Novi udarac za Kinu – i to „s leđa“ – od njenog velikog trgovinskog partnera i susjeda, ali i susjeda s kojim ima i opterećujuće granične sporove.
Radi se o Vijetnamu, koji je, kako se čini, odlučio stati na stranu Sjedinjenih Država u njihovom pokrenutom trgovinskom ratu s Kinom, obećavši američkoj administraciji da će pojačati kontrolu nad kineskim proizvodima koji se izvoze u SAD preko njegovog teritorija i postrožiti trgovinska pravila s Kinom. O tome u petak piše Reuters.
Hanoi je poduzeo ovu akciju nakon što je Washington izrazio zabrinutost zbog velikih isporuka kineske robe s oznakom “proizvedeno u Vijetnamu”, što im je omogućilo da zaobiđu više američke carine. U sklopu konzultacija s američkom stranom, vijetnamske vlasti pristale su razviti plan za borbu protiv ponovnog izvoza kineske robe koja nije obrađena u zemlji – navodi i ruska državna agencija TASS.
Vijetnam je također navodno podnio prijedlog uredbe za jačanje kontrole izvoza proizvoda dvojne namjene u Kinu. Konkretno, poluvodiča i satelitske opreme. Kako je objasnila vijetnamska strana, mjere su usmjerene na sprječavanje neovlaštenog prijenosa osjetljivih tehnologija u treće zemlje.
Prethodno se američki ministar trgovine Howard Lutnick sastao u Washingtonu sa zamjenikom vijetnamskog premijera Ho Duc Phocom, tijekom kojeg je izjavio kako Sjedinjene Države smatraju Vijetnam važnim partnerom u regiji.
Lutnick je dodao da američka administracija pridaje veliku važnost odnosima s Vijetnamom, smatrajući ga “velikim gospodarstvom s velikim potencijalom” i “važnim partnerom Sjedinjenih Država u regiji”.
Sanchez u Pekingu pozvao na “uravnoteženo” jačanje suradnje Kine i EU-a
Kina je najveći trgovinski partner Vijetnama
Podsjećamo da je Kina najveći trgovinski partner Vijetnama i ključni uvoznik njegovih proizvoda, a njihova je bilateralna trgovina skočila za 21 posto u prva tri tromjesečja 2024. Godine u odnosu na godinu dana ranije – na 148 milijardi dolara.
Također, Kina i Vijetanam su u listopadu prošle godine potpisali 10 sporazuma u rasponu od poljoprivredne suradnje do prekograničnih plaćanja QR kodom, tijekom trodnevnog posjeta kineskog premijera Li Qianga Hanoju.
Tom su prigodom National Payment Corp iz Vijetnama i kineski UnionPay International potpisali sporazum o uvođenju prekograničnog plaćanja između dviju zemalja.
Xi dolazi u posjet Vijetnamu, nudi bespovratna sredstva za željeznice i gura Digitalni put svile
Što će sada biti s njihovim odnosima s obzirom na velike planove?
Dva azijska susjeda opetovano su pokazala interes za jačanjem željezničkih veza, ali nisu objavili konkretne planove ili procijenjene troškove nadogradnje veza. Glavna se ruta oslanja na tračnice koje povezuju Kunming u južnoj kineskoj pokrajini Yunnan s Hanoijem i vijetnamskim lučkim gradom Haiphongom. Tu su željeznicu izgradili Francuzi tijekom kolonizacije Vijetnama prije više od jednog stoljeća i još uvijek je u upotrebi u Vijetnamu. Kina je svoju rutu zamijenila brzim vezama.
Zato će nakon navedene današnje vijesti o obećanjima Hanoja danim Washingtonu biti zanimljivo pratiti daljnji razvoj odnosa dviju velikih azijskih država i susjeda u Jugoistočnoj Aziji.
Tim više što je Vijetnam u prošloga tjedna objavljenim Trumpovim sankcijama bio izložen istima u šokantnom iznosu od čak 46 posto, čemu treba dodati i 10 posto koje je Donald Trump uveo tjedan dana ranije na uvoz iz većine zemalja svijeta.
Kina uzvraća udarac: Diže carine za američke proizvode na 125%