Povijesne knjige ispunjene su stranicama o tome kako zemlje čine sve što je u njihovoj moći kako bi imali kontrolu nad onime što oni percipiraju da je vrijedan resurs.
Borba za važne resurse nikad nije prestala, što se jasno može vidjeti i kad je riječ o nedavnim zahtjevima američkog predsjednika Donalda Trumpa za preuzimanjem kontrole nad Grenlandom. Estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna u svojem članku naveo je kako jedan od razloga zašto Zapad mora nastaviti podržavati Ukrajinu su njihove rezerve vrijednih ruda.
“Globalno gospodarstvo sve više ovisi o ključnim mineralima — resursima koji su ključni za tehnološki napredak, energetsku tranziciju, pa čak i vojne sposobnosti. U Ukrajini postoje ogromne rezerve ovih minerala. Sjedinjene Države i njihovi saveznici moraju odlučiti hoće li pomoći Ukrajini da zadrži svoje goleme rezerve minerala ili riskirati da one skliznu u posjed Moskve, Pekinga, Teherana i Pjongjanga”, napisao je u članku objavljenom na portalu The National Interest.
Važno za industriju
Kako je naveo, ruski rat protiv Ukrajine, a time i zapadna sigurnosna arhitektura, su višedimenzionalni. “Protežu se od vojnog bojišta, kibernetičkog prostora, manipulacije informacijama i propagande do prekida trgovačkih putova i opskrbnih lanaca i šire. To uključuje mineralne resurse”, naveo je.
Estonski ministar Margus Tsahkna podsjetio je kako su elementi i druge sirovine kao što su titan, litij, galij i grafit neophodni za industriju, te da ih Ukrajina ima u znatnim količinama.
Trump najavio potez koji će uzdrmati Europu: ‘To će biti vrlo brzo’
“Ovi vrijedni resursi su u izobilju u Ukrajini. Na primjer, Ukrajina je jedan od glavnih izvoznika titana i mangana u Sjedinjene Države, gdje se oni koriste u američkoj zrakoplovnoj, čeličnoj i automobilskoj industriji. Međutim, minerali Ukrajine leže vrlo blizu trenutne crte bojišnice. Kad bi ta područja pala u ruske ruke, Moskva i njezini partneri imali bi na raspolaganju ogromno bogatstvo – ono koje bi im omogućilo da učvrste moć u ključnim industrijama, poput obrane i energetike, i unaprijede svoje geopolitičke ambicije”, istaknuo je.
Promjena globalne moći
Tsahkna je stava da bi Rusija opljačkala te rezerve sirovina bez obzira na to kakav će to imati utjecaj na lokalno stanovništvo ili okoliš, te bi to ograničilo opskrbu tih minerala i sirovina na globalnom tržištu. Podsjetio je kako su i europska i američko gospodarstvo uvelike ovisna o uvozu sirovina.
“Kina je već globalni lider u proizvodnji i preradi minerala rijetkih zemalja. Stvorio je ranjivosti za zapadne nacije osiguravajući opskrbne lance za kineske tvrtke i učvršćujući dominaciju Pekinga u ključnim industrijama. Rezultat bi bio potkopavanje napora da se diverzificiraju opskrbni lanci, umjesto da se osigura dugoročni utjecaj Kine na globalnu gospodarsku i vojnu moć”, smatra poznati europski političar koji vjeruje da je prijetnja i Sjeverna Koreja.

“Strateški savezi režima u Pjongjangu s Rusijom i Kinom mogli bi ga učiniti korisnikom bilo kakve dugoročne kontrole nad tom imovinom. Kombinacija ruske vojne prisutnosti u Ukrajini i kineske ekonomije mogla bi svim trima silama dati priliku za iskorištavanje minerala s dalekosežnim implikacijama na globalnu sigurnost i dinamiku globalne moći. Kad bi rudno bogatstvo Ukrajine palo u ruke Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje, došlo bi do promjene globalne moći. Autoritarni režimi dobili bi novu razinu utjecaja koja dovodi u pitanje liberalne demokratske vrijednosti”, navodi.
Posljedice bi bile katastrofalne
Estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna piše kako upravo svi ranije navedeni su razlog zašto Zapad mora osigurati da Ukrajina vlada svojim teritorijem, ali i da pobijedi u ratu.
“Pomoć Ukrajini da osigura kontrolu nad svojim ogromnim područjima kritičnih minerala u izravnom je interesu Sjedinjenih Država i njihovih partnera. Ako ne uspijemo pomoći Ukrajini u pobjedi i ako se minerali iskoriste za dobrobit autoritarnih sila, posljedice bi bile razorne, dosežući daleko izvan granica Ukrajine u narednim desetljećima”, zaključio je.