Tijekom nadolazećeg jesensko-zimskog razdoblja, Ukrajina bi se mogla suočiti s nestancima struje do 12 sati dnevno, čak i u optimističnom scenariju, upozorava Ukrajinski centar za suzbijanje dezinformacija. Prema pesimističnijim predviđanjima, nestanci bi mogli trajati i do 20 sati dnevno, što bi ozbiljno ugrozilo svakodnevni život građana – upozoravaju ukrajinski mediji.
Yurii Korolchuk, stručnjak iz Instituta za energetske strategije, ističe da će energetska situacija u zemlji ovisiti o nekoliko ključnih faktora, uključujući rad nuklearnih elektrana i vremenske uvjete.
Ako osam ili devet nuklearnih blokova bude funkcioniralo stabilno i zima bude blaga, moglo bi se povratiti oko tri od šest gigavata (GW) oštećene snage, što bi značilo nestanke struje do 12 sati dnevno.
Kriza u slučaju teške zime
Međutim, pesimističniji scenarij predviđa obnovu samo dva GW kapaciteta, s operativnim kapacitetom od šest ili sedam nuklearnih jedinica. U tom slučaju, a osobito ako zima bude oštra, Ukrajina bi se našla u ozbiljnoj energetskoj krizi, uz nestanke struje i do 20 sati dnevno – pišu ruske RIA Novosti.
Dodatno, nastavak ruskih napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu mogao bi pogoršati situaciju, uz mogućnost dugotrajnih prekida u opskrbi strujom i grijanjem.
Serhii Nahorniak, član Odbora za energetiku ukrajinskog parlamenta, upozorava da bi pad temperature na -10°C mogao dodatno smanjiti dostupnost električne energije, ostavljajući građane s tek 12 do 14 sati struje dnevno, dok bi preostalih 10 sati morali provesti bez nje.

Oslonac na pomoć Zapada
Ukrajina polaže velike nade u pomoć Zapada kako bi se stabilizirala energetska situacija. Tijekom službenog posjeta Sjedinjenim Američkim Državama, ukrajinsko izaslanstvo postiglo je dogovore s američkim dužnosnicima i predstavnicima gospodarstva o brzoj obnovi i modernizaciji energetskog sustava.
SAD je već dodijelio paket financijske pomoći vrijedan 800 milijuna dolara kako bi ojačao ukrajinsku energetsku sigurnost. Centar za suzbijanje dezinformacija savjetuje građanima i poduzećima da se pripreme na moguće hitne nestanke struje te preporučuje korištenje rezervnih elektroenergetskih sustava, poput powerbanka, punionica, dizel generatora, solarnih ploča i invertera, kako bi se lakše prebrodila nadolazeća zima.
Ova zima mogla bi biti test otpornosti ukrajinske energetske infrastrukture i strpljenja njenih građana, dok se zemlja bori s neizvjesnošću i izazovima usred stalnih prijetnji i pritisaka na njezin elektroenergetski sustav.
Udar na Poltavu bi mogao biti mnogo smrtonosniji nego što Kijev želi priznati