Mir u Ukrajini je “izvan dosega u bliskoj budućnosti”, upozorio je danas njemački ministar obrane Boris Pistorius dok su saveznici obećali rekordnu 21 milijardu eura nove vojne pomoći Kijevu. Pistorius je rekao da “Rusija treba shvatiti da je Ukrajina sposobna nastaviti borbu i mi ćemo je podržati”, nakon sastanka Ukrajinske obrambene kontaktne skupine (UDCG) — formata koji organizira vojnu pomoć Kijevu, piše Politico.
Rekordno obećanje vojne pomoći uključuje 4,5 milijardi funti koje je Ujedinjeno Kraljevstvo dalo ove godine, kao i dodatnih 11 milijardi eura od Njemačke. Summit, koji je održan u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, zajedno su organizirali Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo nakon što su SAD napustile vodstvo skupine nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Sudjelovao i američki ministar
Unatoč toj promjeni, američki ministar obrane Pete Hegseth ovaj put je sudjelovao je putem videolinka, a ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov inzistirao je na tome da se Amerika i dalje smatra “glavnim partnerom” u borbi protiv Rusije. Američko izaslanstvo nije sudjelovalo na prošlom sastanku ove “kontaktne” skupine. Ali postoji je šira zabrinutost oko budućnosti sigurnosne uloge SAD-a u Europi. Pistorius je naglasio potrebu da kontinent “samo pogleda što možemo učiniti” i “preuzme više odgovornosti kao Europljani zajedno s U.K.”
Trumpova administracija pokušava pritisnuti Kremlj da podrži prekid vatre, šaljući američkog posebnog izaslanika Stevea Witkoffa u Moskvu danas, izvijestili su ruski državni mediji. Još nije jasno hoće li se sastati s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom. Umerov je rekao da Trump želi prekid vatre i da se nada da će uskoro čuti novosti o sastanku. No, britanski ministar obrane John Healey optužio je Putina da “i dalje odugovlači i odgađa pregovore” o djelomičnom prekidu vatre koji su predložile SAD. “Putin je rekao da želi mir, ali njegove snage nastavljaju pucati na Ukrajinu, kako na vojne tako i na civilne ciljeve”, dodao je Healey. Britanski ministar obrane također je odgovorio na pritužbe o nedostatku jasnoće oko planova za pružanje sigurnosti Ukrajini u slučaju bilo kakvog prekida vatre od strane druge skupine saveznika bez SAD-a – takozvane koalicije voljnih – koja se sastala u četvrtak u Bruxellesu. “Naše planiranje za koaliciju voljnih je doista stvarno, značajno i dobro uznapredovalo”, rekao je Healey.
A new 🇩🇪-led Capability Coalition on Electromagnetic Warfare comprised of 11 countries has been set up in the #UDCG to support 🇺🇦 in protecting its communications and identifying and destroying enemy communications, thus protecting civilians and soldiers. 1/3 pic.twitter.com/40KR1rU6Ab
— Germany at NATO (@GermanyNATO) April 11, 2025
Pomoć UK i Njemačke
Healey je jučer rekao saveznicima da će se njihovi mirovni napori usredotočiti na pružanje zračne i pomorske potpore, uz održavanje “mira na kopnu” s fokusom na pomoć ukrajinskim snagama, udaljavajući se od razgovora o slanju kopnenih trupa iz europskih zemalja da nadziru mir. UK je ranije iznio pojedinosti o novoj potpori vrijednoj 450 milijuna funti za Ukrajinu, od čega će oko 350 milijuna funti osigurati Britanija, uz dodatna sredstva iz Norveške preko Međunarodnog fonda za Ukrajinu pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva. Uključuje 160 milijuna funti za popravak i održavanje vozila i opreme koju je Ujedinjeno Kraljevstvo već osiguralo Kijevu. Financiranje radarskih sustava, protutenkovskih mina i stotina tisuća dronova u vrijednosti većoj od 250 milijuna funti također je dio paketa.
Njemačko ministarstvo obrane priopćilo je da njihov paket uključuje navođene projektile kao i 100.000 metaka topničkog streljiva, 300 izviđačkih bespilotnih letjelica, 25 borbenih vozila pješaštva Marder, 15 glavnih borbenih tenkova Leopard 1A5, 120 obrambenih baza baziranih na topničkim sustavima. Njemačka također obećava dugoročnu potporu, uključujući 1.100 dodatnih radara za nadzor zemlje i dodatne sustave protuzračne obrane IRIS-T u narednim godinama. “Trebamo vojno jaku Ukrajinu”, rekao je Pistorius.
Koalicija za elektroničko ratovanje
Kijev i njegovi zapadni partneri pokrenuli su koaliciju za elektroničko ratovanje Ukrajini tijekom sastanka Ukrajinske obrambene kontaktne skupine (UDCG) u Bruxellesu 11. travnja, objavio je ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov. Koalicija za elektroničko ratovanje sastoji se od 11 zemalja. Druge slične i ranije uspostavljene inicijative uključuju topničku koaliciju, koaliciju borbenih zrakoplova i koaliciju za razminiranje, organizirane u okviru Ramstein formata.
Elektromagnetsko ratovanje ili elektroničko ratovanje (skraćenica na eng. je EW) je ratovanje koje uključuje korištenje elektromagnetskog spektra ili usmjerene energije za kontrolu spektra, napad na neprijatelja ili ometanje neprijateljskih operacija. Svrha elektromagnetskog ratovanja je uskratiti protivniku prednost, ali istodobno osigurati svojoj vojsci neometan pristup—EM spektru. Elektromagnetsko ratovanje može se primijeniti iz zraka, mora, kopna ili svemira sustavima s posadom i bez posade, a može ciljati komunikaciju, radare ili druga vojna i civilna sredstva. Posebno se često u aktualnom ratu koristi u ometanju signala, komunikacije i navigacije dronova.
Nova koalicija usredotočit će se na kupnju opreme, obuku stručnjaka i razvoj politika i doktrina elektroničkog ratovanja. “Elektronsko ratovanje kritična je komponenta modernog ratovanja. Nijedna postrojba ne može biti potpuno borbeno spremna bez učinkovitog elektroničkog ratovanja”, napisao je ministar obrane na Facebooku. “Koalicija je osmišljena ne samo da zadovolji trenutne potrebe ukrajinske vojske u elektroničkom ratovanju, već i da postavi temelje za dugoročni razvoj tih sposobnosti.” Nakon sastanka u Bruxellesu, Umerov je rekao da planira pozvati svoje kolege iz svake koalicije da posjete Ukrajinu “kako bi komunicirali ne samo s (ukrajinskim) kolegama iz obrambenih snaga, već i kako bi uključili našu obrambenu industriju”, izvijestio je novinar Kyiv Independenta.
Trumpov izaslanik stigao u Rusiju: Prisilit će Putina da potpiše prekid vatre