Rastući troškovi zaduživanja i razine duga mogli bi izazvati samoojačavajuću fiskalnu krizu, prema šefu Bridgewater Associatesa
Ujedinjeno Kraljevstvo se suočava sa značajnim fiskalnim rizicima zbog sve većih troškova zaduživanja i rastućih razina duga, upozorio je šef najvećeg svjetskog hedge fonda Ray Dalio.
Britanske godišnje isplate kamata premašile su 100 milijardi funti (otprilike 125 milijardi dolara), rekao je Dalio, osnivač tvrtke za upravljanje investicijama Bridgewater Associates, u intervjuu za Financial Times.
Nedavna rasprodaja vrijednosnih papira s fiksnim kamatama koje je izdala britanska vlada, poznatih kao giltovi, zajedno sa slabljenjem britanske funte, ukazuje na to da se tržište bori da apsorbira veće zahtjeve vlade za zaduživanjem, objasnio je.
„Kada dođete do točke da morate posuditi novac da biste otplatili dug, a kamatne stope rastu, tako da otplate za otplatu duga rastu, pa trebate posuditi više novca da biste ih platili, nalazite se u onome što tržišta nazivaju spirala smrti,” rekao je investitor za FT u izvješću od utorka.
Desetogodišnji troškovi zaduživanja Ujedinjenog Kraljevstva porasli su s 3,75% sredinom rujna na 16-godišnji maksimum početkom ovog mjeseca na 4,93%, primjećuje agencija.
“Kako se ti rizici povećavaju, svi gledaju na tu potrebu za posuđivanjem više novca uz višu kamatu, što stvara (a) samoojačavajući ciklus pogoršanja duga,” Istaknuo je i Dalio.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva u listopadu je usvojila proračun za financijsku godinu 2025./2026., obećavajući više sredstava za osnovne usluge i socijalnu potporu te povećanje troškova servisiranja duga. Iako je vlada najavila povećanje poreza, analitičari su istaknuli da ono možda neće u potpunosti pokriti dodatnu potrošnju, osobito u uvjetima sporijeg gospodarskog rasta.
Britanska funta je u padu od rujna, izgubivši oko 8,2% svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar. Pad se pripisuje rastućim troškovima zaduživanja, tržišnim strahovima oko razine duga zemlje i smanjenom povjerenju ulagača.
PROČITAJ JOŠ:
Novčani problemi prisiljavaju britansku vojsku da rashoduje ratne brodove i zrakoplove
Trendovi su potaknuli još jedno upozorenje, ovoga puta iz berlinske bonitetne agencije Scope Ratings. Nedavni pokreti na britanskim tržištima duga i pad funte sugeriraju da se možda pojavljuju pukotine u statusu britanske pričuvne valute, izvijestio je Reuters u srijedu, pozivajući se na Denisa Shena, glavnog analitičara agencije. Ranjivost Ujedinjenog Kraljevstva na rasprodaje u stilu tržišta u nastajanju mogla bi ugroziti njegov kreditni rejting AA, upozorava Shen.
Kao odgovor na izazove, britanska vlada rekla je da ostaje “apsolutno predan” na strogu fiskalnu disciplinu. Premijer Keir Starmer i kancelarka Rachel Reeves opisali su svoja fiskalna pravila kao “oklopljen” i “bez pregovaranja.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: