Američkih vojni analitičar i sveučilišni profesori Johna Hoehna i Williama Courtneyja za Defense News nude optimističan pogled na to koje opcije ima ukrajinska vojska za zaustavljanje sve veće upotrebe ruskih jeftinih, ali razornih jedrećih (kliznih) bombi. Kraću analizu prenosimo u cijelosti:
Posljednjih mjeseci Rusija je terorizirala ukrajinske trupe na prvoj crti fronte i obližnje gradove tzv. jedrećim (prema zračnom jedrenju) ili kliznim bombama (na engleskom: glide bombs). To su velike bombe na koje se (često naknadno) montiraju iskačuća krila i satelitska navigacija, koje djeluju slično precizno navođenim streljivom. Iako takve bombe nemaju vlastiti pogon, krila i brzina pri kojoj su lansirane im nude značajan domet.
Trenutačno, Ukrajina ima nekoliko protumjera. No, kako Ukrajina dobiva novo zapadno oružje i tehnologije, tako se može bolje suočiti s ovom prijetnjom. Ali Zapad će također morati pokazati više fleksibilnosti u uvjetima koje postavlja za ukrajinsku upotrebu naprednog naoružanja.
Na stotine tjedno
Ovakve bombe su jeftine. Rusija ih baca na stotine tjedno na ukrajinske mete na i iza linija bojišnice. Ove bombe je teško uočiti na radaru. Ne koriste pogon niti emitiraju toplinski trag koji se može otkriti. Ruski zrakoplovi lansiraju bombe s krilima desecima kilometara iza prve linije, s relativno sigurne udaljenosti.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je 3000 jedrećih bombi pogodilo ukrajinske ciljeve u ožujku. Tvrdi da je potrebno puno više komada sustava protuzračne obrane Patriot kako bi se spriječilo ovako razaranje. SAD šalje više Patriota, ali rakete presretači su skupe. Odnos troškova je nepovoljan.
Najpraktičniji odgovor na jedreće bombe je uništiti letjelicu koja ih lansira – na zemlji ili u zraku. To se može učiniti korištenjem kombinacije taktičkih projektila, sposobnosti zrak-zrak i elektroničkog ratovanja. Ukrajina vješto koristi taktičke rakete i bespilotne letjelice protiv kopnenih ciljeva. U svibnju su taktički raketni sustavi američke vojske dugog dometa uništili tri napredna borbena zrakoplova na Krimu.
Ukrajinski napadi na avione koji bombe bacaju
U lipnju je Ukrajina ispalila najmanje 70 vlastitih bespilotnih letjelica na udaljeni ruski aerodrom, vjerojatno uništivši tri letjelice spremne za lansiranje jedrećih bombi. Prema nedavnoj politici SAD-a, Ukrajina može ispaliti vojne taktičke raketne sustave kao što je ATACMS na snage u Rusiji koje napadaju ili se spremaju napasti Ukrajinu.
No, Ukrajinci kažu da se novo američko dopuštenje odnosi samo na ciljeve udaljene do 90 km unutar Rusije. Za uspješno preveniranje napada jedrećim bombama trebalo bi američko dopuštenje da se ATACMS-ima napadaju udaljene zračne luke.
Ako je potreban čak i veći dometi, SAD bi mogao osigurati združene rakete zrak-zemlja koje se lansiraju iz zraka i napadaju kopnene mete. Finske i poljske zračne snage oslanjaju se na ovo slabo uočljivo oružje.
Također, Ukrajina bi uskoro mogla nabaviti europske lovce F-16 i dva švedska zrakoplova za rano upozoravanje i kontrolu AEW&C. Njihovo uparivanje stvorilo bi novu sposobnost, osobito ako bi SAD osigurale napredne rakete zrak-zrak dugog dometa (većeg od 40 km). Mogli bi pogoditi mnoge letjelice prije nego što su bombe lansirane.
Radarski navođeni projektili zrak-zrak AMRAAM-ovi imaju veći domet od jedrećih bombi. Zrakoplov Saab AEW&C bi mogao locirati nadolazeće ruske avione koji nose jedreće bombe. Mogu identificirati mete do nekih 400 km udaljenosti i otkriti radare u zraku i na zemlji. Ovo je bitno za praćenje i uništavanje udaljenih zrakoplova i protuzračne obrane.
Iako će ukrajinski F-16 biti stariji, imat će mnogo moderne elektronike. To može uključivati Link 16, NATO standardni sustav za razmjenu taktičkih podataka. Leteći iznad Ukrajine na sigurnoj udaljenosti, zrakoplov AEW&C mogao bi usmjeravati F-16 prema ciljevima. Možda će biti potrebni neki iskusni švedski voditelji zračnih bitaka dok Ukrajinci ne budu u potpunosti obučeni.
Kombinacija više rješenja
S vremenom bi SAD također mogao pomoći Ukrajini u izgradnji značajnijih zračnih snaga. Neki umirovljeni F-16 i zrakoplovi američke mornarice E-2 Hawkeye AEW&C pohranjeni u Arizoni mogli bi se obnoviti za slanje u Ukrajinu.
Elektronsko ratovanje nudi treći način da se poraze jedreće bombe, onesposobljavajući njihove satelitske navigacijske sustave GLONASS ili GPS. Elektroničko ratovanje djeluje bolje protiv nekih sustava nego protiv drugih. Kako bi zaštitila kritičnu infrastrukturu, Ukrajina bi trebala moćne ometače za blokiranje satelitskih signala na velikom području.
Jedreća bomba može se oslanjati na rezervni inercijski sustav za navođenje ako satelitska navigacija zakaže, ali to je manje precizno rješenje. Pogreške se povećavaju što bomba dalje leti bez satelitskog navođenja. U ratovanju su jednostrana rješenja rijetka. Borba često zahtijeva višestruke sposobnosti, inovativnost i fleksibilnost.
Bit će potrebno više mehanizama za zaustavljanje ovih vrsta bombi. Taktički projektili dugog dometa, F-16 i AEW&C zrakoplovi, plus napredni alati za elektroničko ratovanje – i fleksibilnija američka politika za njihovu upotrebu – mogli bi dati Ukrajini moćnu silu.
Vojna analiza Zorana Metera: Rusi počeli koristiti razorne bombe FAB-3000. Evo što slijedi