Hrvati su poznati po dugim kavama u kafićima, a mnogi uz to uživaju i u cigareti. No, ne mogu to učiniti baš svugdje. Pravila o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima već neko vrijeme postoje, ali čini se da nisu svima poznata ili ih jednostavno ignoriraju. Kako bi se osiguralo njihovo poštivanje, inspekcija je posljednjih dana pojačala nadzor i počela izricati kazne onima koji ih krše.
Iako se često smatra da je pušenje uz kavu nešto sasvim uobičajeno i dopušteno, zakon nalaže drugačije. Državni inspektorat intenzivirao je kontrole u ugostiteljskim objektima kako bi provjerio poštuje li se zabrana pušenja u zatvorenim prostorima. Tako je, primjerice, jedna čitateljica svjedočila kako je inspektor u jednom kafiću fotografirao pepeljare na ostakljenoj terasi, a rezultat te kontrole bila je kazna – 15.000 eura za ugostiteljski objekt i dodatnih 5000 eura za vlasnika.
Takav pristup ne iznenađuje predsjednicu Udruženja ugostiteljskih djelatnosti Hrvatske gospodarske komore Jelenu Tabak. Ona ističe da je zakon na snazi već neko vrijeme, ali da je pandemija privremeno usporila inspekcijske nadzore. Sada se, kaže, situacija vraća u normalu, a inspekcije provode detaljne kontrole koje su posljednjih nekoliko godina bile zanemarene, prenosi tportal.
Zabranjeno pušenje
Prema Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, pušenje je strogo zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući kafiće i restorane. Postoji ipak iznimka – ugostiteljski objekti mogu imati posebne prostore za pušače, ali oni moraju biti potpuno odvojeni, površine od najmanje 10 četvornih metara i ne smiju zauzimati više od 20% prostora za posluživanje. Također, u tim prostorijama nije dopušteno posluživanje hrane i pića.
Neki ugostiteljski objekti mogu biti u potpunosti pušački, ali za to moraju ispuniti stroge uvjete vezane uz ventilaciju i dobiti odobrenje Ministarstva zdravstva. Međutim, mnogi kafići koji ne ispunjavaju te uvjete počeli su postavljati oznake s natpisom „Zabranjeno pušenje“ kako bi izbjegli potencijalne kazne.
Tabak objašnjava da su nepušački kafići često oni koji poslužuju hranu, jer u takvim objektima zakon u potpunosti zabranjuje pušenje. Također, dodaje da postoje gosti koji preferiraju boravak u prostoru bez duhanskog dima, pa takvi lokali ne bilježe nužno pad prometa zbog zabrane.
Ovaj poljoprivrednik otkrio je zlatnu žilu: Uzgaja biljku za kojom se dućani trgaju
Kazne nisu beznačajne
Prema podacima Državnog inspektorata, od početka godine provedeno je 309 inspekcijskih nadzora, a u čak 51% slučajeva utvrđene su nepravilnosti u vezi s primjenom zakona. Kazne za prekršitelje nisu nimalo beznačajne – pravnim osobama prijete kazne između 9290 i 19.908 eura, dok su za fizičke osobe kazne u rasponu od 663 do 1990 eura.
Ugostitelji koji su kažnjeni imaju pravo na prigovor, što slučaj prebacuje na sud. Alternativno, mogu platiti kaznu u roku od osam dana, a ako se odluče na brzu uplatu, zakon im omogućuje da plate dvije trećine iznosa, čime se kazna smatra podmirenom u cijelosti.
Zabrana pušenja u zatvorenim prostorima nije nova, ali čini se da su inspekcije tek sada ozbiljno krenule u njezinu provedbu. Ugostitelji i gosti će se morati prilagoditi, jer su sankcije visoke, a inspektori odlučni u provođenju zakona.