Iako su Ukrajinci ranije optuživali Rusiju za korištenje nepoznatog zapaljivog streljiva na civilnim ciljevima, čemu su posvjedočili i strani novinari, njihove su se snage odlučile također “igrati vatrom”. Naime, niz videozapisa na društvenim mrežama prikazuje kako dronovi na ruske položaje ispuštaju vatru, odnosno užarenu mješavinu aluminijevog praha i željeznog oksida, koja se u žargonu naziva “termit”.
Ta smjesa oslobađa temperaturu do 2200 stupnjeva Celzijevih, što znači da može ubiti vojnike, ali i spaliti njihove zaklone. Sam napad takvim dronovima izgleda spektakularno i podsjeća na riganje vatre iz zmajevih usta. “Udarni dronovi naša su krila osvete, donose vatru ravno s neba! Oni postaju stvarna prijetnja neprijatelju paleći njegove položaje s točnošću koju nijedno drugo oružje ne može postići. Kad naš Vidar (bog osvete, op.a.) radi, Rusi ne spavaju” poručila je ukrajinska 60. mehanizirana brigada na društvenim mrežama.
“To je vrlo gadna stvar. Korištenje drona za ispuštanje ‘termita’ prilično je inovativno. Ali ako se koristi na taj način, njegov će učinak biti više psihološki nego fizički. Razumijem da Ukrajina ima ograničen kapacitet za ispuštanje termita, ali ovo ne može biti novo glavno oružje”, ocijenio je za CNN bivši časnik britanske vojske i analitičar za kopneno ratovanje Nicholas Drummond.
Ukrainian forces getting better at using Dragon’s Breath FPV drones to drop incendiary mixture. pic.twitter.com/uVpN4BdlX7
— Clash Report (@clashreport) September 5, 2024
Korišten u najvećim ratovima
Strah je opravdan jer “termit” može progorjeti gotovo sve, tako da je zaštita od njega gotovo nemoguća. No, namjena ovog sredstva je bila sasvim drugačija. Naime, još krajem 19. stoljeća otkrio ga je jedan njemački kemičar, a u početku je služio za zavarivanje tračnica.
No, vojskovođe su uvidjele njegovu moć, pa su ga Nijemci već u Prvom svjetskom ratu izbacivali iz cepelina iznad Velike Britanije. U Drugom svjetskom ratu “termit” je bio jedno od oružja među svim sukobljenim stranama. Ukrajinci ga danas, pak, koriste za onesposobljavanje ruskih tenkova. Britanska antiratna skupina, Akcija protiv oružanog nasilja (AOAV), tvrdi da su Ukrajinci ispuštali ovu zapaljivu smjesu “izravno kroz otvore tenkova, gdje bi došlo do brzog zapaljenja i uništenja tenka”. Dodaju da su u kombinaciji s dronovima termitske bombe “vrlo učinkovit alat u modernom ratovanju”.
Osim “termita”, tijekom povijesti u ratovima su se koristila i druga zapaljiva sredstva, poput napalma i bijelog fosfora. Amerikanci su, primjerice, koristili napalm tijekom Drugog svjetskog rata u napadima na Tokio, a zatim i u Korejskom te Vijetnamskom ratu. Zbog toga Ured Ujedinjenih naroda za razoružanje tvrdi da zapaljivo streljivo može izazvati golema razaranja i štetu u okolišu.
Die Ukraine nutzt eine neue „Feuer spuckende“ Drohne, die 3.000 °C heißes Thermit auf Soldaten versprüht. pic.twitter.com/LOUR1q3L6G
— Realist (@PolitRealist) September 4, 2024
Golema šteta i strah
Za razliku od napalma, “termit” nije zabranjen u vojnim sukobima. No, ne smije se koristiti na civilnim ciljevima zbog strašnih učinaka na ljudsko tijelo U izvješću Human Rights Watcha (HRW) o zapaljivom streljivu iz 2022. godine navodi se da korištenje “termita” ili drugog zapaljivog streljiva može, između ostalog, izazvati opekline četvrtog i petog stupnja te oštećenja mišića, ligamenata, tetiva, živaca, krvnih žila, pa čak i kostiju. Ako žrtve prežive, ostatak života će provesti s trajnim i nepopravljivim posljedicama.
Vatreno buđenje u Rusiji, Putin se hvata za glavu od muke: Ukrajinci brutalno napali
Iako Rusi koristeći zapaljivo streljivo u napadima na Kijev i Bahmut nisu uspjeli izvojevati brzu pobjedu u ratu u Ukrajini kojoj su se nadali, vjerojatno to neće postići ni Ukrajinci. No, Drummond smatra da bi “termit” mogao biti još jedan od razloga zbog kojih se Rusi boje ukrajinskih dronova.
“Vidjeli smo slučajeve u kojima su ruske snage zbog napada dronovima napustile svoje položaje. Što im više Ukrajina usadi strah od dronova, veće su joj šanse za uspjeh. Termit održava pritisak”, zaključio je Drummond.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.