Ministri obrana članica NATO-a danas su se sastali u Bruxellesu kako bi razgovarali o sigurnosnim prioritetima, uključujući povećanje potrošnje za obranu i stalnu vojnu potporu Ukrajini. Prenosimo izjave koje su novinarima ponudili čelnici, a prenijele agencije AP, AFP i BBC.
O stupnju uključenosti Ukrajine u pregovore
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da njegova zemlja neće prihvatiti nikakav mirovni sporazum dogovoren između SAD-a i Rusije, bez uplitanja Kijeva. Zelenski je nadalje tvrdio da ne može biti donesen mirovni plan prema kojemu se potpuno podilazi Putinu. Također tvrdi da Putin želi pregovore učiniti što više “bilateralnim”, tj. samo između Rusije i SAD-a. Ukrajinski predsjednik kaže da ne vidi Trumpov telefonski razgovor s Putinom “kao znak da je razgovor s Rusijom bio prioritet američkog predsjednika” No, dodaje, to “u svakom slučaju nije baš ugodno”. “Ne može biti govora o Ukrajini bez Ukrajine”, a “i Europljani moraju biti za pregovaračkim stolom”. Zelenski je naknadno, preko mreže X, upozorio “svjetske čelnike da ne vjeruju Putinovim tvrdnjama o spremnosti za okončanje rata”.
Iz Moskve se oglasio glasnogovornik Peskov koji je lukavo rekao je da će Ukrajina “naravno na ovaj ili onaj način sudjelovati u pregovorima”. “Postojat će bilateralni rusko-američki kolosijek tog dijaloga i kolosijek koji će biti povezan tako da uključuje i Ukrajinu”.
“Ne može biti pregovora oko Ukrajine, a da Ukrajina nije u središtu toga. Kako bi ojačali Ukrajinu i u pregovorima i na bojnom polju, britanski premijer Keir Starmer kaže da se zalaže za “povećanje novca, sposobnosti i obuke koju šaljemo u Ukrajinu”.
At today’s meeting of #NATO Defence Ministers, Allies addressed the urgent need for increased defence production and defence spending. To keep #NATO strong & protect our 1bn citizens – now and in the long-term – we need to shift to a wartime mindset. #defmin pic.twitter.com/vwLWrFMngv
— Mark Rutte (@SecGenNATO) February 13, 2025
Rutte: ‘Ratni način razmišljanja’
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte kaže da se NATO mora prebaciti na “ratni način razmišljanja”. Kaže da je NATO pružio 50 milijardi eura potpore Ukrajini, od čega 60 posto dolazi iz Europe i Kanade. Ovo dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump pozvao druge članice NATO-a da povećaju svoje doprinose. Rutte kaže da je najavljen novi paket vojne potpore za Ukrajinu, što šalje “jasan simbol” da Europa i Kanada preuzimaju veći teret. “Moramo Ukrajinu staviti u što je moguću bolju poziciju”, tvrdi, ali i govori da je od Washingtona dobio “jasan signal” da ostaju uz savez i uz Ukrajinu. Europski čelnici su već danas bili nešto oštriji prema potezu Trumpa da nazove Putina i ponudi, kako oni vide, ustupke oko Ukrajine. Rutte, kao glavni tajnik saveza u kojem SAD vodi glavnu riječ, mora biti uspješan “balanser”, diplomat i medijator.
“SAD je prilično iziritiran” i to već duže vrijeme, kaže Rutte, dodajući da je Trump “vrlo jasno” dao do znanja da SAD troši puno više na obranu od prosjeka koji se troši u ostatku NATO-a. Ipak, dodaje da je NATO prošle godine potrošio 20 posto više, ne računajući potporu SAD-a, što znači da mogu potrošiti više, ali to još uvijek nije ni približno dovoljno. Mora biti puno više od 2 posto – trebalo bi biti najmanje 3 posto, što je nužno “pomicanje tereta”, tvrdi Rutte.
On kaže da se NATO posvetio dati Ukrajini članstvo u budućnosti, ali “nikad nije dogovoreno” da će to biti uvjet ili dio mirovnih pregovora s Rusijom. Iako (barem još neko vrijeme) Ukrajina neće u NATO, Rutte tvrdi da se umjesto toga, NATO mora pobrinuti da ruski predsjednik “nikad više neće pokušati napasti Ukrajinu”. Da Vladimir Putin ubuduće “neće pokušati zgrabiti još jednu četvornu milju, kilometar Ukrajine”. Kaže da je imao mnogo sastanaka s ruskim predsjednikom i opisuje ga kao snažnog pregovarača, ali nepredvidivu osobu.
Poljski ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz kaže da je dogovoren plan za povećanje snaga za brzi odgovor saveza. Na svojoj web stranici NATO opisuje snage za brzi odgovor kao “vrlo spremnu i tehnološki naprednu” kolekciju kopnenih, pomorskih i zračnih jedinica koje se mogu rasporediti “brzo, gdje god je potrebno”.
“President Trump will not allow anyone to turn Uncle Sam into ‘Uncle Sucker.’”
Defense Secretary Pete Hegseth addresses NATO in Brussels, calling on leaders to step up and pay their fair share to the defense alliance. pic.twitter.com/Q95GNqmrmD
— Fox News (@FoxNews) February 13, 2025
Iščekivano obraćanje američkog ministra
Nakon Rutte-a, novinarima se obratio Pete Hegseth, novi američki ministar obrane. Ministar obrane dodaje da će dogovoreni mir morati sadržavati neke elemente koje nijedna strana ne želi, ali granice se neće vratiti na mjesto gdje su bile 2014. Tada je došlo do ruske aneksije Krima.
NATO je “najuspješniji obrambeni savez u povijesti”, ali mora povećati potrošnju, spremnost i “smrtonosnost”, kaže Hegseth. “Mi ćemo NATO ponovno učiniti velikim”, dodaje, referirajući se na Trumpov izborni slogan.
Pete Hegseth kaže da administracija predsjednika Donalda Trumpa “vjeruje u saveze, duboko vjeruje u saveze”. “Ali ne griješite, predsjednik Trump neće nikome dopustiti da ujaka Sama pretvori u ujaka naivčinu”.
Upitan hoće li se pozvati na članak 5, koji je NATO-vo načelo prema kojem je napad na jednu državu članicu napad na sve. Kaže da neće govoriti u ime predsjednika Trumpa, niti će dijeliti bilo kakve odluke.
Novinari su ga upitali može li jamčiti da se Ukrajini neće nametnuti dogovor i da će Europa biti uključena u pregovore. Također je upitan hoće li se isporuke oružja Ukrajini nastaviti tijekom pregovora. “Svaki pregovori će se vodit s obje strane”, kaže Hegseth. Dodaje da će NATO i njegove europske članice igrati ulogu u “potrebi za mirom”, rekavši da pregovori ipak “utječu na mnogo ljudi”. Hegseth kaže da bi “buduće financiranje” Ukrajine mogla biti tema na pregovaračkom stolu.
“Nitko ne može niti treba osporiti razmjere američke spremnosti da ulaže u nacionalnu sigurnost”, kaže on, dodajući da je američkih 3,4% BDP-a za obranu “vrlo robusno” ulaganje koje je veće od većine NATO saveznika. Ali, SAD ne može biti “stalni jamac… Europa mora trošiti više”, dodaje.
Za kraj, osvrnuo se i na američki fokus kojeg novinari često zapostave zbog pitanja Ukrajine. Ministar obrane kaže da Pentagon želi izgraditi “najsmrtonosniju” moguću vojsku za obranu SAD-a od prijetnji poput kineske agresije, ali naglašava da Trump s Kinom “ne traži sukob”.
Zelenski plaši: Rusija šalje 100 000 vojnika u Bjelorusiji za mogući napad na NATO