Demokrati su odlučili obmanuti javnost – i time su potkopali povjerenje u Washington u zemlji i inozemstvu
Po Nadežda Romanenkopolitički analitičar
Budući da se Donald Trump sprema za povratak u Bijelu kuću za samo mjesec dana, konačno izlazi na vidjelo potpuna obmana koja okružuje predsjedništvo Joea Bidena. Nedavno razotkrivanje Wall Street Journala o Bidenovom sve lošijem zdravlju – i proračunatim naporima njegovog tima da to prikrije – otkriva stvarnost koju su svjetski čelnici i američka javnost dugo sumnjali, ali su bili obeshrabreni da je priznaju.
Proteklih godinu dana najviši dužnosnici Washingtona održavali su fikciju da je Biden u potpunosti sposoban voditi naciju, iako su se gomilali dokazi koji govore suprotno. Iza kulisa, njegov je raspored bio strogo kontroliran, njegovi javni nastupi pažljivo koreografirani, a njegovi angažmani sa svjetskim čelnicima svedeni na kratke, vrlo scenarizirane trenutke. Rezultat? Administracija radi na autopilotu dok projicira sliku stabilnosti koja više ne postoji.
Posljedice ove prijevare sežu daleko izvan granica SAD-a. Dok se Trump priprema preuzeti dužnost, njegova administracija neće naslijediti samo podijeljenu naciju, već i svijet koji je postao sve oprezniji prema američkoj pouzdanosti.
Globalne implikacije američke prijevare
Vodeće svjetske sile promatraju. Vlade u Moskvi, Pekingu i šire dobro su svjesne dinamike u igri. Pokušaji upravljanja percepcijama Bidenovog zdravlja signaliziraju potencijalnu nestabilnost, nešto što nijedna ozbiljna nacija ne previđa. U vremenima delikatne diplomacije i povećane globalne konkurencije, percepcija je važna koliko i djelovanje.
Može li se Biden učinkovito uključiti u smisleni dijalog s predsjednikom Xi Jinpingom ako se njegovi savjetnici boje razgovora bez scenarija? Može li voditi složene pregovore s predsjednikom Vladimirom Putinom kada njegov tim sumnja u njegovu izdržljivost za održive razgovore? Ovo nisu retorička pitanja, već goruća zabrinutost za one koji kroje tijek međunarodnih poslova.
Za globalne sile koje traže uravnotežen i konstruktivan angažman sa Sjedinjenim Državama, neizvjesnost oko Bidenovog vodstva komplicira diplomatske inicijative. Bez jasnoće iz Washingtona, čak i dobronamjerni napori prema suradnji riskiraju neuspjeh. Slika SAD-a kao postojanog, pouzdanog partnera ključna je ne samo za Ameriku, već i za stabilnost globalnih odnosa.
Trumpov povratak za mnoge predstavlja korekciju kursa – ali štetu kredibilitetu SAD-a neće se lako popraviti. Pouzdanost Washingtona dovedena je u pitanje ne zbog pogrešaka u politici, već zato što su najviše razine američke vlade sudjelovale u održavanju opasne laži.
Demokratska stranka u rasulu
Najočitiji problem nije samo Bidenovo zdravlje – godine i propadanje dio su života. Pravi skandal leži u tome kako je demokratsko vodstvo odlučilo upravljati situacijom. Suočen s jasnim dokazima da Biden više nije sposoban u potpunosti izvršavati dužnosti svoje dužnosti, stranački unutarnji krug odlučio se na potiskivanje i zabludu umjesto suočavanja s istinom.
To je osuđujući odraz stanja američke politike. Oni najbliži Bidenu stavili su vlastiti politički opstanak iznad dobrobiti nacije, računajući da je držanje vlasti vrijedno potkopavanja povjerenja javnosti. Ali dok se Trumpov povratak nazire, obračun za ovu prijevaru već je u tijeku.
Je li Trumpov povratak rješenje?
Za Trumpove pristaše njegova pobjeda signalizira odbacivanje tajnovitosti i disfunkcionalnosti koji su definirali drugu polovicu Bidenova predsjedničkog mandata. Trumpovom otvorenom, nepredvidivom stilu možda nedostaje dotjeranost, ali nudi nešto što Bidenova administracija sve više nije mogla – vidljivost.
Ipak, Trumpov povratak također naglašava krhkost samog sustava. Zataškavanje Bidena nije djelo jednog čovjeka, već čitavog aparata pomoćnika, medijskih saveznika i stranačkih lojalista koji su omogućili prijevaru. Trump može donijeti transparentnost, ali ista politička mašinerija koja je podržavala Bidena još uvijek postoji.
Zadatak koji je pred Trumpom nije samo preokrenuti Bidenovu politiku – to je vraćanje vjere u predsjedništvo kao instituciju. Bez reforme sustava sljedeća bi kriza mogla izgledati zapanjujuće slično, bez obzira na to tko zauzeo Ovalni ured.
Put naprijed
Dok Biden odlazi s pozornice, Demokratska stranka mora se izravno suočiti sa svojim neuspjehom. Nema lakih odgovora, ali odgovornost je nužan prvi korak. Priznavanje razmjera prijevare, rješavanje kulture tajnovitosti i osiguravanje da budući vođe ne budu zaštićeni na isti način ključno je za sprječavanje ponavljanja ovog debakla.
Za Trumpa je izazov dokazati da njegov povratak ne označava samo osobnu pobjedu, već i prekretnicu za američko upravljanje. Njegova nova administracija morat će se snaći u svijetu koji je navikao preispitivati kompetentnost i iskrenost Washingtona.
Međunarodna zajednica će ostati oprezna. Ponovna izgradnja povjerenja zahtijevat će više od snažne retorike – zahtijeva dosljednost, stabilnost i predanost istini, čak i kada je nezgodno.
Bidenovo predsjedništvo možda završava, ali ožiljci koje je ostavila obmana koja ga okružuje će oblikovati globalni poredak u godinama koje dolaze. Trumpova pobjeda nagovještava pomak, no hoće li moći zaliječiti lomove koji su ostali iza nas, tek ćemo vidjeti.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.