Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sve više pokazuje spremnost da podrži Ukrajinu u njenoj borbi protiv Rusije opskrbom krstarećim projektilima dugog dometa.
Ove rakete trebale bi ojačati nedavno isporučene borbene zrakoplove F-16, što je ključni korak u jačanju obrambenih sposobnosti Ukrajine. Razgovori na ovu temu između Kijeva i Washingtona u “naprednoj su fazi”, otkrio je neimenovani izvor blizak vladi Volodimira Zelenskog, za medijsku kuću Kyiv Independent.
Iako je još uvijek neizvjesno kada bi ova oprema mogla stići u Ukrajinu, izvori govore kako bi to moglo biti već ove jeseni. Međutim, Ured predsjednika Zelenskog nije želio komentirati ove spekulacije.
Dublji prodori u ruski teritorij
Prema izvještajima iz Politica, koji se poziva na povjerljive izvore, Bijela kuća je navodno “otvorena” za ovu isporuku. Cilj je ojačati sposobnost ukrajinske vojske za dublje prodore na ruski teritorij, što bi uključivalo i strateške udare na vojnu infrastrukturu Rusije.
Ukrajina već dulje vrijeme traži rakete dugog dometa koje bi omogućile napade duboko u ruskoj unutrašnjosti, posebno s ciljem uništavanja vojnih postrojenja i logistike.
Vijest dolazi u trenutku kada Ukrajina nastavlja svoju vojnu kampanju na ruskom teritoriju, uključujući napade na Kursk i Belogorod. Ukrajinski dužnosnici tvrde da su do sada preuzeli kontrolu nad 82 naselja u regiji Kursk, dok su ruske vlasti primorane evakuirati stanovništvo i slati pojačanja u pogođena područja.
Tehničke i političke prepreke
Iako SAD još nije donio konačnu odluku o isporuci krstarećih projektila, Pentagon i Bijela kuća rade na rješavanju tehničkih i logističkih prepreka. Prema navodima Politica, izazovi uključuju osiguranje mogućnosti ukrajinskih zrakoplova da ispaljuju ove projektile te prijenos osjetljive tehnologije.
Izvori također navode kako je jedna od opcija opskrba Ukrajine projektilima JASSM. Ovi projektili mogu doseći ciljeve na udaljenosti većoj od 320 kilometara i bitno bi poboljšali borbenu učinkovitost zrakoplova F-16, bez potrebe da se zrakoplovi približe granici s Rusijom.
No, kao što je istaknuo jedan dužnosnik iz Bidenove administracije, potrebno je još “mnogo posla” prije nego što bi ti projektili mogli stići u Ukrajinu.
Ukrajinski napadi i američka pomoć
Pentagon već surađuje s ukrajinskom vojskom na tehničkim pitanjima vezanim za lansiranje dalekometnih projektila. Ukrajina već raspolaže raketama koje mogu dosegnuti ciljeve na udaljenosti od oko 200 milja, no postoje ograničenja u korištenju ovih oružja protiv ruskih ciljeva dublje unutar teritorija Rusije.
Međutim, u lipnju ove godine, Washington je Ukrajini dao dozvolu za korištenje američkih raketa HIMARS u udarima na ruske ciljeve blizu granice s Harkovskom oblasti. No, Kijevu i dalje nije dozvoljeno koristiti oružje poput ATACMS-a za napade dublje unutar Rusije, unatoč sve većim zahtjevima ukrajinske strane za većom slobodom u upotrebi tog oružja.
Dok se situacija na terenu sve više komplicira, odluke američkih vlasti o budućim isporukama oružja Ukrajini ostat će ovisne o razvoju na bojištu.
Kijev i dalje vrši pritisak na svoje zapadne saveznike kako bi im omogućili upotrebu dugometnih projektila za udare na ruske vojne i industrijske ciljeve.
U konačnici, pred administracijom Joea Bidena stoji težak zadatak balansiranja između potpore Ukrajini i izbjegavanja daljnje eskalacije sukoba s Rusijom.
Ukrajinska vojska objavila snimke prvih sati napada na Kursk: ‘Ovo je dan koji će ući u povijest’ (Video)