Šef američkog računalnog giganta Nvidia Jensen Huang, predstavio je novu generaciju gaming čipova, poznatu kao RTX 50-serija.
Novu obitelj Nvidijinih čipova Huang je predstavio na CES-u, godišnjoj tehnološkoj izložbi u Las Vegasu.
Nova, RTX 50-serija koristit će Blackwell, Nvidijinu tehnologiju umjetne inteligencije (AI) koja omogućava stvaranje slika filmske kvalitete, rekao je Huang pred ispunjenom arenom u Las Vegasu.
Cijena čipova kretat će se od 549 do 1999 dolara, a modeli nove generacije bit će dvostruko brži od svojih prethodnika, dodao je.
Također, u stvarnom vremenu demonstrirao je mogućnosti novog gaming čipa koji podržava iznimno detaljnu grafiku s nizom tekstura i manevara.
“Bilo je nevjerojatno vidjeti da sve to može izvoditi u stvarnom vremenu. Ranije bismo takve grafike smatrali unaprijed renderiranim”, rekao je Gary Yang, student robotike na Kalifornijskom tehnološkom institutu.
Novi čipovi kupcima će biti dostupni krajem siječnja.
“Ono što smo vidjeli bilo je nevjerojatno”, rekao je Scott Epstein iz tehnološkog startupa Agenovate AI, dodavši da je to jasan znak da Nvidia nastavlja inovirati.
Yang i Epstein bili su među tisućama ljudi koji su pratili Huangov govor, kako uživo tako i virtualno, dan prije službenog otvorenja CES-a.
Očekuje se da će ta konvencija u Las Vegasu privući više od 150.000 posjetitelja te 4500 izlagača tijekom sljedećeg tjedna, izvijestio je BBC.
Dionice Nvidije dosegle su novi rekordni maksimum u ponedjeljak, baš uoči Huangovog dugo iščekivanog govora.
Osnovana 1993. godine, Nvidia je prvobitno bila poznata po proizvodnji čipova za obradu grafike, prvenstveno namijenjenih računalnim igrama.
Trideset i jednu godinu kasnije, tvrtka je postala lider u razvoju čipova koji pokreću umjetnu inteligenciju (AI), s tržišnom vrijednošću većom od tri trilijuna dolara.
Međutim, kompanija se trenutno suočava s nizom izazova, uključujući sve veću zabrinutost regulatora širom svijeta zbog njezine rastuće dominacije na tržištu AI čipova.
Prošle godine, tvrtka je izvijestila da su je kontaktirale regulatorne institucije iz SAD-a, Velike Britanije, Europske unije, Južne Koreje i Kine.