Topliji dana ponovno su nam se vratili, a čini se da će tako i ostati barem u većini zemlje. Na istoku Hrvatske prevladavat će sunčano. Iako će jutarnja temperatura biti od 14 do 16 stupnjeva, uz slab do umjeren jugoistočni vjetar do poslijepodneva će se popeti na 32 do 34 stupnja. Slično će vrijeme biti i u središnjem dijelu zemlje, uz slab do umjeren jugoistočni i južni vjetar u Međimurju, Hrvatskom zagorju i Podravini.
Na sjevernom Jadranu se već pojavljuju prvi znaci toplinskog vala koji nas očekuje sljedećih dana. Zapuhat će vjetar s mora koji će ponegdje biti i umjerene jačine. U Gorskoj Hrvatskoj će temperatura dosezati 30 stupnjeva, iako će biti ponešto oblaka.
“U vedroj Dalmaciji ujutro od 18 u unutrašnjosti do 25 stupnjeva na obali, a poslijepodne između 33 i 36 stupnjeva, također uz umjerenu opasnost od novog toplinskog vala koji može utjecati na zdravlje. U noći i rano ujutro popuhivat će burin, zatim slab do umjeren jugozapadnjak, prema otvorenom moru i sjeverozapadnjak. Stoga more, temperature između 23 i 27 stupnjeva, mirno i malo valovito”, prognozirala je za HRT meteorologinja Državnog hidrometeorološkog zavoda, Kristina Klemenčić Novinc.
Prolazno osvježenje
Na krajnjem jugu zemlje će prevladavati slično vrijeme. Sunčano i vruće, uz uglavnom mirno more. Živa u termometrima pokazivat će otprilike 35 stupnjeva. Slično će se nastaviti i u sljedećima danima, iako nam slijedi prolazno osvježenje.
“U većinom sunčanu nedjelju dnevna vrućina će na kopnu biti još izraženija. No u noći na ponedjeljak i u ponedjeljak prijepodne sa sjeverozapada slijedi prolazno naoblačenje. Ponegdje će biti kiše, lokalno moguće i nevrijeme praćeno pojačanim vjetrom. Naime, slab do umjeren južni i jugoistočni vjetar naglo će okrenuti na sjeverni i sjeveroistočni, s kojima će stizati manje topao zrak, pri čemu će najprije osvježiti u sjevernim predjelima.
U utorak osvježenje i na Jadranu, najmanje na krajnjem jugu, gdje se nastavlja toplinski val i sunčano vrijeme. Osim kupanja u moru, olakšanje od dnevne vrućine nekima će zasigurno donijeti i umjerena do jaka bura. Međutim noćni odmor mnogima bi mogao biti otežan s obzirom na to da će noći biti tople i vrlo tople.”, prognozirala je Klemenčić Novinc.
Najtoplije ljeto ikad?
Najpoznatiji hrvatski meteorolog Zoran Vakula također je komentirao pojavu novog toplinskog vala. Kaže kako to nužno ne znači da će svako ljeto biti najtoplije ikad te iznosi neke podatke koji ipak idu u prilog tezi da je ovo najtoplije ljeto dosad.
“U Splitu se, primjerice, kao i u Osijeku, osam od deset najtoplijih ljeta dogodilo u ovom stoljeću, a u Rijeci i zagrebačkom Maksimiru čak devet od deset. Pritom valja znati da podaci mjerenja na većini navedenih postaja DHMZ-a postoje od sredine 20. stoljeća, a u,Osijeku čak od potkraj 19. stoljeća. Evo i najnovijih podataka: prvih šest mjeseci ove godine gotovo posvuda u Hrvatskoj je među tri najtoplije prve polovice godine otkad postoje službena mjerenja. Još više – posljednjih 12 mjeseci – od 1. srpnja 2023. do 30. lipnja 2024. godine rekordno je toplo u gotovo svim hrvatskim mjestima. I to ne samo u velikim gradovima gdje se porast temperature zraka djelomično može opravdati efektom staklenika i toplinskog otoka, nego i u manjim mjestima. I na Zavižanu, primjerice”, rekao je Vakula za Jutarnji.
