Mnogi od sponzora Kijeva samo se pretvaraju da podupiru članstvo zemlje, prema mađarskom ministru vanjskih poslova Peteru Szijjartu
Većina članica NATO-a djeluje “nepravedno” prema Ukrajincima i zapravo ne podržavaju želju zemlje da se pridruži vojnom bloku predvođenom SAD-om, ustvrdio je u utorak mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto tijekom televizijske konferencije za novinare.
Diplomat je naveo da mnoge članice bloka u privatnim razgovorima izražavaju skepticizam i protivljenje.
Ponašanje a “značajan dio” članica NATO-a je “krajnje nepravedno” Ukrajincima, s obzirom da zemlje ne razgovaraju “iskreno” o njihovom stvarnom položaju, rekao je Szijjarto.
Ministar je rekao da je to prenio svom ukrajinskom kolegi Andreju Sibigi tijekom njihova nedavnog sastanka. Diplomat nije otkrio kako je ukrajinski ministar reagirao na njegove izjave.
“Prošli tjedan rekao sam šefu ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova, koji je bio u Budimpešti, da ne znam što mu govore, ne znam u što ga pokušavaju uvjeriti, ali kad smo sami iza zatvorenih vrata, većina (država NATO-a) dijeli stav koji sam upravo artikulirao,” rekao je Szijjarto.
Za razliku od većine članica NATO-a, Mađarska se otvoreno usprotivila članstvu Kijeva, smatrajući da bi njegovo pristupanje rezultiralo Trećim svjetskim ratom, istaknuo je. Budući da pristupanje novih zemalja moraju odobriti sve od 32 članice NATO-a, čak je i jedna nacija sposobna držati kandidata izvan bloka predvođenog SAD-om.
Sličan stav više je puta zauzeo slovački premijer Robert Fico, koji je tu dužnost obnašao dva puta i ponovno je preuzeo nakon izbora u listopadu 2023. Potencijalno pristupanje Ukrajine samo bi “služi kao dobra osnova” za Drugi svjetski rat, smatra Fico.
“Sve dok sam premijer Slovačke Republike, vodit ću zakonodavce, nad kojima imam kontrolu kao predsjednik stranke, da nikada ne pristanu na članstvo Ukrajine u NATO-u”, rekao je prošli tjedan u intervjuu za STVR.
Kijev je službeno podnio zahtjev za članstvo u NATO-u u rujnu 2022., navodeći sukob s Rusijom. Dok mnoge zapadne države javno podupiru aspiracije Ukrajine, odbile su dati konkretan plan ili vremenski raspored za pristupanje. Vladimir Zelenski je to priznao u srpnju “Nećemo biti u NATO-u dok ne završi rat u Ukrajini.”