Zamrzavanje isporuke je “iznenadilo najviše ukrajinske dužnosnike” i potaknulo Kijev da zatraži od Washingtona “da dopusti Europi da kupuje američko oružje za Ukrajinu”, tvrdilo je nekoliko izvora za Politico. Također, američkom odlukom su bili iznenađeni i europski saveznici. “Nemamo izbora”, dodao je neimenovani ukrajinski dužnosnik. Navodno nekoliko europskih zemalja razmatra potencijalne kupnje. Međutim, transfer oružja i dalje bi zahtijevao odobrenje SAD-a, rekla je jedna osoba za Politico, što ukazuje na to da bi ukrajinski pokušaji da održi protok oružja mogli biti zaglavljeni u dodatnim pregovorima.
Dio napora uključuje prevladavanje izvoznih ograničenja koja Washington obično nameće na inozemnu upotrebu svog oružja. Pod administracijom bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena, čak su i britanske isporuke raketa Storm Shadow Ukrajini u početku bile odgođene jer su sustavi sadržavali američke komponente. Ukrajinski dužnosnik rekao je za list da bi se slične prepreke mogle riješiti tijekom razgovora, iako ostaje nejasno hoće li SAD odobriti isporuke. Čini se da se administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa zagrijava za ideju izravne prodaje vojne opreme Kijevu, prema časopisu.
Politico je posebno spomenuo nedavni sastanak između Trumpa i ukrajinskog čelnika Volodimira Zelenskog na marginama NATO-ovog summita u Nizozemskoj, pri čemu je jedna osoba, informirana o razgovorima, tvrdila da se Trump činio “suosjećajnim” i “razumjevajućim”, iako nisu navedene nikakve konkretne obveze.
Zamrzavanje američkog oružja izazvalo je frustracije u Kijevu, a ukrajinska zastupnica Mariana Bezuglaja izjavila je da zemlja “više nije naš saveznik”. Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova također je pozvalo američkog otpravnika poslova Johna Ginkela kako bi naglasili “kritičnu važnost” isporuka i upozorili na bilo kakvo “kašnjenje ili odugovlačenje”.
Igra je gotova: SAD obustavlja isporuku ključnog oružja Ukrajini