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice tijekom razgovora s novinarima.
Dakle, je li ova nelagoda lažna vijest ? Ili je samo vatikansko poricanje lažna vijest ? Živahne rasprave dijele vatikaniste. Predmet medijskih napada zbog nekoliko osjetljivih pitanja – upravljanja zlouporabama, odnosa s Kinom, financija Vatikana – 70-godišnji talijanski kardinal pretrpio je nekoliko zdravstvenih problema od imenovanja za ‘broja dva’ u Vatikanu 2013. godine, dok je nastavio obavljati svoje dužnosti i putovati svijetom, uključujući i zemlje u ratu. Nekoliko sati nakon što se glasina proširila, kardinal Parolin viđen je u bazilici svetog Petra, vidno spokojan i nasmijan, kako spremno blagoslivlja vjernike.
Ovih dana u Rimu, cijela ljudska zajednica je živa, živahna i strastvena zbog izbora novog Pape. Za razliku od većine kardinala koji su pod svaku cijenu željeli izbjeći kontakt s novinarima, kardinal Gregorio Rosa Chavez, koji nije bio izabran za predsjednika i došao je iz Salvadora, nekoliko je jutara zaredom s dobročinstvom i strpljenjem odgovarao na novinarska pitanja, nudeći im slike svetog Oscara Romera, nadbiskupa mučenika ubijenog usred mise 1980., čiji je bio bliski prijatelj i suradnik.
Na snažan izazov kanadskog svećenika koji je kardinale zamolio da „ne biraju progresivca poput Bergoglia“, latinoamerički kardinal, vjerni branitelj nasljeđa argentinskog pape, odgovorio je mirno i bez nervoze: „Molit ćemo se.“ Jer to je u konačnici ono što je bitno kardinalima koji će morati odabrati jednoga od svojih: moliti se da razluče tko će imati status postati Petrov nasljednik. S ovom konklavom, nikada prije duhovna obnova nije pobudila takav svjetski interes.
Don Dolindo o moćnom utjecaju molitve na izbor Pape: ‘Evo što će se dogoditi ako ne molimo’