Dodao je kako prema dosadašnjim dugoročnim prognozama postoji mogućnost da bi ovogodišnji kolovoz mogao biti topliji od prosječnog. Istaknuo je da se ne treba čuditi ako se u pojedinim dijelovima Hrvatske pojave toplinski valovi koji mogu djelovati na zdravlje.
Srpski meteorolog: ‘Idućem toplinskom valu ne vidi se kraj’
Na toplinske valove upozoravaju i u Srbiji. Tamošnji meteorolog Ivan Ristić istaknuo je da će nakon vrele nedjelje, uslijediti nekoliko “svježijih dana”, a nakon toga “toplinski val kojem se zasad ne vidi kraja”.
“Početkom kolovoza ima uvjeta za kratkotrajne pljuskove s grmljavinom, a od 5. kolovoza počinje novi toplinski val. Jača afrička anticiklona, koja će zahvatiti veći dio Europe, a temperature će skočiti blizu 40 stupnjeva”, rekao je Ristić za Blic.
Opasna vremenska pojava zvana ‘Afrička peka’ stiže u Hrvatsku: ‘Treba imati nedjelju na oku’
Prognoze iz neovlaštenih izvora
Sličnu je prognozu dao i “meteorolog iz naroda” Dino Dundić. On je najavio kako ćemo se ovih dana peći u “afričkoj peki”. No, Vakuli je zasmetalo što takve najave obično u javnost plasiraju ljudi iz naroda, a ne stručnjaci.
“Žao mi je zbog senzacionalizma u medijima i na društvenim mrežama, zbog prenošenja i posebice ‘naglašavanja‘ kojekakvih meteoinformacija iz izvora koji nemaju veze sa školovanim stručnim meteorolozima. No, izgleda da se s tim moram pomiriti. ‘Demokratizacija‘ meteorologije i velika dostupnost prognostičkih izračuna pridonijeli su njezinoj popularizaciji, pa i razvoju. Naravno, pritom se mnogi usude javno objavljivati vremenske prognoze i nazivati se meteorolozima i bez da su se školovali i imaju diplomu PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, koji jedini školuje za magistra fizike-geofizike, nekada dipl. ing. fizike-geofizike s meteorologijom, ili, pak, diplomu fakulteta fizike iz Osijeka, Rijeke ili Splita. Stoga u medijskom prostoru imamo svojevrsni kaos u meteoinformacijama, pogotovo kad ih još netko senzacionalistički napiše i/ili prenosi. Javnost više ne zna je li autor stručni školovani meteorolog ili neki hobist, zaljubljenik u meteorologiju i vremensku prognozu. Valjalo bi da svi koji koriste vremensku prognozu znaju njezino porijeklo. Osobito je važno da upozorenja na opasne vremenske pojave objavljuju samo stručnjaci DHMZ-a. Nažalost, ni to nije uvijek slučaj, nego upozorenja o mogućim olujnim nevremenima objavljuju i za to neovlašteni izvori koje poslije zbog ‘klikanosti‘ i ne znam kojih drugih razloga prenose brojni mediji pa se dodatno uznemirava javnost, nerijetko i bez razloga”, rekao je Vakula.
Mali Vakula upozorio Hrvate na novi problem s vremenom: ‘Ne uzimajte to zdravo za gotovo’
“Premda u svijetu ima, kao što je neko vrijeme bilo i u Hrvatskoj, prezentera vremenske prognoze bez meteorološkog obrazovanja, na televizijama s nacionalnom koncesijom u Hrvatskoj rade samo diplomirani meteorolozi – diplomirani inženjeri i magistri fizike, najčešće smjera geofizike, neki od njih čak i doktori znanosti. Osim meteorološkog obrazovanja, važno je i iskustvo u prognoziranju, kao i prezenterska edukacija koju na HRT-u obavljaju stručnjaci Službe za jezik i govor HRT-a. Naravno, važne su i opuštenost pred kamerama, otvorenost, rječitost, uvjerljivost, prezentacijske vještine”, zaključuje Vakula.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.