Vojne snage Europske unije, koje su već gotovo dva desetljeća prisutne u Bosni i Hercegovini kako bi očuvale mir i teritorijalni integritet zemlje, uskoro će provesti opsežnu vojnu vježbu – prenosi Hina.
Najavljeno je da će ova vježba, koja nosi naziv “Brzi odgovor”, okupiti vojnike iz čak 23 različite države. Zapovjednik EUFOR-a, general Laszlo Sticz, istaknuo je kako će vježba započeti krajem kolovoza, a trajat će do sredine rujna.
Mađarski general, koji je ovu informaciju podijelio s novinarima u Sarajevu, napomenuo je da je “Brzi odgovor” dio redovitih aktivnosti koje EUFOR provodi od 2012. godine. Ove godine, vježba će se provoditi u suradnji s oružanim snagama Bosne i Hercegovine, a cilj je priprema za potencijalne krizne situacije.
Odgovor na krizne situacije
Sticz je naglasio da će snage koje sudjeluju u vježbi dolaziti iz 23 zemlje članice EUFOR-a, a dodatno će biti pojačane postrojbama iz Austrije, Mađarske, Rumunjske, te iz sastava mirovne misije KFOR-a.
“Cilj je uvježbati odgovor na moguće krizne situacije uz potporu pričuvnih snaga koje su u pripravnosti u inozemstvu,” rekao je Sticz, dodajući da je važno da ove snage budu upoznate s operativnim procedurama EUFOR-a ukoliko budu raspoređene u BiH.
Vježba “Brzi odgovor” uključit će raspoređivanje dodatnih vojnika na teritoriju BiH. Oni će, od trenutka kada vježba počne, biti angažirani u ophodnjama i nadzoru terena uz podršku dronova i helikoptera. Većina operacija odvijat će se na područjima poput Čapljine, Glamoča, Livna, Orašja, Pazarića, Sarajeva, Tuzle i Ustikoline.
Pojačane snage na granici
Osim unutar zemlje, dodatne međunarodne snage bit će raspoređene i na nekoliko graničnih prijelaza, uključujući Svilaj i Bosanski Brod na granici s Hrvatskom, te prijelaze prema Crnoj Gori.
“Ostajemo pouzdane i sposobne vojne snage koje osiguravaju stabilno okruženje,” izjavio je general Sticz, naglašavajući važnost prisutnosti EUFOR-a u BiH.
EUFOR je u Bosni i Hercegovini prisutan od 2004. godine, kada su preuzeli misiju od NATO-a u okviru operacije Althea, s ciljem osiguravanja provedbe vojnog dijela Daytonskog sporazuma. Njihov mandat ovisi o godišnjim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje odlučuje o produženju ove misije.
EU i NATO razvijaju planove u slučaju da Rusija uloži veto na prisustvo EUFOR-a u BiH