U jeku sukoba u Ukrajini, novi ukrajinski vrhovni zapovjednik Oleksandr Syrskyi otkrio je za The Guardian svoja razmišljanja o ratnim napredovanjima. Jedan od prvih Syrskyijevih poteza kao vrhovnog zapovjednika u veljači 2024. bio je povlačenje iz istočnog grada Avdiivke, do kojeg je došlo usred šestomjesečnog prekida u američkoj opskrbi oružjem, što je dodatno otežalo ukrajinsku obranu.
Dvije i pol godine nakon početka rata, priznaje da Rusi i dalje imaju znatno bolje resurse. “Što se tiče opreme, tu je omjer 1:2 ili 1:3 u njihovu korist,” rekao je. Imaju više tenkova, borbenih vozila pješaštva i vojnika, što im daje značajnu prednost na bojnom polju. Syrskyi ostaje uvjeren u pobjedu Ukrajine, unatoč svim preprekama. “Znam da ćemo pobijediti. Znam kako to moram učiniti,” rekao je, izražavajući optimizam i odlučnost. Dok se borba nastavlja, Ukrajina se suočava s izazovima mobilizacije novih snaga i osiguravanja potrebnih resursa.
Međutim, naglasio je da su nedavne ruske pobjede bile taktičke, ali ne i operativne. “Neprijatelj nije napravio nikakav značajan napredak,” rekao je Syrskyi, naglašavajući da su linije bojišnice dugačke 3.700 km, s aktivnim neprijateljstvima na 977 km. Unatoč ruskoj nadmoći, ukrajinske snage su uspjele zaustaviti veće napade, poput onog u Harkovu i Sumiju, te su spriječile stvaranje sigurnosnog koridora uz rusku granicu.
Tehnološka nadogradnja
Ukrajina se sve više okreće bespilotnim zrakoplovnim sustavima zbog ruske nadmoći u avijaciji i protuzračnoj obrani. “Ne borimo se kvantitetom, već kvalitetom,” rekao je Syrskyi, ističući ulogu dronova u modernom ratovanju. Ukrajinske bespilotne letjelice su uspješno napadale kritične infrastrukturne ciljeve duboko unutar Rusije, uključujući skladišta streljiva i tvornice. Ukrajina koristi i mrežu od gotovo 10 000 akustičnih senzora (“tzv. nebeska tvrđava”), koji lociraju ruske dronove i šalju informacije vojnicima na terenu koji ih obaraju.
Unatoč skepticizmu oko mogućnosti izravne pobjede, Syrskyi vjeruje da će F-16 zrakoplovi značajno ojačati ukrajinsku protuzračnu obranu i omogućiti učinkovitije djelovanje protiv ruskih snaga.
Još se ne zna kada će Ukrajina dobiti toliko očekivane borbene zrakoplove F-16. Iako su nizozemski i drugi saveznici najavili skoru isporuku, točan datum ostaje tajna. Rusija je ranije zaprijetila da će zapadni zrakoplovi biti uništeni odmah pri dolasku u Ukrajinu.
Nedostatak regruta
Nedostatak regruta i profesionalnog vojnog osoblja ostaje ključan problem ukrajinske vojske. Ukrajina u međuvremenu poduzima sve kako bi spriječila muškarce u dobi za regrutaciju da izbjegnu službu, uključujući zabranu putovanja u inozemstvo.
Oleksandr Syrskyi, rođen u Vladimiru u bivšem Sovjetskom Savezu, služio je u ukrajinskim oružanim snagama od 1990-ih. Njegovi kritičari ga optužuju za sovjetsko vojno razmišljanje, dok ga pristaše hvale kao discipliniranog i talentiranog zapovjednika.
Stanje na bojnom polju postaje sve važnija stavka uoči mogućih mirovnih pregovora između Ukrajine i Rusije krajem godine, osobito u kontekstu moguće pobjede Donalda Trumpa koji je više puta napomenuo kako će zaustaviti rat.
‘Nebeska tvrđava’: Jeftin i razgranat sustav za detekciju ruskih dronova nastao u garaži