Ove godine Crkva slavi 350 godina od velikog ukazanja Presvetog Srca Isusova Mariji Margareti Alacoque u Francuskoj, zbog će i Papa Franjo u četvrtak objaviti encikliku Srcu Isusovu, kao srcu koje je potrebno ovom svijetu, jer svijet, kao da je srce izgubio.
Velika je to obljetnica ukazanja Srca Isusova obavijenog trnjem, a u duhovnom svijetu očito izaziva veliki urnebes, o čemu smo mogli svjedočiti i na Olimpijskim igrama u Parizu ove godine i posljedično; Pariza u mraku s jedinim upaljenim svijetlom, onog upravo bazilike Srca Isusova.
Sada je nadbiskup Toulousea, biskup Guy de Kerime, posvetio je jugozapadni francuski grad Presvetom Srcu Isusovu, prije kontroverzne ulične predstave sa sotoninim slikama koja će se održati ovog vikenda u francuskom gradu Toulouse.
Bitka Isusova srca i tame
“Želimo li da Srce Isusovo vlada gradom i nadbiskupijom Toulouse, moramo se boriti protiv korijena zla i grijeha u vlastitom srcu, tražiti, s Božjom milošću, poniznost, bježati od ravnodušnosti, odreći se nasilja, radita za pravdu, buti zanatlije mira, traži čistoću srca, biti sluge milosrđa, prihvatiti patnju proturječja“, razmišljao je nadbiskup u homiliji na posvetnoj misi Pariza ovog 16. listopada.
Nadbiskupova odluka o posveti grada i nadbiskupije dolazi prije gradske glazbene produkcije pod nazivom “La porte des Ténèbres ” (“Vrata tame”), koja je drugi dio slične izvedbe koja je održana 2018. godine.
Presveto Srce Isusovo, naglasio je prelat nazočnima na posveti, „najrječitije je otkrivenje pobjede božanske ljubavi koju je očitovao Isus, Sin Božji i Sin čovječji, umro za naše grijehe i uskrsnuo od mrtvih za naše spasenje.” Zbog Kristove muke, rekao je nadbiskup, “ljubav nije umrla” i kršćani mogu imati “otvorena srca za svjedočenje nade” usred tame.
Posveta grada i nadbiskupije Presvetom Srcu Isusovu za nas je stoga poziv na obraćenje da u našem ranjenom svijetu pokažemo nešto od novoga svijeta, rođenog iz probodenog Srca Isusova“, istaknuo je.
Izvanredno: Papa svijetu koje je izgubilo srce nudi Presveto Srce Isusovo
Otvorit će vrata pakla: Sotonine slike na ulicama grada
U produkciji Françoisa Delarozièrea, francuskog umjetnika i direktora uličnog kazališta La Machine, ovogodišnja izvedba izazvala je kontroverzu kada je otkriveno da će sveobuhvatna opera uključivati sotonine slike. Bit će izložen impozantan mehanički prikaz Lilith, demonske figure u judaizmu, uz Sotonin križ, Luciferov sigil i žig zvijeri, koji bi trebali predstavljati “tri nevjerojatna znaka” koja će Lilith prikazati okupiti se tijekom izvedbe kako bi otvorili vrata pakla.
Tijekom proteklih nekoliko mjeseci reklame za izvedbu — koje su se širile društvenim mrežama i lijepile na prozore tramvaja diljem grada — prikazivale su statuu Lilith uz slike gorućih crkava, crvenu demonsku figuru s telećom glavom i brojne hodajuće kosture.
Strašan mehanički prikaz demonske polovice žene izvorno je izgrađen za međunarodni festival metal glazbe pod nazivom “Hellfest” u francuskoj regiji Bretanji prošlog ljeta.
Delarozière je u intervjuu za AFP odbacio tvrdnje da izvedba sadrži sotonističke elemente, rekavši da je priča zapravo “o ljubavi, smrti, životu i zagrobnom životu, s velikim mitovima koji se protežu kroz stoljeća”.
Javno se očituju
Podsjetimo, javno izlaganje demonskih prikaza nije novost, to je česta reakcija zloga na duhovne stvarnosti u ovom slučaju očitovanja Presvetog Srca Isusova kao jednog od najmoćnijih očitovanja u povijesti cijele Crkve. Sličan događaj dogodio se 1917. godine iste godine oko prvog ukazanja Djevice Marije u Fatimi. Tada su s Luciferovim slikama marširali pred Vatikanom, o čemu više ovdje:
Kao student u Vatikanu vidio uznemirujuće scene: ‘Cilj je Vojske Bezgrešne osvojiti čitav svijet’