Rusija je izdala upozorenje osuđujući navodne “zlouporabe” od strane brodova iz zemalja članica NATO-a u Baltičkom moru – navodi američki Newsweek. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova izjavila je da se aktivnost odvija pod krinkom misije patroliranja morem od strane međuvladinog saveza.
NATO-va misija “Baltic Sentry” pokrenuta je 14. siječnja, a zemlje članice pristale su rasporediti flotilu uz obalu Estonije kako bi čuvale ključne podmorske komunikacijske kabele, nakon višestrukih sabotaža.
Rusko upozorenje u vezi s praćenjem navodnih “zloporaba” flotile vjerojatno će dodatno eskalirati sukob između Moskve i Zapada u regiji koju obje strane smatraju kritičnom za svoje strateške interese. Napetosti su već bile visoke između NATO-a i Rusije zbog stalne podrške i vojne pomoći saveznika Kijevu, koji se bori protiv ruske invazije.
“Žele obuzdati našu zemlju”
Tijekom medijske konferencije Zaharova je osudila akcije NATO-ove flotile u Baltičkom moru i rekla da je “očito da potezi Sjevernoatlantskog saveza prije svega nisu usmjereni na povećanje sigurnosti, već na obuzdavanje naše zemlje”. “Govorimo o pokušaju, koji nije koordiniran s Rusijom i drugim zainteresiranim međunarodnim partnerima, da se stvore umjetne prepreke za plovidbu na Baltiku.”
Također je implicirala da savez krši međunarodno pravo štiteći podmorske kablove jer nisu navedeni u zakonima o slobodi plovidbe, dodajući da će Rusija “naravno, pažljivo pratiti situaciju u Baltičkom moru i prikladno odgovoriti na zloporabe od strane NATO-a brodovi saveza.”
Zamjenik ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Aleksandar Gruško dao je sličnu izjavu u intervjuu za Russia 24.
Rekao je da će Rusija učiniti “sve što je potrebno kako bi osigurala” da su njeni interesi, ne samo bazena Baltičkog mora, već regije u cjelini, sigurni, jer se to “odnosi na vojnu komponentu”.
“Što se tiče ulaska Švedske i Finske u NATO, već su najavljene određene mjere, uključujući ponovnu uspostavu Lenjingradskog vojnog okruga, Moskovskog vojnog okruga, stvaranje Karelijskog korpusa. Kao i mnoge druge stvari koje se smatraju potrebnim .”
Britansko topništvo puca blizu granice s Rusijom
Tko oštećuje kablove?
Kabel za napajanje Estlink 2 između Finske i Estonije oštećen je 25. prosinca, a Moskva je reklamirana kao glavni osumnjičeni. Prije toga, komunikacijski kabel C-Lion1 između Finske i Njemačke i komunikacijski kabel između Švedske i Litve pokidani su u studenom, a sumnja je pala na kineski brod za rasuti teret Yi Peng 3.
Dužnosnici zapadnih obavještajnih službi rekli su za Washington Post da nisu pronašli dokaze koji podupiru tvrdnje da je Rusija sabotirala podmorske kablove, a istraga je pokazala da je šteta vjerojatno bila slučajna.
Valjanost ovog argumenta doveli su u pitanje sadašnji i bivši državni dužnosnici NATO-a, uključujući finskog predsjednika Alexandera Stubba, koji je rekao da još nisu doneseni nikakvi zaključci o tome tko stoji iza oštećenja kabela.
Rusija je već preustrojila svoje vojne okruge kako bi se dodatno fokusirala na Baltik, kao dio Putinovog ažuriranja ruske vojne doktrine. Ostaje za vidjeti hoće li Moskva poduzeti konkretnije poteze kako bi odgovorila na rastuću prisutnost NATO saveza u Baltičkom moru.
Tjedna analiza Zorana Metera: Uzavreli Baltik, promjene državnih granica i Trump, kao put u kaos