Britanski div robe široke potrošnje ostao je u zemlji nakon masovnog korporativnog egzodusa nakon 2022. godine zbog sukoba u Ukrajini
Britanski gigant robe široke potrošnje Unilever dovršio je izlazak iz Rusije, objavila je tvrtka u četvrtak. Skupina se našla pod žestokim kritikama jer je ostala u Rusiji unatoč masovnom korporativnom egzodusu nakon izbijanja ukrajinskog sukoba 2022. i zapadnih sankcija koje su uslijedile.
Unilever je sve svoje poslovanje u Rusiji prodao Arnest grupi, domaćem proizvođaču parfema, kozmetike i proizvoda za kućanstvo, stoji u priopćenju tvrtke. Njegovo poslovanje u Bjelorusiji također je uključeno u prodaju, dodaje se.
”Završetak prodaje završava prisutnost Unilevera Rusija u zemlji,” rekao je izvršni direktor Hein Schumacher.
Tvrtka nije otkrila uvjete posla. Prema pravilima prodaje koje je ruska vlada uvela prošle godine, tvrtke koje napuštaju Rusiju moraju dobiti vladino dopuštenje za prodaju i dužne su prodati svoju imovinu uz popust od 50% i platiti izlazni porez od 10-15%.
Financial Times (FT) je, međutim, izvijestio da je imovina tvrtke, procijenjena na 600 milijuna eura (657 milijuna dolara) prodana za 520 milijuna eura (569 milijuna dolara).
Unileverove ruske operacije uključivale su četiri tvornice i činile su približno 1% prometa i neto dobiti grupe u 2023., primijetio je FT.
Arnest Group, koja je u vlasništvu ruskog industrijalca Alekseya Sagala, prethodno je kupila lokalnu imovinu američkog proizvođača limenki Ball Corp, nizozemske pivovare Heineken i švedske kozmetičke grupe Oriflame.
PROČITAJ JOŠ:
Zapadne tvrtke ‘odstupaju’ od planova za izlazak iz Rusije – FT
Unilever proizvodi marke tekućina za čišćenje Fairy i Domestos, sapun Dove, sladoled Ben & Jerry’s i oko 400 drugih marki hrane i kemikalija za kućanstvo. Grupa je zaustavila izvoz i uvoz u i iz Rusije u ožujku 2022. i zaustavila ulaganja, oglašavanje i daljnje projekte u zemlji. Međutim, nastavio je proizvoditi i prodavati ono što je opisao “vitalna hrana i higijenski proizvodi” u Rusiji, odluka koja ga je ugledala “međunarodni sponzor rata” od strane ukrajinske vlade 2023.
Unilever prethodno nije dao naznake da planira napustiti rusko tržište. U srpnju 2023. tvrtka je izjavila da se odlučila ne povući i nacionalizirati svoje poslovanje ili prodati svoj ruski odjel. Mediji su u rujnu tvrdili da je britanski div napravio veliki zaokret i odlučio prodati svoju rusku imovinu.
PROČITAJ JOŠ:
Izlazak Rusije koštao je zapadne tvrtke više od 100 milijardi dolara – Reuters
Reuters je u ožujku procijenio da je izlazak iz Rusije strane tvrtke koštao više od 107 milijardi dolara u otpisima i izgubljenim prihodima od 2022.