Vatrogasci se već treći dan hrabro bore s požarima u Dalmaciji, a posao im svakako otežavaju vremenske prilike koje pogoduju širenju požara. Naime, vatrogasci su na terenu danju i noću, kako bi spasili što se spasiti da i što prije omogućili stanovnicima tih mjesta povratak u normalan život.
Nažalost, u srijedu se dogodio ružan incident kada su dvije žene izvrijeđale vatrogasce na požarištu kod Skradina. Sada je stigao i komentar Hrvatske vatrogasne zajednice na izjave vezane uz djelovanje i angažman vatrogasaca na velikim požarima na području Dalmacije.
“Intervencije na velikim požarima otvorenog prostora koji su izbili u Dalmaciji 30. i 31. srpnja 2024. godine predstavljaju najveći napor za vatrogasni sustav u dosadašnjem dijelu protupožarne sezone. Gledajući kronološki slijed najvećih požara u ovome razdoblju, radilo se o požarima na području Kaštel Sućurca, Ićeva – Skradina, Smokovića, Tučepa (30. kolovoza) te Radašinovci – Vrana i Vrsine (31. kolovoza)”, stoji u uvodnom dijelu priopćenja.
‘Izazovna situacija je zahtijevala brz angažman’
Nadalje se opisuju teški vremenski uvjeti koji su pogodovali širenju buktinje. “Na navedene požare su po pozivu upućene sve vatrogasne snage iz vatrogasnih zajednica županija na čijem području su izbili požari, kao i zračne snage. Veliki broj požara koji su izbili u kratkom razmaku, teški vremenski uvjeti koji su pogodovali širenju požara, velike požarne fronte i izravna ugroza objekata i stanovništva iziskivali su brzo djelovanje i angažman maksimalnog broja snaga. Tako je 30. kolovoza na navedenim požarima angažirano 600 vatrogasaca sa 188 vatrogasnih vozila, a 31. kolovoza angažirano je 610 vatrogasaca sa 184 vatrogasna vozila”, piše.
Kako ističu, pomoć je stigla iz Slavonije, Like i Zagreba. “Sukladno prethodno pripremljenim planovima, već u popodnevnim satima 30. srpnja u pripremu su stavljene izvanredne dislokacije. Na požar kod Skradina prvo je upućena ispomoć iz Zadarske i Splitsko-dalmatinske županije. Iz kontinentalnih županija prvi na teren istoga dana izlaze vatrogasci Vatrogasne zajednice Karlovačke županije i Grada Zagreba, a na požarišta su 31. srpnja upućene izvanredne dislokacije iz Osječko-baranjske, Ličko-senjske, Koprivničko-križevačke, Zagrebačke, Krapinsko-zagorske i Sisačko-moslavačke županije. Dana 1. kolovoza u pripravnost su stavljeni vatrogasci Međimurske, Varaždinske i Bjelovarsko-bilogorske županije”, piše u priopćenju.
Također, objašnjavaju izazovnost okupljanja i transporta vatrogasaca i opreme s jednog područja na drugo. “Nakon pokretanja izvanredne dislokacije, u obzir je potrebno uzeti vrijeme prikupljanjavatrogasaca i opreme, kao i put koji vatrogasci moraju prijeći do dolaska na mjesto intervencije. Dodatne snage su raspoređene prema stanju na terenu i započele su s operativnim djelovanjem. Ujedno u obzir se moraju uzeti potrebe za djelovanjem na požarima i drugim intervencijama u ostatku Hrvatske, budući da nije bilo moguće sve snage uputiti samo na jedno područje zbog njihova velikog broja u istom razdoblju”, ističu.
‘Intervencija je upsješno odrađena’
Ispomoć je u Tučepe stigla u večernjim satima. “Samo na požaru na području Tučepa 31. srpnja angažirane su snage s područja Splitsko- dalmatinske županije, pripadnici interventnih vatrogasnih postrojba Split i Dubrovnik kao i dislokacije iz Grada Zagreba. U večernjim satima pristigli su vatrogasci iz Koprivničko- križevačke i Zagrebačke županije, a broj snaga se na terenu je brojao 306 vatrogasaca sa 77 vozila”, poručuju iz Hrvatske vatrogasne zajednice.
Unatoč izazovnosti cijele situacoje, vatrogasci su uspješno obranili kuće i druge objekte.”Gašenje je otežavao jaki vjetar, konfiguracija terena i velika količina dima. Preraspodjelom snaga uspostavljena je uspješna obrana objekata u Podgori, unatoč potrebama za angažiranje na drugim požarištima (Vrsine)”.
Nadalje, osvrnuli su se i na niz uvreda koje su dvije žene sasule na vatrogasce na požarištu kod Skradina, nazvavši ih ‘nakazama’ te su strogo osudili takvo neprihvatljivo ponašanje. “Stoga se ne slažemo s izjavama kako na ovom požaru nije bilo dovoljno snaga i tehnike, osobito ako uzmemo u obzir sve gore navedene otegotne okolnosti. Navedena intervencija je uspješno odrađena i smatramo neprikladnim komentiranje stanja na požarištu iz uske perspektive, bez uzimanja u obzir šire slike svih vatrogasnih intervencija koje su se u tom trenutku odvijale.
Osudili bezobrazno ponašanje
Također, strogo osuđujemo sramotno ponašanje zabilježeno kamerama na području Skradina, a upućeno pripadnicima vatrogasne organizacije koje se naziva ‘nakazama’, a koji su u tom trenutku danonoćno radili i nadljudskim naporima obranili objekte bez ljudskih žrtava”, ističu u priopćenju. Dodaju kako su naši vatrogasci uvijek spremno podnosili žrtvu koji ovaj posao donosi.
“Hrvatski vatrogasci sve svoje zadatke izvršavaju po najvećim standardima struke, a vođeni humanim pozivom spremni su žrtvovati vlastito zdravlje i život u obrani građana i njihove imovine, što su do sada nebrojeno puta dokazali. I u ovome trenutku na terenu je na stotine vatrogasaca koji će tu ostati do potpune normalizacije situacije na požarištima i hvala svima, od Vlade RH, brojnih institucija do građana koji njihov trud prepoznaju i pružaju podršku u ovim izazovnim trenucima”, zaključuju iz vatrogasne zajednice.
Podsjetimo, mediji su prenijeli da su žene koje su vrijeđale vatrogasce Neda i Anna Dujić, žena i kćer predsjednika Hrvatskih šuma Nediljka Dujića koji se zbog njihovog ponašanja ispričao. “Mojoj obitelji sigurno nije nakana vrijeđati bilo koga, a kamoli rad hrvatskih vatrogasaca i policajaca, koji brinu o sigurnosti imovine i stanovništva. U ime svoje obitelji, ispričavam se ako smo ikoga svojom reakcijom povrijedili. Hvala na razumijevanju. S poštovanjem, Nediljko Dujić”, dio je priopćenja koje je napisao u obranu svoje obitelji.
Ovako HDZ-ovac brani ženu i kćer koje su vrijeđale vatrogasce: ‘Teško je ostati hladne glave’
Komentari