Pritvoreni izvršni direktor Telegrama rođen u Rusiji također ima državljanstvo UAE, Francuske i St. Kittsa i Nevisa
Abu Dhabi je zatražio od francuske vlade da osnivaču i izvršnom direktoru Telegrama Pavelu Durovu odobri pristup konzularnim službama UAE nakon njegova uhićenja u Parizu, navodi se u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova te bliskoistočne države u utorak.
Durov je uhićen u Francuskoj prošlog tjedna u sklopu šire istrage o nezakonitom korištenju njegove end-to-end kriptirane aplikacije za društvene medije, rekle su vlasti. Ruski poduzetnik ima državljanstvo Rusije, UAE, Francuske i Saint Kittsa i Nevisa.
“UAE pomno prate slučaj svog državljanina Pavela Durova, osnivača Telegrama, kojeg su francuske vlasti uhitile u zračnoj luci Pariz-Le Bourget”, priopćilo je u utorak Ministarstvo vanjskih poslova UAE. Dodalo se da je “podnio je zahtjev Vladi Republike Francuske da mu se hitno pruže sve potrebne konzularne usluge.”
Ministarstvo je također naglasilo da je osiguranje dobrobiti građana UAE ključni prioritet za zemlju.
PROČITAJ JOŠ:
Uhićenje Durova razotkriva ‘naopakog’ Zapada – srpskog lidera
Moskva je također poslala službeno pismo Parizu tražeći konzularni pristup za osnivača Telegrama, rekla je ranije glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova.
Durov je uhićen u francuskoj zračnoj luci Le Bourget prošle subote “u vezi sa sudskom istragom” pokrenut 8. srpnja, navodi pariško javno tužiteljstvo u priopćenju za javnost u ponedjeljak. Istraga, koju je protiv neimenovane osobe otvorilo francusko tijelo za sigurnost na internetu, uključuje razne optužbe poput suučesništva u trgovini drogom, prijevare, pranja novca i distribucije dječje pornografije. Durova će ispitati francuski suci u suradnji s francuskim uredima za borbu protiv kibernetičkog kriminala i prijevara, navodi se u priopćenju za javnost.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron zanijekao je bilo kakve političke motive i ustvrdio da to ovisi o Francuskoj “potpuno neovisno” pravosuđe odlučiti o sudbini poduzetnika.
U priopćenju u nedjelju, Telegram je ustvrdio da aplikacija “pridržava se zakona EU-a, uključujući Zakon o digitalnim uslugama,” i primijetio da je njegov “prakse moderiranja usklađene su s industrijskim standardima i stalno se poboljšavaju.” Tvrtka je naglasila da “apsurdno je tvrditi da je platforma ili njezin vlasnik odgovoran za zlouporabu te platforme.”
Telegram je popularna aplikacija za razmjenu poruka s gotovo milijardu korisnika diljem svijeta. Nudi end-to-end enkripciju, poboljšavajući privatnost i za pošiljatelja i za primatelja, i općenito odbija dati korisničke podatke ili zapise razgovora policiji. Durov je ranije izjavio da ga je ova predanost privatnosti korisnika učinila metom nacionalnih obavještajnih agencija, tvrdeći u travnju u intervjuu s američkim novinarom Tuckerom Carlsonom da je FBI pokušao regrutirati jednog od njegovih softverskih inženjera da stvori stražnja vrata u aplikaciji, koja bi im omogućio špijuniranje korisnika Telegrama.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: