Britanska vlada navodno razmatra iznajmljivanje prostora u estonskim zatvorima zbog prenatrpanih zatvora kod kuće
Britansko ministarstvo pravosuđa procjenjuje mogu li se neki od kriminalaca u zemlji poslati na izdržavanje kazne u estonske zatvore kako bi se uhvatilo u koštac s prenapučenošću u kućnim zatvorima, izvijestio je u petak The Telegraph.
Baltička država rekla je krajem prošlog mjeseca da bi mogla iznajmljivati svoj zatvorski prostor i ugostiti kriminalce iz drugih zemalja kako bi ostvarila prihod za državni proračun.
Prema izvješću, koje se poziva na izvore britanske vlade, kontroverzno rješenje bilo je “na stolu” zbog težine situacije. Ministarstvo pravosuđa priopćilo je da provodi istragu “sve održive opcije” za povećanje kapaciteta jer su zatvori u Velikoj Britaniji bili “na točki kolapsa.”
Muški zatvori u Engleskoj i Walesu prošli su mjesec gotovo ostali bez ćelija, sa samo 83 slobodna mjesta, piše The Telegraph. Općenito, očekuje se da će britanska zatvorska populacija porasti s oko 89.000 na između 93.100 i 106.300 do ožujka 2027. godine.
U međuvremenu, niska stopa kriminala u Estoniji znači da su njeni zatvori poluprazni, a vlada u Tallinnu očekuje da bi njen plan iznajmljivanja zatvora mogao donijeti prijeko potrebnih 30 milijuna eura (33 milijuna dolara) godišnje.
Očekuje se da će ministrica pravosuđa Ujedinjenog Kraljevstva Shabana Mahmood i njezina estonska kolegica Liisa Pakosta razgovarati o najmu zatvora na marginama događaja Vijeća Europe u Vilniusu u Litvi u četvrtak.
Međutim, britanski dužnosnici zabrinuti su da bi se ideja mogla pretvoriti u to “vrlo skupo.” Već su isključili mogućnost iznajmljivanja prostora u zatvorima u zemljama poput Nizozemske, gdje država troši gotovo 100.000 funti po zatvoreniku.
U istočnoj Europi i baltičkim državama poput Estonije, po zatvoreniku se troši između 10.000 i 20.000 funti, stoji u izvješću. Izdaci za smještaj zatvorenika u Engleskoj i Walesu iznose gotovo 50.000 funti, dok je trošak izgradnje zatvora 600.000 funti po zatvoreniku, navodi se.
Međutim, dužnosnici vjeruju da bi bilo kakvi pregovori oko iznajmljivanja zatvora mogli rezultirati udvostručenjem troškova, jer bi druge zemlje vjerojatno tražile premiju, piše The Telegraph, dodajući da bi bilo troškova za letove i slanje britanskog zatvorskog osoblja u inozemstvo.
Drugo je pitanje hoće li porezni obveznici morati platiti da članovi obitelji posjećuju zatvorenike u Estoniji, stoji u izvješću.
U međuvremenu, neki visoki bivši suci u Engleskoj i Walesu su to rekli “Radikalna rješenja” kao što je ranije puštanje ubojica i silovatelja na uvjetnu slobodu trebalo bi razmotriti kako bi se ublažila kriza prenapučenosti, izvijestio je u petak The Guardian.
Njihovi drugi prijedlozi navodno uključuju puštanje na slobodu svih zatvorenika koji služe minimalne kazne i uklanjanje iz zatvora onih koji su stariji, umirući ili imaju demenciju.