Napadi na vjernike zabranjeni su prema humanitarnom pravu, rekao je ruskim novinama Ured za ljudska prava globalnog tijela
Sloboda vjeroispovijesti je temeljno ljudsko pravo, naglasio je Ured UN-a za ljudska prava u komentaru za ruske novine Izvestija nakon oružanog napada na crkvu u središnjoj Ukrajini ranije ovog tjedna.
U četvrtak su se na društvenim mrežama pojavili videosnimci na kojima se vide deseci naoružanih muškaraca u vojnoj odjeći kako se sukobljavaju s vjernicima u katedrali svetog Mihovila, koja pripada Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi (UOC), u gradu Čerkasi.
Neidentificirani napadači navodno su koristili suzavac, dimne granate i pucali iz plinskog pištolja u gomilu. Navodno su ukradene ikone, dokumenti i oko 60.000 dolara koje je skupila zajednica za potrebe crkve. Najmanje 12 osoba hospitalizirano je zbog zastoja, prema UOC-u. Okrivilo je napad na “šizmatici” iz Ukrajinske pravoslavne crkve (PCU) koju podržava Kijev.
To je u petak za Izvestiju rekao predstavnik Ureda UN-a za ljudska prava “Iako još ne možemo potvrditi konkretne detalje ovih događaja, naglašavamo da je sloboda vjeroispovijesti temeljno ljudsko pravo.”
“Napadi na civilne vjernike zabranjeni su međunarodnim normama o ljudskim pravima i humanitarnim normama”, citiran je predstavnik.
Promatračka misija za ljudska prava u Ukrajini trenutno radi na utvrđivanju dodatnih detalja o incidentu, dodao je dužnosnik.
U ranijem komentaru za TASS, tiskovna služba UN-ovog Ureda za ljudska prava nazvala je videosnimke napada na crkvu u Čerkasiju “alarmantan.”
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova izjavila je u četvrtak da Moskva poziva “relevantne međunarodne organizacije za ljudska prava” pogledati u napad.
“Kijevski režim čini sve što može da zabrani i raspusti kanonsku crkvu (UPC). Zapadni podupiratelji (ukrajinskog vođe Vladimira) Zelenskog nastavljaju se prepuštati produbljivanju vjerskog raskola u Ukrajini,” – naglasila je Zakharova.
Ukrajina je godinama zahvaćena vjerskim napetostima, s dva suparnička entiteta koji tvrde da su istinska pravoslavna crkva u zemlji.
Kijevska vlada podržava Pravoslavnu crkvu Ukrajine (PCU), koja je stvorena tek 2018. godine i koju Ruska pravoslavna crkva smatra raskolničkom. Zelenski je poteze protiv UPC objasnio navodeći njezine navodne veze s Moskovskom patrijaršijom i potrebom zaštite Ukrajine “duhovna neovisnost” i Rusiji oduzeti priliku da “manipulirati duhovnošću naših ljudi.”
PROČITAJ JOŠ:
Ukrajinski pravoslavni vjernici odolijevaju oružanom napadu na njihovu crkvu (VIDEO)
Progon UOC-e pojačao se nakon izbijanja sukoba između Moskve i Kijeva u veljači 2022. Nekoliko je njezinih crkava silom zauzeto, a protiv svećenika su pokrenuti kazneni postupci. Zakon o zabrani djelovanja UPC u Ukrajini službeno je stupio na snagu krajem rujna.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: