U Zagrebu su u ponedjeljak predvečer održao pravi IT summit – Reunion Meetup povodom 10. rođendana udruge koja je dosad bila poznata kao CISEx, a od sada nastupa pod novim imenom UNIT. Cilj okupljanja bio je upravo predstavljanje novog imena, a samim tim i vizije i misije Udruge. Već nove ime – UNIT CROATIA, ili u skraćenoj varijanti UNIT, asocira da je dosadašnja usmjerenost na isključivo nezavisne izvoznice softvera što je i odražavalo ime, odnosno akronim CISEx, postalo nedovoljno široko.
UNIT pak, sada ukazuje da su dobrodošli svi u IT zajednici, a program, rad i nastup Udruge sada će biti puno širi i sveobuhvatniji, pojasnio je predsjednik Ivan Bešlić. Zajedničkim promišljenim radom i nastupima, mogućnosti i cilj IT-ja jest dostići doprinos sektora hrvatskom BDP-u jednako kao što to doprinosi turizam.
Na događanju se, inače, okupila krema domaće tehno scene, a predsjednik udruge Ivan Bešlić nije okolišao, govoreći o trenutačnom stanju i smjeru kretanja: “Trebamo prestati biti samo izvođači tuđih ideja i uhvatiti se u koštac s kreiranjem vlastite tehnološke budućnosti. Najveći neprijatelj nije nam konkurencija nego kultura prosječnosti koja guši svaku inovaciju.”
Na panel diskusiji koju je moderirala Martina Sokač Saraga, našli su se ministar digitalne transfromacije Damir Habijan, dekan FER-a Vedran Bilas i Ivan Bešlić, koji su otvoreno razgovarali o tome što i kako treba činiti ne bi li industrija napokon dobila snažniji vjetar u leđa.
Ivan Bešlić je istaknuo da Europa tehnološki više nije neovisna i da treba ozbiljna transformacija ako želimo biti u igri. “Jednostavno je – vlada mora slušati što industrija govori, fakulteti moraju pratiti što se na tržištu događa, a poduzetnici trebaju vjerovati u domaća rješenja. Samo tako ćemo preživjeti sve što nam geopolitički dolazi,” poručio je.
Vedran Bilas sa zagrebačkog FER-a naglasio je kako su studenti itekako spremni vratiti se u Hrvatsku – samo im trebaju tvrtke koje su dovoljno jake da ih privuku natrag. “Žalosno je koliko malo ponekad vjerujemo u vlastiti potencijal,” smatra dekan, “kad mladi vide kako stvari funkcioniraju vani, shvate koliko zapravo mogu promijeniti svijet svojim radom.”
Ministar Habijan na direktna i pomalo provokativna pitanja moderatorice, morao je odbaciti poslovičnu suzdržanost te je priznao da država mora više zasukati rukave: “Ne možemo samo gasiti požare, moramo i prepoznati prilike. Da bismo to radili dobro, moramo biti među ljudima i stvarno slušati što im treba.” Nije skrivao ni izazove s privlačenjem IT stručnjaka u javnu upravu, posebice iz gen Z – tko bi se čudio što ih nema? “Ali ne možemo reći ‘nema kadra pa odustajemo’ – moramo graditi mostove prema IT sektoru i akademiji.” Habijan se i kritički osvrnuo na europsku birokraciju: “Europa je prenormirana, a tehnologija ne čeka da uredbe stignu. Želimo li inovacije, moramo pustiti poduzetnike da dišu, inače će pobjeći tamo gdje im je lakše.” Habijan je pri tom kazao, da će s njegove strane učiniti sve što se može da se podrže i poguraju oni kojima, kao većini u IT-ju, zapravo dobro ide.
“Politika mora stati na stranu napretka. Nije to pitanje lijevog ili desnog, nego pametnog ili glupog pristupa,” zaključio je Habijan bez dlake na jeziku. “Hrvatska ima potencijala, samo moramo prekinuti s onom starom ‘polako, nikud ne žurimo’.”
Svi su se složili da je suradnja između države, fakulteta i privatnika apsolutni must-have za razvoj IT industrije. S novim imenom i svježom strategijom, UNIT i hrvatski tehno sektor imaju priliku postati stvarni pokretači gospodarskog rasta umjesto vječne sporedne priče.