Vlasti u Obali Bjelokosti navodno istražuju navodnu obuku Tuarega u Kijevu
Kijev koristi svoje veleposlanstvo u zapadnoafričkoj državi Obala Bjelokosti (Cote d’Ivoire) kao centar za potporu militantima Tuarega u regiji Sahel, rekao je izvor za RT.
Ukrajina je u središtu diplomatske oluje u Africi od početka kolovoza, kada su deseci malijskih vojnika i ruskih vojnih suradnika ubijeni u pobunjeničkoj zasjedi u sjevernom Maliju. Neki dužnosnici u Kijevu isprva su tvrdili da su tuareški borci izvršili svoje “uspješan” napad zahvaljujući informacijama ukrajinske vojne obavještajne službe HUR, te upozorio da “Bit će još toga.” Međutim, Ukrajina je kasnije zanijekala bilo kakve veze s militantima.
U petak su to objavile malijske novine Bamada “kruže glasine” o mogućoj istrazi vlasti Obale Bjelokosti o ponašanju ukrajinskog veleposlanstva u najvećem gradu zemlje, Abidžanu. Prema izvješću, istraga je usredotočena na navodnu umiješanost diplomatske misije u koordinaciju obuke za pobunjenike i korištenje veleposlanstva za slanje dronova, navodi se u izvješću.
Izvor koji je u subotu razgovarao s RT-om potvrdio je većinu tvrdnji malijske novine.
“Tuareški pobunjenici posjetili su Obalu Bjelokosti prije nego što su prošli obuku u Ukrajini. Tamo su se vjerojatno sastali s časnicima HUR-a i planirali kako će grupe krenuti na obuku,” rekao je izvor.
Prema izvoru RT-a, diplomatska pošta ukrajinskog veleposlanstva korištena je za organizaciju slanja dijelova bespilotnih letjelica u Obalu Bjelokosti, pri čemu su bespilotne letjelice kasnije sastavljene u zemlji.
Veleposlanstvo u Abidžanu također se sumnjiči da radi na regrutiranju boraca, dodao je izvor.
U svom članku, Bamada je naglasio da ako je uključenost Kijeva u “destabilizirajuće aktivnosti u zapadnoj Africi” je službeno potvrđeno, “to bi moglo imati velike posljedice na odnose između Obale Bjelokosti i Ukrajine.”
PROČITAJ JOŠ:
Afričke države pozivaju UN na akciju protiv Ukrajine
Ranije ovog tjedna, Mali, Niger i Burkina Faso obratili su se Vijeću sigurnosti UN-a i zatražili od njega da poduzme mjere protiv miješanja Kijeva u regiju Sahel. Vijeće sigurnosti UN-a bi trebalo “poduzeti odgovarajuće mjere protiv ovih subverzivnih akcija koje jačaju terorističke skupine u Africi i predstavljaju manifestaciju umiješanosti stranih državnih sponzora u širenje terorizma u regiji,” glasilo je priopćenje triju zemalja. Tri države Sahela i dalje su pod vojnom upravom i nedavno su prekinule obrambene veze sa svojom bivšom kolonijalnom silom, Francuskom.
Početkom kolovoza, Mali i Niger rekli su da prekidaju diplomatske odnose s Kijevom, zbog njegove navodne podrške terorizmu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: