Borac za zaštitu okoliša Paul Watson pritvoren je na Grenlandu i sada se suočava s izručenjem Japanu
Borac protiv lova na kitove i suosnivač Greenpeacea Paul Watson uhićen je u nedjelju na temelju međunarodne tjeralice koju je izdao Japan. Aktivisticu je Tokio tražio više od desetljeća zbog nasilnih svađa s lokalnim kitolovcima.
Ovaj 73-godišnji veteran ekološki aktivist završio je u pritvoru kada je policija pretresla njegov brod nakon što je pristao na Grenlandu radi dopune.
Watson se već pojavio pred okružnim sudom koji će sada odlučiti o njegovom mogućem izručenju Japanu, rekla je lokalna policija u priopćenju.
Zaklada kapetana Paula Watsona osudila je potencijalno izručenje kao “politički motiviran zahtjev” pozivajući dansku vladu da odmah pusti aktivisticu. Zaklada je otkrila da je Watson bio usred kampanje presretanja Kangei Marua, velikog, novoizgrađenog japanskog kitolovca.
Uhićenje aktivista vjerojatno je proizašlo iz međunarodne crvene tjeralice koju je protiv njega raspisao Japan još 2012. zbog optužbi za nanošenje štete i ozljeda u dva incidenta s japanskim kitolovcem 2010. Iako je Crvena tjeralica naposljetku odbačena, Tokio je očito tiho ga vrati natrag, predložila je Zaklada.
“Ovaj razvoj događaja je iznenađenje budući da su odvjetnici Zaklade izvijestili da je Crvena opomena povučena. Međutim, čini se da je Japan učinio obavijest povjerljivom kako bi olakšao Paulovo putovanje u svrhu uhićenja,” objasnila je Zaklada.
![Plemenski vođa poziva na priznavanje kitova kao ljudi](https://crovijesti.com/wp-content/uploads/2024/07/6605c82285f54021a56d30d2.jpg)
Grupa je također navela da je uhićenje Watsona bilo namješteno da se poklopi s lansiranjem Kangei Marua. Novi, masivni kitolov vrijedan 47 milijuna dolara pušten je u pogon ranije ove godine i trenutno je u sjevernom Pacifiku.
Međunarodna komisija za kitolov (IWC) zabranila je komercijalni lov na kitove još 1986. godine, ali je Japanu dopušteno nastaviti loviti mali broj kitova svake godine na Antarktiku za “znanstveni” svrhe. Godine 2014. Međunarodni sud pravde naložio je Tokiju da zaustavi i te lovove, presuđujući da zapravo nisu legitimni znanstveni napori, već maska za komercijalni kitolov.
Japan se konačno povukao iz IWC-a četiri godine kasnije, okončavši Antarktik “znanstveni” ekspedicije dok nastavlja s komercijalnim kitolovom u svojim domaćim vodama. Tokio je dugo tvrdio da je kitolov i konzumiranje mesa morskih sisavaca sastavni dio zemlje “Kultura.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: