Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Valentin Inzko, ne smatra da zemlji prijeti neposredna ratna opasnost, ali upozorava da se ne smije popuštati predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, piše austrijska novinska agencija APA.
Međunarodna zajednica, tvrdi Inzko, raspolaže s nekoliko instrumenata u Bosni i Hercegovini, uključujući distrikt Brčko.
„Međunarodne trupe ondje bi mogle igrati odlučujuću ulogu“, izjavio je u intervjuu za APA.
Snažno međunarodno prisustvo u sjevernobosanskom distriktu Brčko moglo bi, prema njegovom mišljenju, „paralizirati“ svakodnevni život u zapadnom dijelu Republike Srpske, gdje se nalazi njezino sjedište – Banja Luka, jer bi taj entitet izgubio izravnu kopnenu vezu sa Srbijom.
Kako bi se spriječila mogućnost sukoba, Inzko se založio i za „još snažnije prisustvo EUFOR-ovih snaga u cijeloj zemlji“. Nakon završetka rata u BiH, u zemlji je bilo raspoređeno 60.000 vojnika.
„Taj broj danas nije moguć niti potreban, ali pojačano i vidljivo vojno prisustvo svakako jest“, poručio je Inzko, ne navodeći konkretne brojke.
Bez popuštanja
Izrazio je zadovoljstvo što EUFOR već povećava svoju prisutnost. Trenutno te snage broje oko 1.000 vojnika, a Austrija je najveći pojedinačni donator s 227 pripadnika.
„Nipošto ne bi smjelo biti politike umirivanja s europske strane – politike popuštanja i daljnjeg prilagođavanja Dodiku“, naglasio je austrijski diplomat te dodao:
„Tu grešku smo često ponavljali, čak i u vrijeme kada su na čelu europske vanjske politike bili Javier Solana i Catherine Ashton. Dodik uspijeva u kaosu, sukobima i prijetnjama – a mi, kako bismo ga umirili, i dalje popuštamo. Molim vas, nemojte i ovaj put. Jer svatko tko želi uništiti državu, mora računati s posljedicama“, istaknuo je Inzko.
Komentirao je i ulogu Rusije, rekavši kako Balkan, barem zasad, nije prioritet Moskve, ali da Rusija pomno prati zbivanja u regiji. Napominje i kako Dodik „nema sreće“ s Amerikom.
„Dali su mu crvenu bejzbolsku kapu, rezidencija mu je bila osvijetljena Trumpovim sloganima i američkom zastavom, ali republikanski senator Marco Rubio više je puta istaknuo nepovredivost granica Bosne i Hercegovine – kao i bivši predsjednici Bush stariji i Bush mlađi“, podsjeća Inzko.
Bez oružanog sukoba
„Po mom mišljenju, oružanog sukoba neće biti, ali su mogući pojedinačni, ograničeni incidenti“, odgovorio je Inzko na pitanje o trenutačnoj sigurnosnoj situaciji u BiH.
Ipak, kako piše austrijski medij, građani zemlje osjećaju strah. Od kada je prije četiri godine napustio Sarajevo, Inzko tvrdi da nikada nije primio toliko poziva kao sada.
„Neki su već spakirali kofere“, dodaje.
Austrija se, zaključuje bivši visoki predstavnik, u Bosni i Hercegovini ponaša „iznimno oprezno“ te šalje svoje vojnike isključivo ondje gdje to odobri Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.