Kineska industrija rizičnog kapitala (VC), koja je desetljećima bila ključna za tehnološki procvat zemlje, sada prolazi kroz ozbiljnu krizu, piše Financial Times. BioBay u Suzhouu, jednom slavljen kao centar biotehnoloških inovacija, danas je simbol tog pada. Prašnjavi, prazni uredi i napuštene laboratorije u znanstvenom parku, koji su nekoć okupljali najinovativnije start-upove, sada stoje kao svjedočanstvo općeg kolapsa sektora.
Ključnu ulogu u ovome su odigrale političke odluke kineskog predsjednika Xi Jinpinga, posebno one koje su restrukturirale privatni sektor. Xi je pokrenuo niz mjera koje su ciljale najveće tehnološke tvrtke, uključujući Alibabu i Tencent, optužujući ih za monopolističke prakse i neusklađenost s vrijednostima Komunističke partije. Ove mjere, zajedno s nastavkom križarskog rata protiv korupcije, stvorile su “nepovoljno poslovno okruženje”, koje je značajno smanjilo optimizam među investitorima i osnivačima.
Desmond Shum, autor knjige “Crveni rulet” i bivši tajkun nekretnina, tvrdi da je kineska vlada na ovaj način ugušila privatni sektor. “Uspješni poduzetnici”, kaže, ne samo da su pod stalnim nadzorom, već im je i onemogućeno prebacivanje kapitala izvan zemlje. “Njihov novac postaje novac države”, kaže Shum, čime se privatni sektor dovodi u izravnu zavisnost o državi.
Okrenuli industriju naglavačke
Ova promjena drastično je utjecala na rizični kapital. Na svom vrhuncu, sektor je bio dinamičan i visoko rizičan, ali danas je preplavljen strahom. Investitori više nisu gospodari tržišta. Optimizam, koji je nekoć poticao generaciju kineskih poduzetnika, sada je iščeznuo. “Cijela industrija je umrla pred našim očima”, kaže jedan izvršni direktor sa sjedištem u Pekingu.
Iako su ove mjere bile nužne za zaštitu interesa ulagača, one su dodatno zakomplicirale situaciju za osnivače start-upova. Mnogi investitori sada zahtijevaju osobne garancije od osnivača, tražeći da založe vlastitu imovinu kako bi osigurali povratak uloženog kapitala. “Tražimo od naših osnivača da stave svoju kuću i automobil na kocku. Na ovom tržištu to je obavezno”, kaže jedan investitor.
Državna intervencija u sektor rizičnog kapitala stvorila je klimu u kojoj investitori više nisu spremni riskirati, što je u suprotnosti s prirodom samog VC sektora, koji se temelji na ulaganjima visokog rizika s potencijalno visokim povratima.

Poput Titanica
Država sada čini čak 80 posto kapitala u industriji rizičnog kapitala, što značajno mijenja njegovu dinamiku. “U prošlosti su američki partneri bili voljni ulagati u kineska sredstva, ali sada se sve više okreću drugim tržištima”, kaže jedan investitor. Ovaj zaokret smanjuje prilike za financiranje i osnivače prisiljava na teže pregovore, dok istovremeno investitori moraju opravdati svoje gubitke državnim fondovima. Državna dominacija u sektoru dovela je do toga da VC tvrtke sada više investiraju u manje rizične sektore, poput proizvodnje..
Brojni investitori sada traže prilike izvan Kine. Poznate VC tvrtke poput HongShan-a, Hillhouse-a i Qiming Venture Partners okreću se tržištima u SAD-u i Europi kako bi kompenzirali gubitke na domaćem tržištu. No, ostaje pitanje hoće li se kineski sektor rizičnog kapitala ikada vratiti na svoje nekadašnje visine. Jedan šangajski investitor to slikovito opisuje: “Ja sam poput Titanica, vijorim zastavu dok brod tone.”
Kineski bankari se sve više srame svoje profesije, a za to je kriva Komunistička partija