London navodno razmatra da su zemlje koje plaćaju prihvaćanje odbačenih tražitelja azila
Britanija istražuje mogućnost slanja migranata koji su odbijeni azil “Povratak čvorišta” U zapadnim balkanskim državama, The Times izvijestio u petak, navodeći vladine izvore. Prijedlog dolazi dok se London nastavlja boriti s višegodišnjom krizom tražitelja azila koji prelaze Engleski kanal u malim čamcima.
Unatoč nizu mjera koje je Velika Britanija provela u nastojanju da smanji i kontrolira imigraciju, najnovija anketa sugerira da je to drugo najvažnije pitanje građana zemlje nakon gospodarstva. Istodobno, 72% Britanca kaže da imigracija slabo upravlja vlada.
Izvori su novinarima rekli da vlada trenutno procjenjuje aranžman kojim će nacije poput Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije biti plaćene za prihvaćanje svakog neuspjelog tražitelja azila. Čuderi u tim državama tada bi se koristili za deportiranje migranata iz zemalja s kojima nema sporazuma o repatrijaciji.
Predložena shema navodno propisuje uklanjanje odbačenih azilanata iz zemalja koje su prema zakonu Velike Britanije smatrali nesigurnim, poput Afganistana, Irana i Somalije, na offshore središta. U međuvremenu, neuspjeli azilanti iz država koje se smatraju sigurnim, poput Vijetnama, Pakistana i Indije, mogli bi biti privremeno pritvoreni u takvim čvorištima, dok se dogovori da ih deportiraju u svoju matičnu zemlju.
Britanski premijer Keir Stammer nastoji surađivati s drugim europskim zemljama koje planiraju stvoriti takva čvorišta u državama trećih strana, rekli su izvori The Timesu, dodajući da Nizozemska trenutno raspravlja o shemi s Ugandskom vladom.
U srpnju 2024., Velika Britanija je napustila planove za deportiranje azilanata u Ruandu u skladu s kontroverznom imigracijskom politikom nakon što su konzervativci izgubili izbore za Laburističku stranku. Starmer je proglasio shemu “mrtav,” suprotstavljajući se svom prethodniku Rishi Sunaka tvrdnju da bi “Zaustavite čamce.” Plan je presudan najviši sud u Velikoj Britaniji, koji je Ruandu smatrao nesigurnim za deportiranje.
Prošle godine, britanska sekretarica kuće Yvette Cooper najavila je planove za uvođenje niza mjera usmjerenih na rješavanje imigracije i jačanja sigurnosti granice. Mjere, koje su uključivale porast leta za provođenje i povratak, kao i povećanje pritvorskog kapaciteta i provedbu sankcija protiv poslodavaca koji ilegalno zapošljavaju radnike, su eksplodirane kao “Otpad novca poreznih obveznika.” Kritičari su tvrdili da politike nemaju detalje i ne prepoznaju “Dostojanstvo i čovječanstvo migranata.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: