U slučaju uspostave primirja u Crnom moru, ukrajinska mornarica će moći osigurati njegovo poštivanje. To je izjavio zapovjednik ukrajinske mornarice admiral Oleksij Neižpapa u intervjuu za Radio Svoboda. “Vrlo je jednostavno. Trenutačno pratimo situaciju na moru. Mi, zračne snage, obavještajne jedinice i Ministarstvo obrane. Imamo sve informacije što se događa, i gdje na strani neprijatelja”, rekao je.
Prema njegovim riječima, Oružane snage Ukrajine imaju vlastiti obavještajni sustav, ali ukrajinski partneri posjeduju kvalitetnije i šire sposobnosti. Zapovjednik mornarice vjeruje da je prekid vatre moguć ako vodstvo donese takvu odluku. Naglasio je da vojska, uključujući Oružane snage Ukrajine, slijede naredbe -a ako se izda naredba “Stoj!”, oni će je izvršiti.
O napadima na Krimski most i napadima na Krim
“Naravno, most je teška meta, pogotovo sada. Ali u životu nema tvrđave koja se ne može uništiti. Nema granica koje se ne mogu prijeći. Tako je i s mostom. To je samo još jedna meta, kao i ostali”, komentirao je admiral o mogućnosti novih napada na Krimski most. Prema njegovom mišljenju, u ratnim je uvjetima potrebna informativna šutnja. “Uvijek morate paziti, ako želite biti uspješni. Ako kažemo da ćemo sutra napasti Krimski most, onda će neprijatelj vjerojatno saznati za to preko televizije. Ili ako kažemo da ga nećemo napasti — pa, to je jednostavno pogrešno”, naglasio je zapovjednik mornarice. Ovaj most, bitan prometno, strateški, ali i kao simbol moderne Rusije, bio je meta napada u nekoliko navrata. Ipak, promet njime i dalje teče.
Admiral je također je primijetio da se udari na poluotok Krim nisu smanjili, iako možda njihov intenzitet jest. “Nisam analizirao jesu li se povećali ili smanjili. Sve radi u standardnom načinu, kao i na drugim bojištima. Dakle, postoje ciljevi na Krimu i u drugim regijama gdje se nalazi neprijatelj, naravno. Možda se o napadima ne izvještava toliko u medijima jer su fokusirani na važnosti drugih bojišnica”, primijetio je Neižpapa.
Uspješan ruski odgovor na ukrajinske glisere ‘kamikaze’
Neižpapa otkriva da nova ruska strategija sve više otežavala ukrajinskim snagama prodor u ključna područja poput Sevastopoljskog zaljeva, kritičnog pomorskog čvorišta na okupiranom Krimu. Neizhpapa je primijetio da su u prošlosti ukrajinki morski dronovi (gliseri bez posade koji nose eksploziv i zabijaju se u mete) mogli s relativnom lakoćom uletjeti u Sevastopoljski zaljev, nanoseći razorne udarce. Danas to više nije slučaj.
Ruska nova “ešalonirana” obrana, kako ju je opisao, oslanja se na višeslojni pristup: otkrivanje dugog dometa za rano uočavanje morskih i zračnih dronova, sustavi srednjeg dometa za njihovo praćenje i oružje iz blizine za gađanje dronova. Ovaj slojeviti štit pretvorio je ono što je nekoć bila ranjiva obala u utvrđenu zonu.
Ukrajina je proizvela više od milijun zračnih FPV dronova samo u 2024., prema službenim izjavama iz Kijeva, dok Rusija tvrdi da proizvodi do 4000 dnevno. Obje strane namjeravaju povećati proizvodnju na tri ili četiri milijuna jedinica ove godine, što je zapanjujuća brojka koja odražava središnju ulogu ovih alata. Ukrajinski morski dronovi, koji se često nazivaju brodovima “kamikaza”, veći su i složeniji, dizajnirane za putovanje stotinama kilometara otvorenim vodama.
Obično dugački od 4-9 metara i teški do tone, ovi brodovi nose eksplozivne terete—ponekad i do 270 kg—i oslanjaju se na satelitske veze poput Starlinka za navigaciju i kontrolu. Njihova niska vidljivost čine ih teškima za otkrivanje, ali najnovije ruske obrane sugeriraju da bi prednost mogla izmicati.
Vjerojatno najkorišteniji model je ukrajinska Magura V5, S dužinom od 5.5 metara i širinom od 1.5 metara, Magura se može pohvaliti najvećom brzinom plovidbe od 77 km/h i dometom krstarenja od 800 km. Njegov trup od karbonskih vlakana čini ga laganim i teško uočljivim na radaru, dok njegov modularni dizajn omogućuje različite nosivosti. U svibnju 2023., besposadni gliseri Magura potopile su ruski patrolni brod Ivanovec u blizini Krima.
Ni Rusija ne igra samo na obranu. Ukrajinski admiral je priznao da Moskva razvija vlastite pomorske dronove, inspirirane ukrajinskim. Izvješća iz otvorenih izvora sugeriraju da je Rusija testirala glisere bez posade u Crnom moru, vjerojatno na temelju dizajna obrnutim inženjeringom iz zaplijenjenih ukrajinskih modela. U studenom 2023. ukrajinske su snage izvijestile da su presrele ruski eksplozivni morski dron u blizini Odese, što je znak da Moskva pojačava svoje napore u tom smjeru.
Novi udarac Crnomorskoj floti: Ukrajinci morskim dronovima potopili novi ruski patrolni brod